VSESTRANSKA

Od otroške zvezde do veleposlanice

Objavljeno 28. april 2015 10.50 | Posodobljeno 28. april 2015 10.51 | Piše: T. P.
Ključne besede: Shirley Temple

Bivši mož Shirley Temple poskušal sabotirati njeno kariero v diplomaciji.

Prvi del življenja je posvetila sedmi umetnosti, že pri rosnih sedmih letih je prejela posebnega otroškega oskarja in se po presoji ameriškega filmskega inštituta umestila na hvalevredno 18. mesto največjih ameriških filmskih zvezdnic vseh časov. Vse to, četudi se je od kariere poslovila pri že 22 letih, ko mnogi komaj dobro zakorakajo na pot slave. Kajti Shirley Temple, ki je kot kodrasta deklica v času velike depresije domove ameriških gospodinjstev napolnjevala z otroškim veseljem in radoživostjo, je hitro spoznala, da ji v srcu bijejo želje po nečem večjem, kot je filmska nesmrtnost. Želela je sooblikovati boljši jutri, zaradi česar je filmsko meko zamenjala za uglajenejši, bolj zapeti svet politike in diplomacije, kjer pa metanje polen pod noge ni nič nenavadnega. In prvo ji je pod noge zalučal kar njen zagrenjeni nekdanji mož. A jo je nato pred sabotažo bivšega rešil bodoči prvi mož Amerike Ronald Reagan.

Pod lupo FBI

Bila je mlada in naivna, štela jih je namreč komaj 15, ko ji je pot prekrižal sedem let starejši John George Agar, brat sošolke, in med njima se je zaiskrilo. In že dve leti pozneje sta si pred petstoglavo množico izmenjala poročne zaobljube. A njuna ljubezen je bila obsojena na propad, saj sta že štiri leta pozneje podpisala ločitvene papirje in zakorakala vsak svojo pot. Ali pa se je tako vsaj zdelo, saj se je Agar dve desetletji pozneje še kako vmešal v življenje nekdanje žene in ji skoraj prekrižal načrte za prihodnost. Po neuspelem naskoku na kongresni stolček leta 1967 se je dve leti pozneje namreč znašla na listi kandidatov za ameriško predstavnico v Organizaciji Združenih narodov, v sklopu česar so agenti ameriškega Zveznega preiskovalnega urada vzeli pod drobnogled njeno preteklost, privzdignili vsak kamenček in se pogovarjali z ljudmi, ki so v njenem življenju igrali kakršno koli vlogo. Od Shirleyjinih nekdanjih učiteljev do, seveda, njenega bivšega moža, ki pa za nekdanjo ljubezen ni našel veliko prijaznih besed. »Dvakrat premislite, preden ji zaupate takšno nalogo,« jim je položil na srce.

Poštena, a čustveno nestabilna

Njuna ločitev ni bila najlepša. Med povodi za skrajni korak, razvezo, je Templova namreč navedla, da je bila v štiriletni zvezi podvržena »hudemu duševnemu trpljenju« in je morala prenašati »izjemno krutost moža«. Zaradi česar se je verjetno tudi odpovedala njegovemu priimku in znova prevzela svoje dekliško ime. A čeprav z Agarjem nato skoraj dvajset let nista imela nikakršnih stikov, hčerki Lindi Susan navkljub, nad katero je skrbništvo pridobila Shirley, se mu je ob obisku preiskovalcev jezik razvezal. Zatrdil je, da se je v njun odnos nenehno vmešavala igralkina mati Gertrude Amelia Temple in zanetila marsikateri prepir zakoncev, nato pa jim še svetoval, naj »dobro premislijo, preden ji podelijo tako odgovorni in zaupni položaj v vladi, saj je čustveno nestabilna.« Ob čemer naj bi imela še neprijetno nagnjenje, da se »pretirano čustveno odzove vsakokrat, ko ni kaj po njenem«, čeprav nikakor ne dvomi o njeni poštenosti.

Reagan verjel vanjo

Če je Agarju uspelo zasaditi seme dvoma o zvezdničini primernosti za vstop v politične kroge, pa je te hipno razblinil Ronald Reagan, tedaj še kalifornijski guverner. Toplo jo je priporočil za prevzem naloge, češ da je »izjemno pogumna ženska brezmadežnega značaja, morale in slovesa.« A medtem ko so nekateri z njim sicer trobili v isti rog, so bila mnenja med političnimi veljaki vendar različna. Lucille Hosmer, ki jo je spoznala med potegovanjem za sedež v kongresu, jo je namreč označila za »malce naivno, še zlasti ko dela z ljudmi in ko gre za organizacijo, vrhu vsega pa si nikakor ne more zapomniti obrazov ljudi in njihovih imen«. Z njenim mnenjem, da ni pretirano razmišljujoča ženska, pa je soglašal tudi član republikanske stranke. »Iskrena je v vsem, kar počne, a nima intelektualnega ozadja, potrebnega za to nalogo.« Toda različna mnenja gor ali dol, nazadnje je Templova vendar zasedla položaj – med drugim – vodje protokola ameriške vlade, pozneje pa je postala tudi veleposlanica v Gani in na Češkoslovaškem. 

Deli s prijatelji