SKRIVNOST

Kdo so skrivnostneži, ki podeljujejo oskarje?

Objavljeno 25. februar 2012 15.55 | Posodobljeno 25. februar 2012 15.57 | Piše: T. Po.

Skrivnost oskarjev? Imena oseb, ki jih podeljujejo.

Vsi nagrajenci se zahvalijo filmski akademiji Ampas (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Toda kdo ali kaj je filmska akademija?

LOS ANGELES – Imena posameznikov, ki izbirajo bodoče oskarjevce, so skrbno čuvana skrivnost. Mnogi novinarji so se že lotili preiskovanja strukture in članov filmske akademije Ampas (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) ter se skušali dokopati do formule, po kateri bo ta že 84. v nedeljo podelila zlate kipce. Medtem ko ZDA in svet še vedno čakajo na imena zmagovalcev, so njihova imena v zapečatenih kuvertah že znana. In kdo jih je zapečatil?

Akademija šteje 5765 članov

Znano je, da odločitev o zmagovalcih na podelitvi nagrad oskar sprejema filmska akademija. Znano je, da je članov akademije kar 5765, njihova imena pa so skrivnost. Ugibanj je ogromno, obstajajo celo študije, v katerih se trudijo analizirati glasovalno telo. Po objavljenih rezultatih naj bi bilo v akademiji 94 odstotkov svetlopoltih glasovalcev in 77 odstotkov moških. Temnopolta sta samo dva odstotka, še manj je Latinoameričanov. Povprečna starost je 62 let – najmlajših, okoli 50. leta starosti, je okoli 14 odstotkov.

Duhovnik in lastnik knjigarne?

Člani akademije naj bi bili vse prej kot filmski profesionalci, nekaj pa jih je vendarle, na primer Tom Hanks (55), Meryl Streep (62), Steven Spielberg (65). Članstvo je dosmrtno, veliko glasovalcev pa na filmu ni delalo že več let ali celo desetletij. Nekateri so že zdavnaj zapustili zabavno industrijo. Ker imajo glasovi enako težo, je torej glas Julie Roberts (44) in Georgea Clooneyja (50) enako vreden kot glas duhovnika in lastnika knjigarne, ki sta tudi filmska akademika..

Novinarjem časnika Los Angeles Times je uspelo z marljivim delom odkriti imena 5100 članov Akademije (približno 89 odstotkov, op. p.). Tudi oni so potrdili, da je večina članov belopoltih moških, igralcev, članov akademije, pa je 88 odstotkov. Med scenaristi ni nobenega nebelopoltega predstavnika.

Spremembe prihajajo počasi

Vodstvo akademije in njen predsednik Tom Sherak (66) sta že večkrat poudarila, da je v organizacijo treba prinesti raznolikost, a se ta zaradi prevelikega števila članov in posledično omejenega sprejemanja novih dogaja polžje počasi.

Zaradi eksplozije v številu članov so leta 2004 sprejem novih omejili na največ 30. Od takrat morajo novi kandidati izpolniti tri pogoje: nominacija za nagrado, priporočilo in povabilo dveh uglednih članov z različnih področij v Akademiji. Igralci potrebujejo tri vidnejše vloge, producenti pa samo dva samostojna filma. Ob upoštevanju teh kriterijev naj bi v Akademijo prihajali zdaj le ljudje s filmskimi izkušnjami.

Temnopoltih zelo malo

Analiza članstva Akademije dokazuje, da se to kaže tudi v izbiri dobitnikov oskarjev. »So filmi ponavadi proizvodi svetlopoltih moških? Odgovor je pritrdilen,« je potrdil režiser Alexander Payne (51).

»Če v državi živi 12 odstotkov temnopoltih, potem naj jih bo toliko tudi v akademiji, mar ne?« meni Denzel Washington (57), ki je eden izmed redkih temnopoltih prejetnikov prestižne nagrade. V 83 letih je oskarje dobilo samo štiri odstotke temnopolotih, samo ena ženska, Kathryn Bigelow (60), pa oskarja za režijo. Lanskoletna podelitev je potekala brez temnopoltega voditelja.

Izbor nominirancev predvidljiv

Nad izborom zmagovalcev so bili lansko leto razočarani tudi ustvarjalci filma Socialno omrežje, ki naj bi boj s filmom Kraljev govor izgubili zaradi tega, ker starejši člani v akademiji ne razumejo internetne generacije. Ravno zaradi tega naj bi letos zelo dobro kazalo filmu Stephena Daldryja (52), Esktremno glasno in neverjetno blizu, ki je namenjen moškim v srednjih letih.

Sicer pa tudi 84. podelitev oskarjev ni prinesla novosti pri nominirancih: vsi režiserji in producenti so belopolti moški. V kategoriji za najboljšo žensko stransko vlogo pa se je znašla samo ena temnopolta, in sicer Octavia Spencer (39) za film Služkinje.

Član je tudi Indijec

Akademija v zadnjih letih sicer opazno in previdno uvaja spremembe, s katerimi upa, da se bo prilagodila času globalizacije. Pred tremi leti je bil tako vanjo povabljen Indijec Resul Pookutty (41), ki je prejel oskarja za mešanje zvoka pri filmu Revni milijonar.

Deli s prijatelji