RAZKOŠNO ŽIVLJENJE

Najmlajši prestolonaslednik

Objavljeno 17. november 2017 10.02 | Posodobljeno 17. november 2017 10.03 | Piše: U. S.

Mohammad naj bi bil izjemno ambiciozen, a neizkušen. Predsednik fundacije za mlade odkriva njihove talente.

Mohammad bin Salman bin Abdulaziz Al Saud ima 32 let in je bodoči savdski kralj. Foto: Guliver/Getty Images

Princ Mohammad bin Salman bin Abdulaziz Al Saud je star 32 let in bi lahko postal kralj Savdske Arabije. Je najmlajši prestolonaslednik v zgodovini države. Analitiki pravijo, da je izjemno ambiciozen, toda neizkušen.

Rodil se je 31. avgusta 1985, je sin zdaj 82-letnega kralja Salmana in njegove tretje žene Fahde bint Falah bin Sultan bin Hathleen. Doštudiral je pravo in delal v zasebnem sektorju, potem pa je postal očetov pomočnik in svetovalec, leta 2015 je postal še minister za obrambo (in to najmlajši na svetu), od junija letos je prestolonaslednik. Nasledstvo prestola se je prenašalo z brata na brata, a se je kralj odločil, da ga bo predal nečaku Muhammadu bin Nayefu, ker da bi morali na oblast prihajati mlajši vladarji. No, junija letos je od nečaka zahteval, naj naredi prostor njegovemu ljubljenemu sinu in odstopi, ker da ga ni ubogal in se zdravil odvisnosti; bil naj bi odvisen od zdravil proti bolečinam, ki naj bi mu zameglila razsodnost. Nekateri viri so to sicer zanikali, Savdska Arabija pa je uradno sporočila, da so ga zamenjali zaradi državnih interesov, vzrok je – zaupne narave.

Prestolonaslednik živi razkošno, nekoč je za kar 500 milijonov dolarjev kupil jahto ruskega tajkuna. Pogosto potuje po svetu in se sestaja s politiki, poslovneži in znanimi, lani je denimo spoznal Marka Zuckerberga. Pravi, da bi njegova država brez ameriškega kulturnega vpliva končala kot Severna Koreja.

Prav on naj bi bil pobudnik več reform, tako lahko poslej tudi ženske sedejo za volan. Rad bi zmanjšal moč verske policije in je nastavil svet, ki je že organiziral gledališke komedije in rokoborske turnirje. Oktobra je dejal, da je bila njegova domovina kar 30 let ultrakonservativna in da je dovolj, da je čas, da mladi odraščajo v drugačni državi: je predsednik fundacije za mlade, ki odkriva njihove talente: denarno podpira njihove projekte, umetnost in znanost. Še največ prahu so dvignile nedavne aretacije vodilnih poslovnežev, ministrov in princev v sklopu boja proti korupciji. 

Deli s prijatelji