TOŽBA

Kraljica komedije umrla zaradi napak zdravnikov?

Objavljeno 30. januar 2015 15.39 | Posodobljeno 30. januar 2015 15.39 | Piše: T. P.
Ključne besede: Joan Rivers

Melissa Rivers toži bolnišnico in zdravnike za malomarnost ob smrti mame.

Je za njeno smrt kriva osebna zdravnica?

Nekateri morda trpijo za kompleksom boga, toda tudi zdravniki so le ljudje. Kot drugi lahko tudi oni povzdignejo slavne osebe na piedestal, v njihovi bližini lahko ohromijo in pozabijo na vse drugo. In ko se je septembra lani v postelji bolnišnice znašla Joan Rivers, so možje v belem očitno pozabili na Hipokratovo prisego in se namesto zdravljenju slavne bolnice osredotočili na fotografiranje Riversove, ko je nezavestna ležala na operacijski mizi. V čemer tiči razlog, da niso budno spremljali njenih vitalnih znakov, kar je pripeljalo do smrti.

O tem je prepričana zvezdničina hči Melissa, ki je proti bolnišnici in osebju, ki naj bi skrbelo za njeno mamo, zdaj vložila večmilijonsko tožbo zaradi malomarnosti. »Če bi se vedli kot zdravniki in ne kot oboževalci, bi bila Joan danes še živa,« je dejal Jeffrey Bloom, odvetnik slavne družine.

Napaka za napako

Nesporna kraljica komedije se je sicer poslovila v častitljivem 82. letu, toda mnogi so bili ob njeni smrti prepričani, da bi bilo pred njo še mnogo let, če ne bi med sicer rutinsko operacijo glasilk šlo nekaj narobe. Ali pa skoraj vse, medtem ko krivda leži na osebju, ki je imelo zvezdničino življenje v svojih rokah. Preiskovalci, ki so pod drobnogled vzeli zasebno kliniko in nego, ki je je bila Joan deležna, so namreč odkrili vrsto napak – med drugim so tamkajšnji zdravniki neprimerno vodili evidenco zdravil, kot tudi pomanjkljiv zapisnik njene telesne teže, bistvene pri odmerjanju pomirjeval, zvezdnico pa so tudi fotografirali, ko je nezavestna ležala na operacijski mizi. Kar pa je le vrh ledene gore.

Ob predvideni endoskopiji in pregledu grla so se namreč kar na lastno pest, brez Joaninega privoljenja, lotili še biopsije glasilk, od koder pa je šlo vse le strmo navzdol. Tudi če odmislimo dejstvo, da se je neodobrenega posega lotil komičarkin osebni zdravnik, ki pa ni član osebja klinike.

»Ravnali so lahkomiselno, svojeglavo in nadvse malomarno,« je zapisano v sodnih spisih. Biopsija naj bi namreč privedla do zatekanja glasilk, da je nehala dihati, od tu pa so se vsega lotili narobe. »Nobena družina si ne zasluži tega, kar smo prestali moja mati, jaz in moj sin Cooper. Ne le moja mama, vsak bolnik si zasluži boljšo oskrbo,« je težko odločitev, da pravico poišče na sodišču, obrazložila Melissa. »Ne morem verjeti, kako malomarno in nespoštljivo so se vedli, da ne omenjam njihove nesposobnosti. Šokirana sem.«

Le odmahnili z roko

Med biopsijo ji je grlo zateklo, ena izmed anestezistk pa je opazila neobičajno oteklino in kirurgom predlagala, naj pred nadaljevanjem posega slikajo grlo. Ob čemer so zgolj zamahnili z roko. »Paranoična si. Vselej želiš vse videti,« naj bi glavni kirurg dr. Lawrence B. Cohen zavrnil predlog Renuke Bankulla. In nadaljeval, četudi so bolničini srčni utrip, krvni tlak in vsebnost kisika v krvi strahovito upadli. Kar bi kirurgi verjetno opazili, če ne bi bili zaposleni z ustvarjanjem selfija.

»Morda bo želela videti to sliko med okrevanjem,« naj bi dejal dr. Cohen. Tako je vsaj v sodnih spisih. Ko se jim je v glavah vendar prižgal alarmni zvonec, saj je prenehala dihati, zastalo pa ji je tudi srce. Začel se je boj za življenje. Skoraj 20 minut so jo oživljali, od masaže srca do vstavljanja cevke v sapnik, a vse zaman. Šele po 17 minutah naj bi jim kapnilo, da bi ji življenje morda lahko rešila traheotomija (odpiranje sapnika s skalpelom), a tedaj je bilo že prepozno. Pomanjkanje kisika namreč ni pripeljalo le do zastoja srca, ampak so nepopravljivo škodo utrpeli tudi njeni možgani. Joan je zdrsnila v umetno komo, pri življenju so jo še dober teden ohranjali aparati, po osmih dneh agonije pa je 4. septembra za vselej zatisnila oči. A s tem se gorje za njeno družino še ni končalo, saj jih zdaj čaka verjetno srdit sodni boj. Hči televizijske zvezdnice namreč toži kliniko, dva tamkajšnja zdravnika in tri anesteziste zaradi neprimernega vedenja in malomarnosti, odškodnina, ki jo zahteva, pa se giblje v milijonih ameriških zelencev.

Deli s prijatelji