AKTIVIST

Film v helijevih balonih 
leti proti Severni Koreji

Objavljeno 17. april 2015 16.31 | Posodobljeno 17. april 2015 16.31 | Piše: K. C.

Komedija je tako razjezila Severno Korejo, da so vdrli v Sonyjev računalniški sistem.

Lee Min Boku se komedija sicer ni zdela smešna, a je Sonyju prinesla poleg težav veliko denarja.

Film, ki je najbolj razburil severnokorejske voditelje, je morda pristal na tleh njihove države. Aktivist iz Južne Koreje je namreč poslal helijeve balone z devedeji filma Intervju proti Severni Koreji. Ni jasno, ali si ga je v zaprti komunistični državi kdo ogledal niti koliko balonov je sploh priletelo na cilj.

Aktivist Lee Min Bok trdi, da je čez mejo poslal več tisoč kopij Sonyjeve komedije, v kateri Američana nameravata ugrabiti severnokorejskega voditelja Kim Džong Una. Povedal je, da je balone spustil v bližini zahodnega dela meje v odročnem predelu, in sicer od januarja pa do minule sobote štirikrat, vedno ponoči in največkrat ob sobotah. Poleg kopij je poslal tudi letake, na katerih kritizira Kimov režim, in celo sveženj ameriških dolarjev.

Južna Koreja bo aktivista pustila pri miru

Severna Koreja je za dejanja Lee Min Boka vedela in od Južne Koreje zahtevala, naj prepove njegovo dejavnost. A demokratična država odgovarja, da imajo njihovi državljani pravico do svobode govora. Z južnokorejskega ministrstva za združitev so sporočili, da so za »balonarsko tihotapljenje« izvedeli šele pred kratkim. Niso pa povedali, ali se z Leejevimi dejanji strinjajo, a za zdaj mu ne nameravajo prepovedati pošiljanja filma. »Naše stališče je, da ima posameznik pravico do izražanja lastnega mnenja,« je dejal neimenovani tiskovni predstavnik omenjenega ministrstva. Lee pravi, da policija nima pravice, da bi onemogočila njegova dejanja.

Film Intervju je režiral Seth Rogen in tako razjezil oblasti v Severni Koreji, da so vdrli v Sonyjev računalniški sistem in ukradli občutljive podatke, kot so elektronska pošta zvezdnikov in njihovi zaslužki. Severna Koreja je grozila s terorističnimi napadi na kinematografe, zato je Sony odpovedal premiero. Ko pa je FBI ugotovil, da so osumljenci res izvedli hekerski vdor, se je sam ameriški predsednik Barack Obama zavzel za predvajanje filma, sicer, je dejal, bi šlo za ogrožanje svobode govora. Tako je bila satirična komedija Intervju, v kateri Cia dva novinarja (igrata ju Seth Rogen in James Franco) angažira za atentat na severnokorejskega voditelja, predvajana, kot je bilo sprva načrtovano – na božični večer, z njim pa niso pretirano navdušili kritikov, si ga je pa zaradi neprijetnih groženj in dejanj prav gotovo ogledalo več gledalcev, kot bi si ga sicer. V le štirih dneh je postal na spletu najbolje prodajani film v zgodovini Sonyja in ustvarjalcem prinesel več kot 15 milijonov dolarjev dobička.

A aktivistu film sploh ni bil všeč. Zdi se mu vulgaren, ceni pa to, da je v njem Kim Džong Un prikazan kot človek, ne bog. S svojo akcijo je hotel tudi, da bi Severnokorejci spoznali resnico, je povedal za CNN. 

Deli s prijatelji