VSE JE NARED

Kraljica čila in zdrava, protokol ob smrti narejen

Objavljeno 15. november 2017 17.40 | Posodobljeno 15. november 2017 17.42 | Piše: B. K. P.

Britanci si težko predstavljajo življenje brez Elizabete. Kdo jo bo nasledil?

Priznani britanski ustvarjalec dokumentarnih filmov sir David Attenborough se je pred dnevi ustavil v parku Buckinghamske palače, da bi posnel nekaj prizorov za svoj novi projekt, ki vključuje tudi britansko kraljico Elizabeto II. Tudi slednji namreč veliko pomeni okolje in pod njenim okriljem je nastal projekt, imenovan Kraljičine krošnje Commonwealtha. Cilj projekta je ohraniti vsaj kos gozdnih območij v vseh 52 članicah Commonwealtha. Ti gozdovi bodo njena zapuščina, je nekoč dejala. O drevju sta se pred dnevi pogovarjala tudi z Attenboroughom, ki je kraljici med drugim zaupal, da bodo v parku njene palače zaradi podnebnih sprememb čez 50 let rasla povsem drugačna drevesa. A kraljice to ni pretirano pretreslo. »Ampak takrat mene ne bo več tu,« je mirno dejala 91-letna Elizabeta, zaradi česar je Attenborough, ki je njen vrstnik, bruhnil v smeh.

Britanci si težko predstavljajo življenje brez svoje ljubljene kraljice, ki navsezadnje prestol zaseda že dolgih 65 let in nič kaj ne kaže, da bi ga kmalu predala kateremu od naslednikov. Prvi v vrsti je sicer njen sin princ Charles, a mnogi predvidevajo, da se bo vladarskemu naslovu odrekel in ga predal naslednjemu v vrsti, svojemu sinu, princu Williamu. Charles je s svojimi 68 leti najstarejši naslednik britanskega vladarja in bi bil, v primeru, da od svoje mame nekega dne prevzame krono, najstarejši novopečeni monarh. Princ Charles pri Britancih tudi ni najbolj priljubljen. Ljudje so mu zamerili že afero s Camillo Parker Bowles, ko je bil še poročen s princeso Diano, in ves ta čas svojega slovesa ni in ni mogel popraviti.

Kraljica Elizabeta II. Veliki Britaniji vlada že 65 let in nič ne kaže, da bi oblast kaj kmalu predala kateremu od svojih naslednikov


Princ William je po drugi strani izjemno priljubljen, pravzaprav so Otočani navdušeni nad vso njegovo družino, ki se bo aprila povečala za še enega člana, in veliko raje bi videli, da bi jim vladal on. Charles v javnosti sicer še ni spregovoril o tem, da bi se odrekel vladarskemu naslovu in ga predal sinu, s čimer bi prekršil kraljevi protokol in povzročil nemalo zgražanja med konservativnimi Britanci, ki jim tradicija in protokol pomenita zelo veliko. »Ne moreš kar preskočiti generacije, to ne gre tako in to se ne sme zgoditi,« je bil denimo nad idejo ogorčen britanski pisatelj Vernon Bogdanor.

Žalovali bodo 12 dni

A o tem bosta oče in sin lahko razpravljala še dolgo, saj je kraljica odličnega zdravja in namerava še dolgo vladati, morda celo do svoje smrti. To pa bo v Veliki Britaniji dogodek, kot ga še ni bilo. Na dvoru je v navadi, da takšne in drugačne mejnike praznujejo izjemno velikopotezno, zato imajo tudi za primer kraljičine smrti pripravljen spektakularen scenarij. Novico bo po svetu najverjetneje raznesla moderna tehnologija, a oznanili jo bodo tudi bolj tradicionalno. V Buckinghamski palači bo tako vratar, oblečen v črno, na vhodna vrata pritrdil osmrtnico, obrobljeno s črnim trakom.

V črno se bo spremenilo tudi ozadje kraljeve spletne strani. Televizijski novinarji, ki bodo pokrivali dogodek, bodo v znak spoštovanja in žalovanja prav tako morali nositi črnino. Na britanski nacionalni televiziji bodo za nekaj časa nehali predvajati komedije in druge zabavne programske vsebine, njihovemu zgledu bodo lahko sledili drugi državni programi. Po kraljičini smrti se bo spremenil tudi britanski denar. Zdaj je na vseh bankovcih in kovancih portret Elizabete II., ko je ne bo več, pa bodo morali ves denar zamenjati in nanj natisniti podobo novega vladarja, za kar bodo imeli le deset dni časa. Denar se ne bo spremenil le v Veliki Britaniji, temveč tudi v vseh 52 državah Commonwealtha. In seveda, povsod bodo žalovali.
Obdobje žalovanja bo trajalo 12 dni, dan kraljičinega pogreba, ta bo potekal devet dni po njeni smrti, pa bo razglašen za državni praznik. V tem času bodo vse zastave spuščene na polovico drogov. Borza in vsa podjetja bodo v času žalovanja zaprti, športni dogodki pa odpovedani. 

 

Deli s prijatelji