OSKARJI

Deželo La La za najboljši film razglasili po pomoti

Objavljeno 28. februar 2017 23.23 | Posodobljeno 28. februar 2017 23.24 | Piše: A. J.

Že 89. podelitev oskarjev je zaznamovala zmeda zaradi zamenjanih ovojnic.

Turisti, ki so se nepričakovano znašli med zvezdniki, so bili nasmejani do ušes. Foto AP

Nihče, še najmanj pa filmska ekipa, se ni začudil, ko sta igralec Warren Beatty in Faye Dunaway (skupaj sta oskarja za najboljši film podeljevala v čast 50-letnici filma Bonnie in Clyde, v katerem sta zaigrala v naslovnih vlogah), za najboljši film 89. podelitve oskarjev razglasila Deželo La La. Ta je še pred podelitvijo veljala za favoritko, nominirana v 14 kategorijah pa je pred razglasitvijo za najboljši film pobrala že pet oskarjev. A izkazalo se je, da najprestižnejši zlati kipec večera le ni njen – po razjasnitvi zmešnjav z ovojnicami je ta romal v roke ustvarjalcev filma Mesečina v režiji Barryja Jenkinsa. Kljub temu je bil najsrečnejši v dvorani lahko prav režiser neverjetno uspešnega muzikala Damien Chazelle – po zaslugi Dežele La La je 32-letnik postal najmlajši nagrajenec za najboljšo režijo v zgodovini! Ponosna na svoj dosežek, ki pomeni preboj za skupnosti, iz katerih izhajata, sta bila lahko tudi Mahershala Ali, ki je postal prvi igralec muslimanske vere, ki je dobil zlatega dečka, ter Viola Davis, prva temnopolta igralka, ki je prejela oskarja, tonyja in nagrado emmy.

Ponosni Casey, skromna Emma

Najbolj vroča brata na podelitvi sta bila Casey in Ben Affleck. Mlajši Casey je šel po bratovih stopinjah in štiri leta potem, ko je Ben prejel zlati kipec za vlogo v Misiji Argo, osvojil oskarja za glavno moško vlogo z dramo Manchester ob morju. »Želim si, da bi imel povedati kaj večjega in pomembnejšega. Tako zelo ponosen sem, da sem lahko član te skupnosti,« je povedal vidno ganjeni tokratni dobitnik. Kljub močni konkurenci, ki jo je do zadnjega puščala v negotovosti, je oskar za glavno žensko vlogo navsezadnje romal v roke glavne igralke v Deželi La La Emme Stone, ki je nagrado prejela z neverjetno skromnostjo. »Zavedam se, da tukaj stojim po zaslugi kombinacije sreče in priložnosti. Čaka me še ogromno učenja in odraščanja in tale možic (je pokazala na oskarja, op. a.) je čudovit simbol tega,« je dejala 28-letnica.

Le za ščepec politike

Z novim predsednikom ZDA nezadovoljni Hollywoodčani so se tudi na najprestižnejši podelitvi dotaknili političnih razmer v Ameriki. »Rad bi se zahvalil predsedniku Trumpu. Se še spomnite lanskega leta, ko se nam je zdelo, da so oskarji rasistični?« je sarkastično začel voditelj Jimmy Kimmel. Na Donalda Trumpa je ciljal tudi, ko je igralko Meryl Streep označil za precenjeno, tako kot jo je po zlatih globusih označil najslavnejši slovenski zet. Vzbujala je radovednost z obleko, ki jo je nosila, saj je skoraj tik pred podelitvijo v zvezi s tem povzročila manjšo afero, ko je zavrnila Karla Lagerfelda, ker naj bi ji neka druga modna hiša ponudila plačilo, če za oskarje obleče njihovo kreacijo. »Lepa obleka. Je Ivankina?« se je iz Streepove ponorčeval Kimmel.

Solidarni Farhadi

Bolj kot izjave na odru je Trumpovi politiki pokazala osle nagrada za najboljši tujejezični film. Oskar je romal v roke iranskega režiserja Asgharja Farhadija, ki ga zaradi poostrenih pravil o potnikih iz muslimanskih dežel ni bilo v Los Angeles. V ganljivem pismu, ki so ga prebrali na odru, je zapisal, da ni prišel, ker je želel s svojo odsotnostjo vsem ljudem iz muslimanskih držav, ki ne smejo potovati v ZDA, izkazati spoštovanje. »Žal me ni z vami: moja odsotnost je znak spoštovanja mojih sodržavljanov in državljanov šestih drugih držav, ki jim nehuman zakon prepoveduje vstop v ZDA,« je sporočil.

Najbolj smešen trenutek na prireditvi je bil prihod nič hudega slutečih turistov, ki so menili, da so na običajnem turističnem ogledu hiš zvezdnikov, a so se nepričakovano znašli na prizorišču prestižne prireditve, na katero navadni smrtniki, ki niso povezani s filmom oziroma zvezdniki, nimajo vstopa.

Po koncu prireditve so se gostje odpravili na uradno oskarjevsko zabavo, tako imenovani Guvernerjev ples v plesno dvorano Ray Dolby v hotelu Loews. Tam so uživali ob dobrotah ameriškega chefa Wolfganga Pucka, izmenjevali čestitke ter kramljali o dogodku. V središču pozornosti je bila seveda usodna zamenjava, zaradi katere je kipec romal v roke napačnega lastnika. Zanjo je bila kriva kuverta Emme Stone, ki se je očitno znašla na nepravem kraju med dogodkom, in namesto prave kuverte z imenom zmagovalnega filma romala v roke napovedujočega Beattyja. 

.

Deli s prijatelji