SPREMEMBA SPOLA

Olimpijski prvak zdaj olimpijska prvakinja

Objavljeno 05. junij 2015 13.49 | Posodobljeno 05. junij 2015 13.51 | Piše: T. P.

Bruce Jenner je kot Caitlyn iztrgala Baracku Obami rekord v zbiranju sledilcev na twitterju.

Adijo Bruce, pozdravljena Caitlyn! To je stavek, na katerega je morala čakati 65 let, da ga je lahko izustila. Dolga leta je namreč živela v laži, lagala sami sebi in svetu, zdaj pa je vendar zbrala notranjo moč in pogum, si spremenila spol, nadela zapeljivi korzet in se nastavila objektivu fotografinje Annie Leibowitz. »Bruce je moral vedno lagati in živeti v tej laži. S to skrivnostjo je moral živeti vsak dan, od jutra do večera. A Caitlyn nima nobenih skrivnosti. Takoj ko bo izšla naslovnica Vanity Fair, bom svoboden,« je dejal Bruce, nato pa se z naslovnice modne revije nasmehnil kot Caitlyn. Po dolgoletni bitki s samim seboj je namreč vendar zaživel v svoji pravi podobi. Kot ženska. »Pozdravljena, Caitlyn. Komaj čakam, da jo/me spoznate!«

Nedrček pod obleko

Pred štirimi desetletji je bil herkulski mladenič z zlato olimpijsko medaljo okoli vratu, za katerim je vzdihovalo marsikatero dekle. A je že tedaj vedel, da je podoba možatega športnika le spretno stkana iluzija. Za ves svet je bil z zlatom ovenčani športnik, a »pod obleko sem nosil nedrček in hlačne nogavice ter si mislil, da se nikomur o resnici niti sanja ne. V sebi sem bil popolnoma prazen,« je dejal Bruce Jenner, zdaj Caitlyn Jenner, ki s svojim priznanjem žanje skoraj stoječe ovacije in znova podira rekorde. Kajti medtem ko je leta 1976 na olimpijskih igrah v Montrealu kot Bruce podrl lasten rekord v deseteroboju, je zdaj, pri zrelih 65 letih, kot Caitlyn postala rekorderka. V zgolj štirih urah in treh minutah od trenutka, ko je odprla nov račun na twitterju, je namreč zbrala milijon sledilcev in tako z naskokom 57 minut prehitela dozdajšnjega rekorderja Baracka Obamo, ki mu je magično število milijon uspelo doseči v petih urah. »Še nekdo iz družine Jenner z rekordom. In to pri 65 letih! Ponižna in počaščena se vsem zahvaljujem za podporo,« je čivknila Caitlyn, ob kateri se z milijon sledilci v manj kot 24 urah lahko pohvalita le še ameriški predsednik in igralec Robert Downey Jr.

Za mamo bo vedno Bruce

Odkar je konec aprila pred milijon gledalci priznal, da nase gleda kot na žensko, so krožila ugibanja, morebiti tudi celo stave, katero ime si bo izbral za novo poglavje svojega življenja. Šušljalo se je o vsem, od Heather do Belinde, a Bruce naj bi že od mladih nog vedel, kdo v resnici je. »Že od nekaj je bil zaljubljen v ime Caitlyn. To je bilo njegovo ime že tedaj, ko je bil še deček,« je razkril vir. A katero koli ime bi si že nadela, za svojo mamo Esther je in bo vedno Bruce. »Zame bo vedno Bruce, to ime sva ji namreč izbrala z možem,« pravi Esther, ki pozdravlja radikalno spremembo, četudi bo trajalo nekaj časa, da se navadi, da ima zdaj v resnici hčerko. »Presrečna sem zanj. Zanjo! Mislila sem, da sem največji trenutek ponosa občutila, ko je stala na olimpijskih stopničkah. Zdaj pa sem spoznala, da sem na svojega otroka lahko še bolj ponosna.« Podobna občutja pa prevevajo tudi Caitlyn, ki priznava, da je bil dan njenega olimpijskega zmagoslavja sicer neverjeten, a sta bila dneva, ko je pozirala za Vanity Fair, še boljša. »Ne želim zmanjšati svojega športnega uspeha, saj sem nanj izjemno ponosna, a tedaj sem pred marsičim bežala. Dneva snemanja pa pripovedujeta o meni, mojem življenju in kdo sem kot oseba.«

Panika po operaciji

Dolgo je morala čakati, da lahko z dvignjeno glavo in brez bremena skrivnosti zre predse. Vseeno pa so jo na pomembni poti k pravemu jazu strahovi skoraj ohromili. »Kaj sem storila?« jo je sredi marca, po 10-urni operaciji, feminizaciji obraza, zagrabila panika. Že skoraj obup, da je šla predaleč in ni več vrnitve. Pomiril jo je komaj svetovalec, ki ji je pomagal sprevideti, da so tovrstna občutja »človeška, naravna in zgolj začasna,« občutek začasnega samospraševanja in dvomov pa je minil in se nikdar več ni vrnil. »Če bi ležala na smrtni postelji in še vedno lagala ter ohranjala svojo skrivnost, nikdar nič storila, potem bi si priznala, da sem zavozila življenje.«

Nagrada za pogum

Športni novinar Howard Cosell. Boksarska legenda Muhammad Ali. Televizijska poročevalka Robin Roberts. Nobelovec in borec proti apartheidu Neslon Mandela. To se le nekateri, ki so si s pogumom skoraj brez primere prislužili nagrado za pogum Arthurja Asha, ki jo vsako leto podeljuje ameriška športna televizijska mreža ESPN. In četudi je priznanje športno obarvano, ni omejeno le na športnike, ampak roma v roke tistih, ki »v trenutkih stiske pokažejo moč, se nevarnosti uprejo s pogumom in stojijo za svojimi stališči, in tistim, ki verjamejo, ne glede na ceno, ki jo morajo plačati«. Torej letos v Caitlynine roke. Priznanje bo prejela 15. julija na podelitvi v Los Angelesu, kar bo tudi njen prvi večji dogodek pod žarometi.

Deli s prijatelji