DIAGNOZA

Hanksova diagnoza je diabetes tipa 2

Objavljeno 10. oktober 2013 14.50 | Posodobljeno 10. oktober 2013 14.51 | Piše: T. P.

Diabetes je verjetno posledica nihanj v teži zavoljo filmskih vlog.

Tom Hanks

Pomikanje kazalca na tehtnici, bodisi gor bodisi dol, je za telo vselej velikanski šok. Še zlasti če so poskoki precejšnji in v krajših časovnih obdobjih. Veliko nihanje teže je namreč korenit poseg v zdravje, posledice česar je na lastni koži spoznal tudi Tom Hanks. Četudi so se zvezdniku vrednosti sladkorja v krvi že dve desetletji bleščale v rdečih številkah, so mu zdravniki komaj zdaj lahko dokončno postavili diagnozo. Diabetes tipa 2. Podobno kot 336 milijonov drugih po vsem svetu ima tudi on stalno zvišano vrednost glukoze v krvi, in sicer se njegovo telo ne odziva na inzulin.

Igralci morajo zaradi vloge večkrat dramatično spremeniti svoj videz. In medtem ko maska lahko dela skoraj čudeže, ni vsemogočna, zaradi česar je marsikateri zvezdnik za svojo umetnost pripravljen storiti marsikaj. In v želji po čim bolj realistični upodobitvi lika najpogosteje načrtno pridobivajo ali izgubljajo kilograme, čemur se v tridesetletni igralski karieri ni izognil niti dvakratni dobitnik oskarja. Med drugim se je moral za vlogo trenerja bejzbola v filmu A League of Their Own telesno okrepiti in na kosti dodati dobrih 13 kilogramov. Osem let pozneje, leta 2000, pa se je pred filmskimi kamerami prelevil v na osamljeni otok naplavljenega brodolomca, zaradi česar je imel radikalno dieto, saj je moral svojih dobrih sto kilogramov oklestiti za skoraj četrtino. Kar je na zvezdnikovem zdravju očitno pustilo neizbrisne sledi, saj je nihanje teže zavoljo sedme umetnosti najverjetneje botrovalo njegovim zdravstvenim težavam. »Dramatično nihanje kilogramov poruši notranje telesno ravnovesje, kar lahko vodi k diabetesu tipa 2,« je dejala dr. Holly Phillips in dodala, da bo moral hollywoodski težkokategornik poslej skrbno nadzorovati prehrano in se redno ukvarjati s športom. »Sicer pa ni nikakršnih skrbi, da ne bi mogel živeti povsem normalno.«

Prisiljen v spremembe nekaterih ustaljenih navad

Kar pa nikakor ni razlog za pretiran preplah ali celo obup. »Bolezen lahko nadzorujem,« je namreč dejal eden največjih mož zabavne industrije in dodal, da moramo na koncu od nečesa vendar vsi umreti. A če bo sledil navodilom zdravnikov, bo z zvezdnikom, ki se počasi bliža 60. rojstnemu dnevu, vse v najlepše redu. Še več. Če mu uspe spraviti kazalec na tehtnici na številko, ki mu jo je kazala v srednji šoli, bo »spet povsem zdrav in ne bo imel več sladkorne bolezni«. Zaradi česar se je Tom kar sprijaznil s svojim stanjem, saj se mu zdi nemogoče, da še kdaj pride na svojo mladostniško težo. »To je nemogoče. Bil sem zelo suh fante. Tehtal nisem niti 45 kilogramov, velik del kilaže pa je zavzemala moja afropričeska,« je še dejal malce v šali, malce zares. 

Deli s prijatelji