PRAVLJICE

Serijski ženskar po poti bratov Grimm

Objavljeno 11. april 2014 00.41 | Posodobljeno 11. april 2014 00.42 | Piše: T. P.

Russell Brand želi s svojimi pravljicami na najmlajših pustiti pečat.

Russell Brand.

Nekoč, pred davnimi časi, ki pa so se tedanjim bitjem zdeli kot današnji dan – le da zob niso imeli tako čistih in je bilo marsikaj grajeno iz lesa –, je obstajalo mestece Hamelin. S temi besedami je Russell Brand zaplaval v z legendami prepojeno mesto Hamelin, ki sta ga pred skoraj 200 leti v ovitek temačne pravljice ovila tudi brata Grimm. Zdaj ga s svojimi besedami v življenje ponovno obuja eden najbolj kontroverznih moških sodobne zabavne industrije, ki bo pod okriljem založbe Atria Books v prihodnjih treh letih svet otroške literature obogatil za serijo na glavo obrnjenih klasičnih pravljic. »Pišem svoje interpretacije vsem znanih zgodb,« je namreč dejal zvezdnik, ki se bo podpisal pod zgodbice s pomenljivim naslovom Russell Brand’s Trickster Tales (Brandove sleparske pravljice). Začenši s svojo različico temačne zgodbe o tujcu, ki odpelje podgane – Piskač iz Hamelina.

Komik je zaplaval v pravljičarske vode

Igralec in komik. Razvpiti razuzdanec. Serijski ženskar ter (o)zdravljeni odvisnik od drog, alkohola in seksa. In še bi lahko naštevali. Mediji so Brandu prilepili že marsikatero oznako, saj se je preizkusil že v marsičem, tudi v pisani besedi, vendar se beseda otroci in zvezdnikovo ime verjetno še nikdar nista znašla v istem stavku. Doslej. Hedonistični samovšečnež je namreč staknil glavo z nagrajenim ilustratorjem Chrisom Riddellom, sad njunega dela pa bo na knjižne police priplaval že 11. novembra. »Nihče nima pripovednega sloga kot Russell. Je zabaven, bister, očarljiv,« je o prvi knjigici iz serije dejal Riddell. »In povsod so podgane. Ogromno podgan!«

Da mu jezik teče kot namazan, ni nikakršna skrivnost. Svoje misli in besedne izbruhe pa zna preliti tudi na papir, saj se je – pri komaj 38 letih, a vendar s pestrim življenjem za sabo – podpisal že pod dve avtobiografiji, v knjižni obliki so izšle njegove kolumne o nogometu, pred komaj enim mesecem pa se je dogovoril, da bodo tudi njegove misli o ekologiji, svetovnih nemirih in »popolnem nezaupanju do politikov« ugledale luč sveta kot knjižna mojstrovina. Pri čemer pa se zvezdnik še ne ustavi. S svojimi dosedanjimi literarnimi podvigi je pritegnil starejše, svoj vpliv pa želi razširiti še na najmlajše. Ti so namreč še nepregnetena glina, ki jo lahko oblikuješ, vodiš in usmerjaš po lastni presoji. In kako je najbolje vplivati na otroški um kot prav s pravljicami, neizogibnim delom otroštva. »Pravljice sooblikujejo otrokov pogled na svet. In če začnemo spreminjati zorni kot, s katerega gledajo na svet, potem so spremembe v svetu neizogibne,« meni novopečeni pravljičar, prepričan, da prav pripovedke odklenejo del naše podzavesti, ki nam nato omogoča na stvari gledati še v drugi luči. »Vem, da ste zgodbe, ki jih pišem, že slišali. Ali vsaj mislite, da ste jih, saj vam bom sam predstavil drugačno verzijo.«

Od otroške literature v svet prostitucije

Divji Britanec je resnično vsestranski. Ne le da bo kmalu doživel svoj pravljičarski prvenec, ampak bo ponovno zaplaval tudi v svet dokumentarnega filma. In to kar dvakrat, le da bo tematika daleč od otroške. Raziskoval in spregovoril bo namreč o tistem, kar verjetno najbolje pozna – o drogah in svetu odvisnosti ter damah noči.

Že pred dvanajstimi leti, ko je še jahal na krilih heroinske omame, se je odločil z dokumentarno serijo RE:Brand izzvati in razbiti tabuje, o katerih se v sodobni družbi še vedno zgolj šepeta. Ali še raje molči. Zato je s kamero za sabo obiskal družino prodajalke ljubezni, si delil kopel z brezdomcem, se preselil k nacistu, po francosko poljubil ostarelo gospo in v potrjevanju svoje heteroseksualnosti na javnem stranišču zadovoljil moškega. A od tedaj je minilo že ducat let, zato želi ponovno osvetliti katero od občutljivih tem. Tokrat tematiko zasvojenosti, a z zornega kota zdravljenja. Za digitalni kanal BBC Three bo namreč posnel enourno oddajo Russell Brand: Give it up, v kateri bo pod drobnogled vzel različne ustanove in vrste zdravljenja odvisnosti po svetu, hkrati pa bo pokukal tudi v svet muk tistih, ki se želijo rešiti smrtonosnega primeža omamnih substanc.

V prihajajočem dokumentarcu se bo postavil v vlogo raziskovalca in voditelja. Toda v dokumentarnem filmu o najstarejši obrti na svetu, o prostituciji, ki bo prišel na britanski televizijski kanal Channel 4, se bo usedel na vroči stol. Četudi so dnevi, ko je letal s cveta na cvet, menda že davno mimo, saj ga je v svoje mreže ujela brhka Jamima Khan, se bo vendarle odpravil po poti spominov, prežetih s skoraj neskončno vrsto po večini anonimnih žensk. Tudi tistih, ki so vsaj za urico ali dve svojo ljubezen in telo prodale za kupček šelestečih bankovcev. Navsezadnje ga je s svetom prostitutk seznanil že njegov oče, ko mu je pri komaj 16 letih kupil noč telesne ljubezni. Voditelj dokumentarca Love for sale (Ljubezen na prodaj), igralec Rupert Everett, je zato v razuzdanem Brandu, vedno brez dlake na jeziku, našel idealnega sogovornika. Za vsaj tisti del oddaje, ki razgalja človeško potrebo po (telesni) ljubezni, tudi če je ta zgolj navidezna, kratkotrajna in kupljena.

Deli s prijatelji