NAGRADE

Filmskim kritikom ni mar za Stephena Hawkinga

Objavljeno 27. januar 2015 21.48 | Posodobljeno 27. januar 2015 21.48 | Piše: K. C.

V vročici filmskih nagrad lonček primaknilo še ameriško združenje filmskih kritikov.

Bradley Cooper

Lov na filmske nagrade je že v polnem teku. Konec prejšnjega tedna je najboljše filmske ustvarjalce izbralo več kot 250 članov Ameriškega združenja filmskih kritikov, ki je podelilo nagrade critics' choise movie awards.

Za najboljši film lanskega leta so izbrali Fantovska leta, za najboljšega režiserja pa prav Richarda Linklaterja, ki si je drznil tvegati z več kot 12-letnim projektom, kar se mu je očitno obrestovalo. Dolgoletnega sodelovanja pri filmu prav gotovo ne bo obžalovala niti Patricia Arquette, ki pobira nagrade za najboljšo stransko igralko. Navdušila je tudi kritike. Njen soigralec Ellar Coltrane pa je bil imenovan za najboljšega mladega igralca. »Pred enim letom sem resnično menil, da ne bo nihče opazil tega filma,« je dejal.

Keaton dvakrat

Na 20. podelitvi kritiških filmskih nagrad je bilo ime Michaela Keatona omenjeno kar dvakrat. Za vlogo v filmu Birdman, v kateri igra propadlega filmskega igralca Riggana Thomsona, ki si želi na Broadwayu obuditi kariero. Birdman mu je prinesel nagrado za najboljšega igralca v komediji in najboljšega igralca na splošno. »Glede na to, kako neroden je bil začetek …,« je začel svoj govor in tako namignil na ne najbolj posrečen ples brez hlač Michaela Strahana, ki je tako promoviral vlogo v komediji Magic Mike 2. Nato se je Keaton pošalil: »Pošteno povedano, vse bom vzel.« Podobno kot Patricia Arquette namreč tudi on prejema številne nagrade, zlata globusa sta že njuna, velika favorita pa sta tudi v tekmi za oskarja. Birdman je prejel največ, sedem nagrad, tudi za najboljšo filmsko ekipo, fotografijo, glasbeno podlago, montažo in izvirni scenarij (nagrado za prirejen scenarij je dobila Gillian Flynn za psihološki triler Ni je več), vendar ga je v kategoriji za najboljšo komedijo premagal Grand Budapest hotel. Stilska komedija, posneta na evropskih tleh, je prejela nagrado kritikov še za umetniško režijo in kostumografijo. Najboljša igralka v komediji je Jenny Slate, ki je igrala v filmu Obvious Child.

Še ena oskarjeva nominiranka in velika favoritka, da ga tudi prejme, Julliane Moore, je bila nagrajena za najboljšo igralko za vlogo profesorice z alzheimerjevo boleznijo v filmu Še vedno Alice. Prav tako ni bilo nobenega presenečenja v kategoriji za najboljšega stranskega igralca. Pričakovano je nagrado domov odnesel J. K. Simmons za vlogo neizprosnega učitelja glasbe v drami Ritem norosti in tudi on je slavil že na podelitvi zlatih globusov.

Vsi belopolti

Kevina Costnerja so počastili z nagrado za življenjsko delo, igralka Jessica Chastain je prejela prvo nagrado za MVP (najkoristnejšo igralko), režiser Ron Howard pa nagrado Louisa XIII. za genije. »Začela sem razmišljati o tem, da je treba v naši industriji okrepiti raznolikost,« se je Jessica Chastain obregnila ob to, da so letos vsi nominiranci za oskarja belopolti. »Skupaj se moramo upreti homofobnim, seksističnim, mizoginim, antisemitskim in rasističnim težnjam.«

Najboljši akcijski film so po mnenju ameriških in kanadskih kritikov Varuhi galaksije, najboljši igralec v akciji pa je Bradley Cooper za vlogo v vojnem filmu Ostrostrelec. V ženski kategoriji akcijskih igralk je slavila Emily Blunt, ki je zaigrala ob Tomu Cruisu v filmu Na robu jutrišnjega dne.

Drama Selma je prejela priznanje za najboljšo pesem; to je Glory v izvedbi Johna Legenda in Commona. Film o pravicah temnopoltih, pri katerem je sodelovala tudi Oprah, je tako kot na zlatih globusih prejel le to nagrado.

Kritiki so popolnoma spregledali dve biografski drami: Igro imitacije o matematiku Alanu Turingu, in Teorijo vsega o teoretskem fiziku Stephenu Hawkingu, ki pa prav gotovo s podelitve oskarjev ne bosta odšla praznih rok.

V kategoriji animiranega filma je bil za najboljšega izbran Lego film, ki pa ga Akademija za filmske umetnosti in znanosti ni uvrstila niti med nominirance. Za najboljši tuji film so kritiki določili švedsko dramo Višja sila (Force Majeure), ki jo lahko vidimo pri nas v Kinodvoru, medtem ko je med dokumentarnimi filmi slavila biografija o ameriškem filmskem kritiku Rogerju Ebertu Life Itself. Za najboljši znanstvenofantastični film oziroma grozljivko pa je bil razglašen film Medzvezdje.

Deli s prijatelji