KAJ SE SME IN ČESA NE

Pozor: tega nikar ne počnite v prisotnosti britanske kraljice

Objavljeno 16. avgust 2017 18.50 | Posodobljeno 16. avgust 2017 18.51 | Piše: B. K. P.

Kraljice se ne dotika, ne nagovarja ali naslavlja z imenom.

Na Otoku že med navadnimi smrtniki veljajo precej strožja pravila obnašanja kot pri nas in teh se tudi mnogo bolje držijo. Da nihče ne zna tako dobro in potrpežljivo stati v vrsti kot Britanci, je že dolgo znano, in šale na ta račun so obkrožile svet. Ko je govor o kraljevi družini, so pravila toliko strožja. Tako za člane kot tiste, ki pridejo z njimi v stik. To sicer ne uspe kar komur koli, a če se kdaj le znajdete pred obličjem njene visokosti, je dobro vedeti, kako je ne ujeziti. Pravila obnašanja so nenapisana in na spletni strani monarhije trdijo, da »ne obstajajo uradna pravila obnašanja, ki se jih je treba držati pri srečanju s kraljico ali drugimi člani kraljeve družine,« a tisti, ki bi si želeli narediti dober vtis, se lahko podučijo tudi o tem.

Ko v prostor vstopi kraljica, je treba vstati, gostje pa lahko sedejo šele po tem, ko je to storilo njeno veličanstvo.

Nekatera pravila, ki segajo daleč v zgodovino, a so na Otoku še vedno aktualna, so precej nenavadna in mednje zagotovo spada, da se njenega visočanstva ne sme dotikati. Pravilo izvira iz srednjega veka, ko so monarhe obravnavali kot vladarje, ki jih je na položaj postavil sam bog. Posledično so jih ljudje dojemali kot mala božanstva. Dandanes ni več tako, kar pa ne pomeni, da se sme kraljico grabiti po mili volji. Stisk roke bo dovolj.
Michelle Obama je leta 2009 kot prva dama ZDA poskrbela za pravi mali škandal, ko je kraljici Elizabeti II. na hrbet položila roko, kar je sicer v Združenih državah nekaj povsem običajnega, a britanski protokol ni bil zadovoljen. Prav tako se ne spodobi na dogodek, ki ga organizira kraljica, ali na dogodek, ki se ga udeleži, priti praznih rok. Spodobi se, da se kraljice ne pozdravi le s stiskom roke. Dodatni dotiki so nezaželeni, bo pa več kot dobrodošel priklon. Naslavljajte jo izključno z vaše veličanstvo ali gospa, nikakor ne z imenom. Sicer pa kraljice nikoli ne ogovorite, če ona prva ne ogovori vas.

Pazite tudi, kaj boste oblekli. Na britanskem dvoru namreč veljajo stroga pravila oblačenja in pričakuje se, da jih bodo do neke mere upoštevali tudi tisti, ki pridejo v stik s kraljico. Večerna toaleta je obvezna za formalne dogodke, a tudi za tiste bolj sproščene se je treba urediti, predvsem pa ostati spodoben. Ko njena visokost vstopi v prostor, je treba vstati, se glasi še eno pravilo. Je tudi prva, ki sede, šele nato se lahko drugi udobno namestijo. Kdaj se bo obedovalo, določi kraljica, in nihče ne sme začeti jesti, preden prvega grižljaja v usta ne nese ona.



Vedno v rokavicah

Težko boste našli posnetek britanske kraljice Elizabete II., na katerem ne bi nosila rokavic. A z njenimi rokami ni nič narobe niti ni posebna navdušenka nad tem modnim dodatkom. Nosi jih iz praktičnega razloga. Ker se mora na dogodkih, ki se jih udeležuje, rokovati z veliko ljudmi, se tako ubrani bacilov. Za dnevne dogodke navadno izbere rokavice običajne dolžine do zapestij, za večerne pa tiste, ki segajo do komolcev.

Deli s prijatelji