VRNITEV

Monica Lewinsky o Billu Clintnu: Do tistega dne sem bila devica

Objavljeno 05. julij 2014 09.15 | Posodobljeno 05. julij 2014 09.16 | Piše: U. S.

Moja zgodba bo dobila drugačen konec, pravi nekdanja pripravnica v Beli hiši.

Monica Lewinsky.

Deset let po samovsiljeni osami se je Monica Lewinsky odločila vrniti v javnost. Zdaj 40-letna nekdanja pripravnica v Beli hiši je končno spregovorila in javnosti povedala še svojo plat zgodbe, ki je nekaj mesecev polnila naslovnice konec 90. let. V prvem televizijskem intervjuju po letu 2003 je povedala, kako je bilo živeti s t. i. Starrovim poročilom: 11. septembra 1998 ga je objavil Kenneth Starr, ki je preiskoval serijo škandalov, povezanih z Billom Clintonom in Belo hišo, tudi obtožbe, da je Monica tedanjega predsednika oralno zadovoljila v Ovalni pisarni, ko je bila pripravnica v Beli hiši.

»Do tistega dne sem bila devica, ko gre za poniževanje na tej ravni,« je povedala za dokumentarno oddajo National Geographica pod naslovom Devetdeseta: Zadnje veliko desetletje, ki jo bodo predvajali 6. julija. Povedala je, kako se je spopadala s kršenjem njenih pravic, tudi s tem, da so bili podatki z njenega računalnika, za katere je mislila, da so izbrisani, objavljeni v Starrovem poročilu. »Bila je kršitev za kršitvijo,« je povedala in dodala, da je občutila tudi seksizem: »Rekli so mi trapa, kurba, koketa, vse pa je bilo vzeto iz konteksta ... Bilo je zelo boleče.«

Intervju je pravzaprav nadaljevanje članka, ki ga je Lewinskyjeva maja objavila v reviji Vanity Fair in v katerem je pojasnjevala, kako je bilo preživeti v kulturi ponižanja. Nekateri pravijo, da je zanimiv časovni okvir, v katerem se je odločila končati molk: sovpada namreč z izdajo spominov Hillary Clinton in domnevami, da bo kandidirala na predsedniških volitvah čez dve leti. »Lani sem dopolnila 40 let, čas je, da neham ovinkariti o svoji preteklosti in prihodnosti drugih. Odločila sem se, da bo moja zgodba dobila drugačen konec.« Hillary Clinton pravi, da je šla naprej v zvezi z Monico, in to bi morali narediti tudi drugi, da pa članka ni prebrala.

Lewinskyjeva pravi, da bi rada s svojimi izkušnjami pomagala vsakomur, ki je tarča javnega ponižanja, in opozarja na tragično smrt Tylerja Clementija, ki se je ubil, ker so se na družabnih omrežjih norčevali iz njega, ker je poljubil moškega. »Če bom z drugimi delila svojo zgodbo, jim bom morda lahko pomagala, ko jim bo najtežje. Rada bi pomagala žrtvam spletnega nadlegovanja in poniževanja in o tem govorila v javnosti.«

Deli s prijatelji