IGRALKA

Iz revije izvedela, da si je mama prerezala vrat

Objavljeno 12. oktober 2014 23.35 | Posodobljeno 12. oktober 2014 23.36 | Piše: T. P.
Ključne besede: Jane Fonda

Igralko Jane Fonda je odločilno zaznamovalo posilstvo njene matere.

Igralka si ne želi vrnitve v mladost

Dvakratna oskarjevka. Politična aktivistka. Revolucionarka telesne vadbe. Seks simbol dežele sanj. Življenje Lady Jayne Seymour Fonda zveni kot iz pravljice, toda v zasebnosti se je ena najlepših žensk na svetu borila z bulimijo, anoreksijo, odvisnostjo od telesne vadbe in lepotnih posegov, hkrati pa je – čeprav so moški vsaj na prvi pogled častili tla, po katerih hodi – skakala iz enega nezdravega razmerja v drugo in posegala po skrajnostih, da bi ugodila željam svojih izbrancev. To je bil odsev globokih čustvenih ran iz otroštva, dediščine njenih staršev, čeprav se je vse začelo že mnogo prej. »V trenutku mi je vse postalo jasno. Vse moje življenje in odločitve, ki sem jih sprejemala,« je dejala zvezdnica, ki je nedavno spoznala, da se je njena zgodba v resnici začela pisati že dvajset let pred njenim rojstvom. Leta 1916, ko so njeno mamo kot osemletno deklico spolno zlorabili.

Mamin samomor

Odraščala je ob hladnem očetu, slovitem Henryju Fondi, ki je iz oziranja za drugimi ženskami naredil skoraj nacionalni šport, njena krhka mati Frances pa je večino pozornosti namenjala mlajšemu bratcu Petru, se borila z bipolarno motnjo in depresijo ter si vzela življenje na svoj 42. rojstni dan. V kopalnici psihiatrične ustanove si je z britvico prerezala grlo, od enega ušesa do drugega, kar je tedaj komaj 12-letno Jane zaznamovalo bolj kot vse drugo v življenju. »Življenje je preveč zanimivo, jaz pa preveč pomembna,« se je po letih samospraševanja, ali bo kot njena nesrečna mati tudi sama storila samomor, vendar dokopala do pomembnega odgovora. A je celovitost materine stiske spoznala šele pred leti, ko se je v sklopu raziskovanja družinske zgodovine za avtobiografijo poglobila tudi v mamine zdravniške kartone, ki so ji razkrili kruto resnico. »Takoj, ko sem prebrala, da je bila pri osmih posiljena, mi je vse postalo kristalno jasno. Vedela sem, od kod so izvirali moja promiskuitetnost, neskončne lepotne operacije, občutek krivde in strah pred intimo. Tedaj sem lahko sebi in materi končno odpustila.«

Ni je 
izdalo srce

En dogodek lahko spremeni vse in kolesje usode zavrti v drugo smer, Francesina otroška travma je – tako vsaj Fondova – vplivala na slabo presojo, ki sta jo obe, mati in hči, imeli pri izbiri svojih moških. Frances je namreč že kot najstnica iskala potrditve pri nasprotnem spolu, pred rojstvom male Jane kar devetkrat splavila in pristala v zakonu sprva z nasilnim alkoholikom, nato s sicer šarmantnim, a razuzdanim Henryjem, ki se ni trudil skrivati svojih postranskih ljubimkanj. To je zvezdničino mater pognalo v skrajnosti. Okoli njega je hodila gola, se plazila po rokah in nogah ter ga rotila, naj ji nakloni malce pozornosti, vročitev ločitvenih listin pa jo je pognala čez rob. Pristala je v bolnišnici za duševne bolezni, nemalokrat vklenjena v prisilni jopič, in strežnice so ji zaradi samomorilnih nagnjen sledile kot senca. A obupani Frances je vendar uspelo končati svoje življenje, kar pa njenega odtujenega moža ni pretirano zmotilo. Še isti večer je nastopil na broadwayskih odrih, otrokoma pa zgolj dejal, da je mater izdalo srce. Poslovilni pismi je zadržal zase, Jane pa je resnico izvedela šele tedne pozneje. V internatu. Iz revije. Namesto odgovorov pa ji je oče zgolj vračal njena pisma, na katerih ji je z rdečo označeval slovnične napake.

Vsi njeni moški...

Če je mati imela smolo pri ljubezni, se Jane ni godilo mnogo bolje. Prvič je v zakon zaplavala z Rogerjem Vadimom, »malce boljšo verzijo mojega očeta«, ki ji je dobesedno vsilil odprti zakon, ko je na njun dom pripeljal rdečelaso dekle na poziv. »Sledila sem njegovim navodilom. V trojčke sem se vrgla z navdušenjem in spretnostjo igralke, da bi le bil srečen,« je dejala svetlolaska, ki je na moževo željo tudi sama iskala dekleta za njune (njihove) posteljne pustolovščine, čeprav sta jo v notranjosti razžirala ljubosumje in bes. Nezdravega zakona so jo rešili šele različni politični pogledi, a Fondova je zgolj prišla z dežja pod kap. Poročila se je z aktivistom Tomom Haydnom, zavoljo katerega je začela živeti v majhnem bungalovu, perilo prala na roke – ker pač ni odobraval pralnih strojev –, dokler ji ni prekipelo, ko ji je začel natikati roge. Prepustila se je televizijskemu tajkunu Tedu Turnerju, ki jo je prisilil, da se odpove igralski karieri. Le zato, da je mesec po poroki odkrila, da ima ljubico, a je v zakonu vendar vztrajala še celo desetletje.

Po materi je prevzela vzorec izbiranja moških, a podedovala je tudi njeno nezdravo obsedenost z videzom, ki ji jo je mati začela vcepljati že v najrosnejših letih. Opazovala je namreč grozo matere, ki se je v strahu, da bo njena lepota odcvetela, zaklepala v temačno spalnico, z očesnimi blazinicami in trakom za brado, ki naj bi njeno kožo ohranjali mladostno in napeto. Rokam lepotnih kirurgov se je prepustila, še preden so tovrstni posegi postali razširjena praksa. Mladi in dovzetni Jane je zaupala, da si bo, še si naloži odvečne kilograme, te odrezala kar z nožem. Tako so bile zvezdničine poznejše bitke s slabo samopodobo, ki jih je bila vsaj do srečanja z abrahamom, očitno neizogibne.

Deli s prijatelji