OBISK

FOTO: Iz Modre lagune med ogrožene slone

Objavljeno 03. julij 2017 10.10 | Posodobljeno 03. julij 2017 10.12 | Piše: Roman Turnšek

Christopher Atkins obiskal slonji park in posnel dokumentarec o doživetjih z velikani.

Najbolj mu je bilo všeč, ko so sloni slikali na njegovo majico. Foto: Osebni arhiv

Ob njegovem imenu vsi, četudi je posnel tudi vrsto drugih uspešnic, še vedno najprej pomislimo na zimzeleno romantično Modro laguno, a Christopher Atkins je aktiven tudi na drugih področjih. Je scenarist, režiser, producent, nekoč, denimo v filmu Pirati, je tudi prepeval. Je pa tudi aktivist na področju zaščite živali. Zadnji projekt, pri katerem sodeluje, je park slonov na Baliju.

Ustanovitelj Nigel Mason je park začel postavljati leta 1997. Izvedel je za slone, ki so v zelo slabih razmerah živeli na posušenih riževih poljih, in porodila se mu je ideja, da bi to spremenil na bolje. Iskal je prostor, kjer bi lahko udejanjil idejo, in denarno pomoč, saj je bila zamisel zanj prevelik in nemogoč zalogaj. Za začetek je odkupil devet slonov in z ženo sta se dodobra zadolžila za izvedbo zamisli. K sreči sta naletela na razumevanje in zanimanje vlagateljev in park je začel nastajati. Danes je to po vsem svetu znana turistična točka. V ponudbi imajo še rafting, gorsko kolesarjenje, pohodništvo in druge dejavnosti, ki spadajo v to okolje in podnebje. Zgradili so tudi hotel s 25 sobami, dve restavraciji in trgovini, vse v znamenju slonov. Teh je zdaj v parku več kot 30, hotel pa je tudi na seznamu desetih najbolj edinstvenih na svetu po mnenju National Geographica in Discovery Travel Channela. Kot pravi, je nastal po naključju, zaradi povpraševanja obiskovalcev, ki so želeli ostati čez noč ali več dni.

Odkar je park zaživel, ga je obiskalo tudi več znanih imen, denimo Christina Aguilera, Jessica Biel, David in Victoria Beckham ter že pokojni lovec na krokodile Steve Irwin.

Zares osebni stik z velikani

Park je obiskal tudi Christopher Atkins. Bil je na snemanju v bližini in iskali so kakšno pustolovščino. Režiser Lawrence Blair se je spomnil na Nigela, ga poklical in se dogovoril za obisk. »Nigela sem srečal prvič in navdušila me je njegova izjemna zgodba reševanja in pomoči slonom. Prav tako je zanimivo in navdušujoče, kako jim je uspelo ustvariti takšen park, saj je s tem povezanega veliko dela in tudi denarja,« je povedal za Slovenske novice. V zvezi z novinarskimi vprašanji, ki jih dobiva o parku, ga zabavajo tista, ali je slone prvič v življenju videl v živo na Baliju. »Videval sem jih v živalskem vrtu in na safariju v Afriki, nikoli prej pa še nisem doživel stika kot v parku. To je namreč zares osebni stik v pravem pomenu besede,« pravi. Najbolj razburljivo je bilo seveda prvič, ko ga je Nigel postavil na rob bazena, v katerem se sloni kopajo in igrajo. »Poklical jih je iz vode in pet velikanov me je kar naenkrat obkrožilo. Zanimivo, da me ni bilo toliko strah, kot je bila razburljiva vznemirljivost,« pravi o prvem stiku.

Na obisku je naredil intervju z Nigelom, posneli pa so tudi dokumentarec o parku. »Zamišljen je kot točka dogodivščin. Glavna poanta je dobro živali, vendar tudi zabava kot oblika njihovega spoznavanja. Sloni sicer tudi delajo, vendar zabavne stvari in nič pod prisilo. Ponesejo te, denimo, do hotela, po parku in podobno. Pri tem se, kot je videti že na pogled, tudi sami zabavajo. Vsekakor gre za destinacijo, ki jo je absolutno treba obiskati. To je med drugim edinstveni kraj na svetu, kjer lahko spiš med več kot 30 sloni, ki so sicer predstavniki ogrožene sumatrske vrste. Obiskovalcem so na voljo sobivanje, učenje, ročno kopanje, krmljenje, pohajkovanje in osebna interakcija s trdokožci,« meni o parku.

Neverjetna doživetja

Navdušilo ga je tudi, kako park deluje komunalno. »Vse temelji na do okolja prijaznem sistemu. Odpadne vode in drugo so vklopljene v reciklažni sistem za zaščito okolja, med drugim za gnojenje uporabljajo slonje iztrebke,« opisuje. Obisk ni bil le deloven, ampak si je park ogledal tudi kot klasični turist. Sloni so ga, med drugim, poslikali. »Nigel je naščuval enega od njih, da me je nalašč popacal z barvo tudi po obrazu, ne samo po majici. Na vsem lepem in povsem nepričakovano, da človek nima časa niti glave umakniti, haha. Je pa neverjetno doživetje, kako nežni, pazljivi in spretni so s čopiči,« pravi. Biti platno, na katero slikajo, je bilo poleg prvega stika najbolj zanimivo doživetje z njimi. Zato ga tudi ni več presenetilo, ko so ga pravkar preoblečenega ter povsem nepripravljenega poškropili še z vodo iz rilcev, kar je bilo prav tako Nigelovo maslo, ob katerem so, kot pravi, sloni pokali od smeha.

Živalski aktivist

Christopher tudi sicer sodeluje z znanimi obrazi na področju zaščite živali in okolja, predvsem z Avstralko Valerie Taylor. Lotevata se problematike morskih grebenov in živali. »Živali imam rad in tudi do okolja imam odgovoren odnos. Nimam sicer hišnih ljubljencev, ker imam premalo časa in bi bilo to neodgovorno, sem pa vnuku podaril želvo, zanjo lepo skrbi. Na področju zaščite živali sicer nisem toliko angažiran, kot sta denimo Pamela Anderson ali Doris Day, se pa vključujem v različne kampanje in se javno oglašam. Pred kratkim sem bil v Indoneziji tudi prvič v stiku z morskimi jeguljami. O slonjem parku bomo naredili dokumentarec. Glede na moje delo in stvari, s katerimi se ukvarjam, lahko tudi tako pripomorem k akcijam in njihovemu plemenitemu poslanstvu. Želim si narediti dokumentarec tudi o delfinih in orlih, ki so sicer moje najljubše divje oziroma prostoživeče živali,« še pravi. 

Deli s prijatelji