RAZLIČNA MNENJA

Depardieu navdušen, Strauss-Kahn besen

Objavljeno 24. maj 2014 21.41 | Posodobljeno 24. maj 2014 21.54 | Piše: E. B.

Zaradi spotakljivega filma jezna tudi nekdanja žena Dominiqua Strauss-Kahna.

Dominique Strauss-Kahn

Njegova bogata finančno-politična kariera se je pred leti začela podirati kot hišica iz kart. Ves svet je spremljal razodetje skrivnega, po navedbah mnogih izprijenega življenja nekdanjega predsednika Mednarodnega denarnega sklada, ki je načrtoval celo naskok na francoski predsedniški stolček. Toda Dominique Strauss-Kahn še vedno vztraja, da so mu vezi s svetom prostitucije podtaknili, spodkopavajo pa da ga nasprotniki in pohlepneži, ki hočejo izsiliti delček njegovega premoženja.

No, Abel Ferrara mu v svojem novem filmu Welcome To New York (Dobrodošli v New Yorku), ki so ga med cannskim filmskem festivalom predstavili brez rdeče preproge in blišča, in to v dvorani Star Cinema, sicer namenjeni pornografski ponudbi, niti najmanj ne prizanaša. In z očitnim navdušenjem se je v vlogo Georgea Deverauxa vživel Gerard Depardieu, ki – po lastnih besedah – toliko prezira politike, da je bil pripravljen tokratni projekt tudi finančno podpreti, prispeval je menda kar polovico proračuna. Zgodba temelji na spolnem obsedencu, ki ga film umesti v neskončne orgijske zabave s prostitutkami. Med bivanjem v newyorškem hotelu ga ena do sobaric obtoži posilstva, ustvarjalci dveurnega filma pa niso pozabili niti na domnevni spolni napad na novinarko, primer, ki ga je newyorško tožilstvo opustilo zaradi pomanjkljivih dokazov.

Ferrarov najnovejši izdelek je po pričakovanjih tarča številnih kritik. Igralska srenja ga sicer po večini hvali, nekateri tuji mediji pa so ga raztrgali in mu očitali pristranskost, tako zdaj s tožbo grozijo iz Strauss-Kahnovega tabora, besna pa je tudi premožna dedinja in novinarka Anna Sinclair, ki je prešuštniškega moža zapustila sredi burne afere. Ferraro obtožuje antisemitizma, saj je režiser Deverauxovo ženo Simone, ki jo upodablja Jacqueline Bisset, menda prikazal kot koristoljubno Judinjo. Sinclairova opozarja, da Ferrara Jude enači z denarjem in močjo, pridobljenima med drugo svetovno vojno, resnica o njeni družini pa da je povsem drugačna. Režiser je njene kritike že zavrnil kot nesmiselne in poudaril, da je tudi sam odraščal v judovskem okolju, ki da ga neizmerno spoštuje. Film je tako že velik kamen spotike med francosko elito; da ga kinematografi ne bodo predvajali, je bilo jasno že med ustvarjanjem, saj so sodelovanje zavrnile tako rekoč vse produkcije hiše, na voljo bo tako le nekaterim spletnim stranem in domačim videotekam.

Naj spomnimo, Strauss-Kahna so prijeli 2011., potem ko ga je sobarica Nafissatou Diallo obtožila posilstva. Obramba je sicer uspešno dokazala, da je bil spolni odnos sporazumen, a se je politik kljub temu moral odpovedati visokemu položaju pri Mednarodnem denarnem skladu in se posloviti od predsedniških sanj. Diallova ga je potem tožila še civilno in se nazadnje z njim pogodila za neznano, a domnevno večmilijonsko vsoto.

Deli s prijatelji