V SLOVO

Oče Simpsonovih je izgubil boj z rakom

Objavljeno 12. marec 2015 09.41 | Posodobljeno 12. marec 2015 09.41 | Piše: T. P.

Soustvarjalec kultne serije Sam Simon umrl v 60. letu starosti.

Sam Simon, Matt Groening in James L. Brooks – ustvarjalci kultnih Simpsonovih. Foto: Press Release

Pred slabimi tremi leti je prejel novico, ki bi marsikoga spravila na kolena. Samu Simonu so zdravniki namreč odkrili raka na debelem črevesju, ki je hitro metastaziral na druge organe. Napovedali so mu še tri, največ šest mesecev življenja, a soustvarjalec kultne serije Simpsonovi ni obupal, temveč je sklenil podarjene minute, dneve ali mesece izkoristiti do zadnjega. »Rak je grozljiva bolezen. Je vse, kar ste o njem slišali. A če si želite medijske pozornosti ali zapeljati dekle, potem je lahko najboljša stvar na svetu,« je, seveda zabeljeno z značilnim smislom za humor, dejal Simon. In poslednje mesece resnično živel polno, verjetno polnejše kot marsikdo zdrav, in se zdaj, v 60. letu starosti, poslovil od sveta z nasmehom in brez obžalovanja. »Zdravnik mi je dejal, da me ne more ozdraviti, lahko me zgolj ohranja med živimi. In svoje delo je izvrstno opravil. Nikdar nisem bil bolj srečen. Rak je bil sicer borba, a hkrati pustolovščina in izjemna izkušnja, obdajali pa so me ljudje, ki me ljubijo in bi zame storili vse,« je namreč dejal pred le nekaj meseci, nato pa se v nedeljo, v zavetju svojega doma, odpravil v večna lovišča.

Kultni Simpsonovi so njegovo maslo

Svojo pot je začel skromno, kot risar pri časopisju, nato pa so se mu v 80. letih s prodajo scenarija za nanizanko Taksi vrata v svet zabavne industrije široko odprla. S peresom, ostrim umom in pretanjenim smislom za humor je sodeloval pri humorističnih serijah, kot sta Na zdravje in Menedžement jeze, v zgodovino televizije pa se je vsekakor zapisal kot soustvarjalec kultne animirane serije Simpsonovi, ki je na sporedu neprekinjeno že od leta 1989. »Vse dolgujem Samu. Naučil me je vsega, kar vem. O pisanju in animaciji kot tudi življenju na splošno,« je žalost ob zvezdnikovi smrti delil izvršni producent Al Jean. Toda čeprav je Sam s svojim delom na televiziji vsekakor vtisnil neizbrisen pečat, ne nazadnje si je prislužil kar devet emmyjev, je poslednja leta skoraj v celoti posvetil največji strasti. Dobrodelnosti. In se v zlatih črkah zapisal pri borcih za pravice živali.

Do zadnjega beliča živalim

Od Simpsonovih se je poslovil že leta 1993, pa vendar je prejemal od 20 do 30 milijonov ameriških dolarjev na leto od dobička, ki ga serija ustvarja. Mnogo več, ko bi lahko porabil ali si želel porabiti zase, zaradi česar je sklenil večino bogastva pokloniti živalim. »Živali čutijo in mislijo, a ne morejo govoriti. Zato je na mojih plečih, da spregovorim za tiste, ki ne morejo,« je obrazložil ljubezen do živali in v luči smrtonosne diagnoze k svoji postelji poklical Ingrid Newkirk, predsednico društva za pravice živali Peta, s katero sta staknila glave in sestavila seznam, kako bi lahko pomagal po najboljših močeh. Med drugim je kupoval živalske vrtove in cirkuse, da je živalskim ujetnikom nato lahko podaril svobodo. »Mislim, da je umrl z nasmehom na ustih, saj so se sloni vendar rešili okovov cirkusa,« je dejala Newkirkova in pridala, da naj bi bili zadnji dve leti za Sama najsrečnejši v njegovem življenju. »Z nami je sodeloval pri reševanju zlorabljenih slonov v Indiji, našel je domove za stotine činčil, kamelo in celo homoseksualnega bika.« Poleg tega pa je že pred več kot desetletjem ustanovil Sklad Sama Simona za pomoč živalim.

Dobrodelnost mu je prinesla tudi nagrado za prispevek za lepši jutri, s čimer ni odnehal niti tedaj, ko se mu je čas že hitro iztekal. »Še naprej bom podpiral organizacije, ki jih podpiram že vse življenje,« je dejal leta 2013 in le za pomoč živalim namenil okoli 100 milijonov ameriških zelencev. Ob čemer pa ni pozabil na ljudi, saj je med drugim v Los Angelesu ustanovil javno kuhinjo, kjer topel obrok vsak dan použije približno 200 družin. V, seveda, Samovem slogu – z veganskimi meniji. 

Deli s prijatelji