KONTROVERZNA UMETNICA

FOTO: Yoko Ono pri 82 letih spet razstavlja

Objavljeno 19. maj 2015 13.59 | Posodobljeno 19. maj 2015 14.00 | Piše: Andrej Predin

Vloga kontroverzne umetnice Yoko Ono je ob odprtju razstave v Momi znova v reviziji.

Pri 82 letih še vedno ustvarja in potuje.

Yoko Ono nedvomno spada med najbolj kontroverzne zvezdnice, ki v večini ljubiteljev glasbe vzbudijo negativna čustva, saj jo krivijo za razpad skupine The Beatles. Včeraj so v newyorškem muzeju sodobne umetnosti Moma odprli njeno prvo uradno samostojno razstavo Yoko Ono: One Woman Show, 1960–1971, katere kuratorja sta Klaus Biesenbach in Christophe Cherix. Razstavljena so dela iz njenega najbolj plodovitega obdobja, in to 44 let potem, ko je imela v tem muzeju »namišljeno« razstavo oziroma neke vrste umetniško intervencijo in protest, ki se je imenoval Museum of Modern [F]art. John Lennon jo je ob neki priložnosti imenoval najbolj slavna neznana umetnica na svetu – vsi vedo, kdo je, nihče pa ne ve, kaj počne.

Gledalci del razstave

Yoko se je rodila leta 1933 v Tokiu, njen oče je bil skladatelj, pianist in kristjan, njena mama pa budistka in slikarka. Odraščala je v zelo kreativnem okolju, čeprav jo je mama pogosto poskušala ukalupiti v tradicionalne umetniške izraze. Po selitvi v New York se je Yoko uveljavila na avantgardni sceni, najemala stanovanje za 40 evrov na mesec in se družila z modeli, kot sta bila Philip Glass in Marcel Duchamp. Zapletla se je z eksperimentalnim skladateljem Tošijem Ičijanagijem, ko pa je ta zakon propadel, se je poročila z Anthonyjem Coxom in mu leta 1963 rodila hčerko Kyoko Cahn Cox – po ločitvi je Cox izginil s takrat osemletno deklico, videla je ni vse do leta 1998. Kljub vihravemu zasebnemu življenju se ji je uspelo obdržati kot pomembna figura na umetniški sceni; za njo je bilo značilno, da so bili gledalci oziroma obiskovalci vedno del razstave, njihova dejanja so osmislila njena umetniška dela. Eden od njenih najbolj znanih podvigov je Cut Piece iz leta 1964, pri katerem je negibno sedela pred škarjami, obiskovalci pa so lahko stopili k njej in s škarjami odstranili kateri koli del njenih oblačil. To je izvedla deset let pred sicer bolj znanim performansom Marine Abramovič, ki je obiskovalcem ponudila še več predmetov, od peresa do pištole. Skratka, bila je na sceni in imela precej uspešnih in izvirnih projektov.

Oba poročena

Usodno srečanje z Lennonom se je zgodilo 7. novembra 1966, ko je on obiskal njeno razstavo v londonski Indica Gallery. Njenega dela prej ni poznal, ona pa ne njegovega. Všeč mu je bila njena instalacija – črno platno na strehi, obiskovalec je moral splezati po lestvi in na vrhu pogledati skozi povečevalno steklo, da je videl z majhnimi črkami napisano besedo yes. »Takrat je bila celotna avantgarda podrejena principu razbij klavir ali uniči kip, vse je bilo anti- anti- anti-, bilo je dolgočasno in negativno,« je pozneje dejal Lennon. Čeprav sta bila takrat oba poročena, sta se zaljubila. »Takrat je trpel, a tega ni smel pokazati, ker je bil beatle,« je dejala Yoko. »Na neki način sva drug drugemu uničila karieri, ko sva postala par. A tega se takrat še nisva zavedala.«

Kmalu je postala tarča javnosti, ki je v njej prepoznala glavnega krivca za razpad skupine The Beatles. Njena neprestana prisotnost na snemanjih in koncertih je preostale člane skupine seveda spravljala ob pamet, in ta stalna prisotnost naj bi na koncu pretehtala in uničila odnos med Lennonom in McCartneyjem. Med zadnjim intervjujem je Lennon na vprašanje, kaj si misli o nastrojenosti javnosti proti Yoko, splezal na bližnji hladilnik. »Nihče nikoli ne reče ničesar o tem, da me ima Paul uročenega ali da sem jaz uročil Paula,« je dejal. »Ne zdi se jim nenavadno, da sta skupaj dva fanta ali štirje. Mi štirje smo spali v isti sobi, tako rekoč v isti postelji, v istem kombiju, živeli smo skupaj dan in noč, jedli, srali in scali smo skupaj. A prav? Vse smo počeli skupaj! Nihče ni takrat v tem videl nič problematičnega.«

Ustvarja še pri 82

Kljub temu pa je okoli Yoko vladal dvom in zakrival njen umetniški izraz. Če smo iskreni, je posnela tudi nekaj dobrih pesmi, o čemer se lahko prepričamo med poslušanjem albuma Double fantasy (1980.). O njeni nenavadni karizmi zgovorno priča dejstvo, da se njeno ime pogosto uporablja za negativno označevanje žensk, ki naj bi imele v svoji okolici razdiralni odnos. Ne nazadnje imamo Slovenci odlično glasbeno skupino Joko Ono, ki očitno razume naboj te kontroverzne umetnice. Malokdo ve, da je bila leta 1986 v Ljubljani, to je bil njen edini koncert v tedanji Jugoslaviji. Obstajajo številne anekdote o tem, kako so jo presenečeni ljudje srečevali med sprehodom po Stari Ljubljani, in tudi fotografija, kako se sprehaja po Miklošičevi.

Yoko Ono je stara 82 let in še vedno neutrudno dela, ustvarja. »Spim štiri ure na noč. Zbudim se ob zori in delam do mraka. Popoldne malce zadremam,« je pojasnila Yoko, ki je trenutno znova v središču umetniškega sveta. Če nekoliko pobrskamo po spletu in tujem časopisju, lahko vidimo, da trenutno poteka svojevrsten poskus njene reanimacije oziroma ponovne revizije njene vloge v zgodovini rock'n'rolla in umetnosti.

 

Deli s prijatelji