ZBLIŽANJE

Oče in sin sta ga
 zbližala z bogom

Objavljeno 23. junij 2015 23.37 | Posodobljeno 23. junij 2015 23.39 | Piše: T. P.
Ključne besede: Michael Douglas

Prestižna judovska Nobelova nagrada v roke Michaela Douglasa.

Michael Douglas

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je podelil milijon ameriških dolarjev vredno nagrado gensisi, nekakšno judovsko Nobelovo nagrado, ki roma v roke posameznika, v katerem lahko judovska skupnost najde navdih, izbranec pa naj bi bil poleg tega predan judovskim vrednotam ali skupnosti ter utelešal značaj judov. A vendar je ob podelitvi nastal manjši zaplet, nagrado so namreč podelili Michaelu Douglasu, ki pa, strogo gledano, ni jud.

Hollywoodski zvezdnik je na svet privekal judovskemu očetu Kirku Douglasu, čigar starši so bili judovski imigranti, ter anglikanski materi Diani Love Dill, vendar ga nista vzgajala v duhu prve ali druge veroizpovedi.

Douglas, ki jih je lani dopolnil 70, se je za religijo začel bolj zanimati na začetku 90. let prejšnjega stoletja, ko je njegov oče preživel helikoptersko nesrečo, v kateri sta dva potnika umrla. »Očetova duhovnost me je ganila, me napeljala k razmišljanju,« je dejal igralec, ki je tedaj opazoval očeta, kako pod rabinovim vodstvom prebira Biblijo.

V judovstvo se je še poglobil, ko se je začel za korenine prednikov zanimati njegov zdaj 14-letni sin Dylan, ki se je odločil prestati bar micvo, enega najpomembnejših judovskih obredov, s katerim dečki, po navadi stari 13 let, postanejo enakopravni člani judovske skupnosti. »V naša življenja je vnesel duhovnost in zavedanje judaizma, ki ju do tedaj nismo poznali.« Oskarjevec danes s ponosom reče, da je jud, kar pa v strogih ortodoksnih judovskih očeh nikoli ne bo, in sicer zaradi nejudovske matere. »Ne pričakujem drastičnih sprememb, vsaj med ortodoksnimi ne,« je dejal zvezdnik, zavedujoč se, da vsi ne bodo zadovoljni, da je denarna nagrada pristala v njegovih rokah. Četudi je ne bo zadržal zase: milijonček bo namenil širjenju zavesti o religiji in povezovanju Izraela z judovsko skupnostjo po svetu. »Ker približno polovica judov živi zunaj Izraela, upam, da bomo našli pot, da se bolje razumemo in skupaj rastemo.« 

Deli s prijatelji