TOŽBA

Louie iz Simpsonovih kopija Dobrih fantov?

Objavljeno 28. oktober 2014 18.47 | Posodobljeno 28. oktober 2014 18.51 | Piše: T. P.

Frank Sivero je ustvarjalce serije Simpsonovih udaril z 250-milijonsko tožbo.

Risani junak Louie je menda zgrajen na njegovem alter egu iz Dobrih fantov

Pod taktirko mafijskega šefa Debelega Tonyja je prebivalcem domišljijskega mesteca Springfield občasno naganjal strah v kosti, a je vseeno bil le obrobni lik kultne humoristične animirane serije Simpsonovi. Ustvarjalec Matt Groening mu je v svojem izmišljenem svetu namenil zgolj postransko vlogo, a je lik risanega gangsterja Louieja zdaj kot komet pridirjal v Mattovo resničnost. Velik, žareč in z morda uničujočimi, že katastrofalnimi posledicami. Kot ključna priča v 250-milijonski tožbi, s katero je hollywoodski igralec Frank Sivero udaril Groeninga in snemalni studio Fox Television, ki so Louieja domnevno ustvarili na podlagi igralčevega filmskega alter ega, ki mu je pred skoraj četrt stoletja prinesel slavo v uspešnici Dobri fantje.

Gangster 
Carbone sem jaz!

Igralcu sicilijanskih korenin so vloge gangsterjev, nasilnežev in mafijašev pisane na kožo. Četudi se je 1974. pojavil zgolj kot statist v drugem nadaljevanju kultnega Botra, ga je vendar že tedaj opazil velikan režije Martin Scorcese in mu v filmu Dobri fantje, ki velja za enega najboljših filmov vseh časov, dodelil vlogo Frankieja Carboneja. Vlogo člana mafijske družine, ki mu je Sivero vdahnil življenje in velik del svoje osebnosti. Le zato, da je podobne značajske lastnosti, posebnosti in celo zunanji videz nato zagledal pri izmišljenem nepridipravu iz animiranega sveta. Kar pa mu denarnice ni odebelilo niti za en sam belič, zaradi česar se je zdaj odločil zase zahtevati pravico in si odlomiti kos zajetne dolarske pogače, ki že leta hrani ustvarjalce priljubljenih Simpsonovih.

Izrabil sosedske odnose

Pisalo se je leto 1989. Sivero in Groening, oba tik pred svojim velikim prebojem, sta živela v istem stanovanjskem kompleksu ustvarjalnega Los Angelesa. Se srečevala na hodniku, si morda izmenjala besedo ali dve. Prvi se je vneto pripravljal na vlogo mafijaša, v mislih drugega pa je rasla ideja o tipični ameriški družini srednjega razreda s priokusom parodije. »Videla sta se skoraj vsak dan. Groening je natančno vedel, da je lik Frankieja Carboneja v celoti ustvaril Sivero, saj je ideje in ustvarjalni zanos črpal iz lastnega značaja.« Da je Sivero v celoti ustvaril svoj filmski alter ego in ni igral na podlagi scenarija, pa se je menda dobro zavedal tudi producent risane uspešnice James L. Brooks. A se je Carbone v malce spremenjeni in narisani različici nato vendar pojavil kar 16-krat, za kar želi biti filmski zvezdnik zdaj poplačan. Bogato.

Obljubljali 
film, dobil nič

Sivero je prepričan, da bi moral del dobička romati v njegov žep. Ne zgolj zaradi nedovoljene prisvojitve njegove stvaritve, ampak tudi zaradi laži, s katerimi so ga pitali. Gracie Films, produkcijska družba, ki stoji za Simpsonovimi, mu je dolga leta namreč obljubljala, da bodo skupaj posneli film, a iz te moke nato ni bilo kruha. »Prepričan je, da v njihovih načrtih ni bilo nikakršnega snemanja. Prazne obljube so bile le izgovor, da so ga lahko še naprej preučevali in znanje nato uporabili pri ustvarjanju Louiejevega značaja,« je zapisano v sodnih listinah. »Siverov videz in podrobnosti so brez njegovega privoljenja izrabljali v komercialne namene, za kar ni bil poplačan.« A je z večletno zamudo veljak sedme umetnosti temu vendar znal pripisati ustrezno ceno – 250 milijonov ameriških zelencev. Prav toliko jih zdaj namreč terja, seveda preko sodnih poti.


Sendvič Frankie Carbone

Ni prvič, da je Sivero zaradi svojega najslavnejšega lika odšel na sodišče. Pred zgolj nekaj meseci je v sodne klopi namreč zvlekel kalifornijsko okrepčevalnico Deli Belly, ki si je – podobno kot snovalec Simpsonovih – za tržne namene izposodila lik Frankieja Carboneja. To ime sta lastnika Robert E. Bahri in Vinson N. Gaggo namreč nadela sendviču, nato pa sta lokal tržila po spletnih straneh in družabnih omrežjih z zvezdnikovo fotografijo ob sliki sendviča. Sendviča z ženevsko salamo, mortadelo, šunko, sirom, solato in paradižnikom, feferoni, majonezo ter italijanskim prelivom, ki sta ga prodajala za sedem dolarjev in pol.

 

Deli s prijatelji