MOTNJA HRANJENJA

Seleševa se je nažirala s čipsom in palčkami

Objavljeno 08. februar 2015 13.43 | Posodobljeno 08. februar 2015 13.43 | Piše: K. C.
Ključne besede: Monika Seleš

Po napadu neuravnovešenega navijača Grafove se je Monika bojevala z motnjo hranjenja.

Nekdanja srbska teniška igralka madžarskih korenin z ameriškim potnim listom je za revijo People odkrito spregovorila o svojih prehranjevalnih težavah, o katerih bo ozaveščala ameriško javnost, saj je bila prav ona izbrana, da bo opozarjala na pereče težave s prenajedanjem – motnjo, s katero se je tudi sama bojevala v devetdesetih letih prejšnjega stoletja.

V torkovem intervjuju je zdaj 41-letna Monika Seleš povedala, da ni mogla nadzorovati svojih težav s prenajedanjem, čeprav je bila na teniškem igrišču znana kot osredotočena in disciplinirana igralka, zato se jih je sramovala. »Prenajedala sem se s čipsom s paradižnikom, slanimi palčkami in piškoti,« je priznala devetkratna zmagovalka grand slama. »Pojedla sem ogromne količine hrane v zelo kratkem času.« Njena teža je pogosto nihala. O težavah je spregovorila prav zdaj, ker se je pridružila dvema združenjema, ki se ukvarjata z motnjami hranjenja. Zaradi prenajedanja domnevno trpi celo več ljudi kot zaradi bulimije in anoreksije. Tudi za dvakratno zmagovalko odprtega prvenstva ZDA priznanje ni bilo lahko. »Potrebovala sem nekaj časa, da sem lahko spregovorila o tem. Zdaj sem se odločila sodelovati pri kampanji, da bi povečala zavedanje tega, kako resna zdravstvena težava je prenajedanje.« Dodala je, da je bilo zanjo veliko olajšanje, ko se je končno izpovedala in si priznala težave, ki jih takrat ni razumela. »Zdaj lahko jem v družbi in ne čutim nuje, da bi se vrnila domov ali v hotel in se začela prenajedati,« je sproščeno dejala in razložila, da to ne pomeni, da težav nima več, naučila se jih je le nadzorovati.

Bila je ena najboljših teniških igralk, dokler se ni zgodila tragedija. Na turnirju v Hamburgu v Nemčiji je k njej pritekel navijač njene tekmice Steffi Graf in jo zabodel z nožem. Monika je bila odpeljana v bolnišnico. Čeprav se je rana hitro pozdravila, je za vrnitev na teniška igrišča potrebovala kar dve leti. Storilec, Günter Parche, je bil takoj aretiran, vendar so ga na nemškem sodišču označili za neuravnovešenega, zato ni bil nikoli za zapahi. Prenajedanje se je začelo po tem dogodku, takrat pa je še izvedela, da je njen oče zbolel za rakom na prostati. 

Deli s prijatelji