POMAGA

Mi imamo kranjske čebele, član Red Hot Chili Peppers pa bolšje

Objavljeno 10. september 2015 18.33 | Posodobljeno 06. september 2015 10.45 | Piše: T. P.

Basist dal zatočišče dvesto tisoč čebelam.

Prvo vlogo v njegovem življenju morda igra bas kitara, saj se je kot basist ameriške rockerske zasedbe Red Hot Chili Peppers zapisal v zgodovino kot eden najboljših basistov vseh časov. Pa vendar pozornost Michaela Petra Balzaryja, ki ga glasbeni sladokusci poznajo pod odrskim imenom Flea (Bolha), nikakor ni posvečena zgolj glasbi. Ameriški zvezdnik je namreč že večkrat pomočil prste tudi v filmske vode, zdaj pa je kot zagnani okoljevarstvenik sklenil, da lahko svoje prida k ohranjanju čebelje populacije, ki se vztrajno krči. »Obožujem svoje čebele!« je dejal novorojeni čebelar in svoje brenčeče prijateljice malce hudomušno, na račun svojega vzdevka, poimenoval bolšje.

Dvesto tisoč čebel vznevoljilo sosede

Umiranje čebel je kazalnik, da je z našim okoljem nekaj narobe. Pripoveduje namreč grozljivko sesuvanja ekosistema s posledicami za ljudi, česar pa rockerski maček noče zgolj opazovati križem rok. Zato je zeleno usmerjeni glasbenik s pridom izkoristil svojo obširno losangeleško posest in na njej postavil zatočišče za okoli 200.000 čebel. Na zelenici, ki obdaja njegovo vilo, je namreč postavil tri čebelnjake, v vsakem pa naj bi brenčalo okoli 60.000 – po nekaterih podatkih pa celo več kot 100.000 malih opraševalk. »Čebelnjak je neverjeten organizem,« se navdušuje zvezdnik, ki naj bi z vztrajnostjo učenjaka pridobival novo čebelarsko znanje, čeprav se še ni odločil, kaj bo njegov naslednji korak. Bo to ostalo le pri prostočasnem konjičku ali so čebelnjaki začetek novega posla. Vsekakor upa, da bi se njegove strasti nalezli tudi sosedje, čeprav se za zdaj še ni treba bati, da bi se Fleajeva soseska spremenila v obsežno čebelarsko območje. Prej nasprotno, saj naj bi s svojim novim konjičkom na preizkušnjo postavljal dobre sosedske odnose.

Čebele morda igrajo osrednjo vlogo pri opraševanju, a vendar mnogi pozabijo na njihov pomen, ko pride do varnosti otrok. Pik čebele bi namreč lahko bil za malčka, alergičnega na pike insektov, usoden, zaradi česar naj bi Fleajevi sosedje grdo pogledovali v njegovo smer. A vendar inšpekcija kljub domnevnim pritožbam in prošnjam, naj mu prepove igranje čebelarja, ni ukrenila ničesar, saj jim 52-letnik za to ni dal nikakršnega povoda.

Ko pri zvezdnikih zabrenči

Čebelarstvo morda ni konjiček, ki bi ga pripisali zvezdnikom, pa vendar basist ni edino zveneče ime, ki se je lotilo vzreje čebel. »So osnova za naš obstoj, za rast rastlin in zdravje našega planeta, na kar preradi pozabimo,« se je namreč razgovoril igralec Morgan Freeman, ki se je s 26 čebelnjaki na svojem ranču že minulo leto podal v čebelarske vode. A se nikdar ni navadil na zaščitno čebelarsko pokrivalo. »Ne potrebujem ga. Še nobena me nikdar ni pičila. Morda tudi, ker jih zgolj hranim in jim ne poskušam vzeti medu.« A medtem ko se Freeman morda vzdrži zlate sladkaste poslastice, si jo izdatno privošči Isabella Rossellini, ki se je z medom dodobra seznanila že v rodni Evropi. »Amerika komaj dobro spoznava nove dimenzije, ki jih v kulinariko vnaša med,« je prepričana lepotica italijanskih korenin, ki se ji na kmetiji na Long Islandu dozdeva, da je tudi na drugi strani luže našla delček domovine. Morda ker jo obdajajo koze, prašiči, psi in mačke. Ter, seveda, čebele. »Že od nekdaj sem čebelarka, zdaj pa smo začeli tudi produkcijo medu, ki že cveti,« pravi temnolaska, ki pa se vendar ne odloči za prodajo. Kozarčke zlato rumene tekočine raje podarja prijateljem.

Deli s prijatelji