SE ŠE SPOMNITE?

FOTO: Michael J. Fox je potoval nazaj v 2015

Objavljeno 14. januar 2015 12.10 | Posodobljeno 14. januar 2015 12.10 | Piše: K. C.

Drugi del trilogije Nazaj v prihodnost potuje v leto 2015, zato smo preverili, kaj se je uresničilo.

V filmih nas res ne napadajo morski psi, a umrlega kralja popa smo lahko videli plesati tudi po njegovi smrti. Foto: facebook//BTTF

Se še spomnite trilogije Nazaj v prihodnost? V njej sta v glavni vlogi blestela Michael J. Fox in Christopher Lloyd. Prvi film je bil posnet leta 1985, ko je Marty McFly potoval v preteklost, da bi rešil zakon svojih staršev, v prvem nadaljevanju, leta 1989, pa se je zares odpeljal v prihodnost, in to prav v letošnje leto na dan 21. oktober 2015. Poglejmo si, kako so si ga takrat predstavljali in kaj se je uresničilo. Niso imeli vedno prav, a zdaj uporabljamo veliko naprav, ki so bile nakazane že v filmu. Kljub vsemu ostaja ključno vprašanje: ali sta vrnitev v preteklost in potovanje v prihodnost res mogoča?

»Kamor greva, ne potrebujeva cest,« je dejal Doc Brown pred potovanjem v prihodnost. V filmih so leteči avtomobili stalnica, vendar v resnici ostajajo le želje. Teoretični fizik Lawrence Krauss z univerze v Arizoni pravi, da jih še nekaj časa ne bo. »Mislim, da ljudje pozabljajo, ko poskušajo ustvariti znanstveno fantastiko, ne samo kako težko je to, ampak tudi kako nevarna je tehnologija, ki so jo načrtovali. Kot verjetno veste, je zdaj zaradi brezpilotnih letal veliko razburjenje in mnogi se sprašujejo, kaj bo storila Zvezna uprava za letalstvo (Federal Aviation Administration – FAA). Si predstavljate, da bi lahko vsak letel?«

Hollywood se je torej glede letečih avtomobilov zmotil, kaj pa je z rolkami brez koles? V filmu jih Marty McFly v letu 2015 uporablja, da zbeži zlobnemu Biffu. Režiser Robert Zemeckis je dejal, da so rolke brez koles prave, vendar jih niso predstavili javnosti zaradi pritožb, da niso varne. Ljudje so ustvarjalce filma največkrat spraševali prav to, ali v resnici obstajajo, iskali so jih tudi v trgovinah z igračami. Zdaj obstajajo, vendar jih lahko uporabljamo le na določenih površinah in delujejo po principu magnetnega lebdenja, a za zdaj ne morejo nadomestiti običajnih rolk. Krauss nad tem izumom ni navdušen, saj raje stoji trdno na tleh. »Velikokrat se moram izogibati rolkarjem, zato sem vesel, da moram gledati le po tleh. Če bi moral paziti še na zrak, nisem prepričan, da bi hotel zapustiti svojo pisarno.«

Vezalke se zavežejo same

Nekoliko bolje so ustvarjalci filma Nazaj v prihodnost v letu 2015 predvideli prepoznavanje prstnega odtisa. To je zdaj mogoče z iphonom. Michael J. Fox je bil leta 2015 navdušen nad vezalkami na čevljih, ki so se zavezale kar same. V filmu jih je ustvarilo podjetje Nike in prav to se je odločilo, da idejo uresniči. Takšne čevlje namerava podjetje še letos poslati na trg, morda celo pred 21. oktobrom, s čimer bi lahko potrdili, da so konec 80. let prav predvidevali, a veliko bolj mogoče je, da je ravno film navdihnil podjetje s športnimi oblačili in obutvijo.

Filmski razvoj industrije se sicer ni popolnoma uresničil, a predvidevanja so obrodila sadove. Morskega psa iz filma Žrelo, ki je virtualno napadel McFlya, bi lahko primerjali s tridimenzionalnimi filmi, ki si jih nekateri lahko privoščijo celo doma na svojem ravnem televizijskem zaslonu. Še bolj pa je morski pes podoben hologramom umrlih glasbenikov, kot sta Michael Jackson in Elvis Presley. Tako lahko oživijo marsikatera bitja. Podobno so pri Googlu izumili očala iz filma, ko so predstavili pametna očala s projekcijo. Prav tako niso nič nenavadnega pametne tablice, česar pa ne moremo reči za registrske tablice s črtami in zaslonom, brez črk in številk, kot jih poznamo še zdaj. Nimamo pa niti še gospoda Fusiona, kot se je imenovala naprava, ki je bila vir alternativne energije, o takšnih virih pa potekajo raziskave.

Medtem ko pametna očala še niso dosegla širših množic, je videoklic nekaj popolnoma vsakdanjega, ne le želja. S skypom se lahko povezujemo z ljudmi po vsem svetu. Marty je bil presenečen tudi nad ravnimi zasloni, zaradi česar je televizija potrebovala manj prostora, čeprav je ekran mnogo večji. Danes ima tak zaslon skoraj vsak dom.

Verjetno pa je najbolj kontroverzna napoved v filmu kar potovanje v času. Krauss pušča odprta vrata. »Dobra novica je, da glede na fizikalne zakone ne moremo reči, da je potovanje v času nemogoče,« meni fizik, čeprav v to ne verjame popolnoma, nato doda: »Potovanje v času povzroča veliko paradoksov in teh je film poln. Verjetno je zaradi fizikalnih zakonov nemogoče potovati v času, vendar ostaja odprto vprašanje, ali je še vedno upanje, da bi midva lahko ponovila tale intervju in ga izboljšala.«

Če verjamete predvidevanju v filmu in ste ljubitelji stav, stavite na bejzbolsko ekipo Chicago Cubs iz Chicaga. Marty McFly namreč v prihodnosti vidi hologram, ki sporoča, da bo ta ekipa leta 2015 svetovni prvak.

Za nekatere stvari pa je kar dobro, da se niso uresničile. Vse v prihodnosti je bilo izjemno drago. Na srečo steklenica kole ne stane 50 dolarjev, kot je v filmu. 

 

Deli s prijatelji