ISKRENO

Ob 34. obletnici smrti Paul govoril o Johnu

Objavljeno 16. december 2014 08.38 | Posodobljeno 16. december 2014 08.38 | Piše: A. P.

McCartney je iskreno spregovoril, kako je izvedel za prijateljevo smrt.

Chapman je še vedno v zaporu.

V ponedeljek, 8. decembra, je minilo 34 let od smrti Johna Lennona, ki ga je leta 1980 s streli pokončal nori oboževalec Mark David Chapman. Ob tej priložnosti je o tragediji, šoku in žalosti, ki je sledila umoru, spregovoril Paul McCartney. Njegov ustvarjalni partner, prijatelj in kolega iz legendarne skupine The Beatles je razkril, da je zelo hvaležen, da jima je z Lennonom uspelo premagati grenkobo, ki je sledila razpadu skupine leta 1970, in sta obnovila prijateljstvo ter sta lahko govorila o vsakodnevnih stvareh, kot so starševstvo ali recepti za peko kruha.

Bil je osupel

McCartney je razkril, da je bil tudi on, tako kot preostali svet, osupel, ko je izvedel za Lennonovo smrt, a je bilo zanj vsekakor še huje. Bila sta tesna sodelavca v najbolj priljubljeni skupini vseh časov, bila sta prijatelja iz najstniških let. Imela sta nepredstavljive skupne izkušnje, skupaj sta krojila zgodovino rock'n'rolla in se osupljivo dopolnjevala v ustvarjalni moči. »Tistega dneva preprosto nisem mogel niti pomisliti, da ga ni več,« je povedal zdaj 72-letni Paul McCartney, ko je gostoval v televizijski oddaji The Jonathan Ross Show. »To je bil strašanski šok, nato pa sem moral to žalostno novico povedati (bivši ženi) Lindi in otrokom. To je bilo zelo težko. To je bilo zelo težko za vse. To je bil šok za življenja številnih ljudi, podobno kot ob smrti Kennedyja. Obstajajo takšni trenutki.«

Razumljivo je, da McCartney ne premore lepih besed za Chapmana, ki je še vedno v zaporu, vse odkar je leta 1981 priznal uboj. »Ves čas se mi je v glavi ponavljala fraza butec vseh butcev,« je McCartney rekel o Lennonovem morilcu. »Rekel sem, to je samo butec, to ni niti tip, ki bi bil politično motiviran, to je povsem naključna stvar.«

Vesel je vsaj tega, da sta z Lennonom malo prej zgladila spore

Tako kot številni se tudi McCartney še vedno spominja, kje je bil, ko je slišal za žalostno vest: »Bil sem doma, na podeželju, in prejel telefonski klic. Bilo je zgodaj zjutraj. Bilo je tako grozno, nisem mogel prenesti, nisem mogel dojeti. Bil sem tako žalosten, da ga ne bom več videl, da se ne bova več družila,« je nadaljeval McCartney. »Zelo sem vesel, ker bi bila najhujša stvar na svetu, da bi ga ubili, ko je bil najin odnos zakisan. Nekaj potešitve je bilo v dejstvu, da sva zgladila stvari, da sva bila spet dobra prijatelja.«

Danes velja Lennon za enega največjih mirovnikov in upornikov izkoriščevalskim sistemom in vojnam. Po razpadu skupine The Beatles je nadaljeval svojo glasbeno pot z zavidljivih uspehom. Njegovim nazorom je sledila ogromna množica ljudi, zato so bili številni sprva prepričani, da je njegova smrt posledica politično motiviranega atentata. Razkritje, da gre za dejanje motenega posameznika, je marsikoga prizadelo. Hkrati pa je še danes opozorilo, da obstajajo tudi temne plati slave.

 

Deli s prijatelji