KRITIČNA JE

Clooneyjeva utegne obtičati za rešetkami

Objavljeno 06. januar 2015 20.03 | Posodobljeno 06. januar 2015 20.06 | Piše: K. C.

Amal Clooney je predstavila poročilo, v katerem kritizira egiptovski sodni sistem.

Karren Duffy, nekoč znani obraz MTV, je Clooneyja leta 1995 spremljala na podelitev nagrad emmy. Še vedno sta dobra prijatelja.

Če mački stopiš na rep, zamijavka. Nekaj takšnega se dogaja Amal Clooney, ki je postala tarča egiptovskih oblasti, ker je opozorila na pomanjkljivosti sodnega sistema in vlade v Egiptu.

Verjetno najbolj znana odvetnica na svetu, ki se je lani poročila z igralcem Georgeem Clooneyjem, se spopada z grožnjo z aretacijo. V Egiptu namreč zastopa novinarje televizije Al Džazira, ki so obtoženi, da so sodelovali s teroristično organizacijo, nato pa objavljali lažne novice in z njimi škodili ugledu Egipta. Poročilo, zaradi katerega bi se Amal lahko znašla v težavah, je bilo sestavljeno, še preden je prevzela zagovarjanje novinarjev v Egiptu in tudi pred poroko.

V intervjuju za The Guardian je dejala: »Ko sem predložila poročilo, so nam najprej preprečili, da bi ga predstavila v Kairu. Vprašali so me, ali poročilo kritizira vojsko, sodstvo ali vlado, in odgovorili smo pritrdilno. Nato so dejali, da tvegam aretacijo.« V poročilu, sestavljenem v imenu mednarodne odvetniške organizacije, je omenjeno, da egiptovski sodni sistem ni dovolj neodvisen. Poudarjeno je, da na sodniške odločitve premočno vplivajo uradniki na ministrstvu za pravosodje, vlada pa naj bi preveč nadzirala javne tožilce. Britanska odvetnica libanonskih korenin in njena ekipa sta predlagali prakso, s katero bi omogočili, da egiptovski uradniki ne bi mogli več sami izbirati sodnikov za posamezne primere. »Temu predlogu niso sledili in rezultat smo videli v tem konkretnem primeru, ko imate izbrano ekipo, ki jo vodi sodnik, znan po svojih brutalnih obsodbah,« je razložila lepa odvetnica.

Trije novinarji Al Džazire, ki jih zastopa gospa Clooney, so Peter Greste, Baher Mohamed in Mohamed Fahmy. Novinarji so bili aretirani po strmoglavljenju islamističnega predsednika Mohameda Mursija, tudi člana Muslimanske bratovščine. Skupino je junija lani na od sedem do deset let zapora obsodil kontroverzni egiptovski sodnik Mohamed Nagy Shehata, ki je v nekem sojenju na smrt obsodil 188 ljudi. V začetku januarja je sodišče zahtevalo obnovo postopka. V primer so se vpletli tudi Združeni narodi, ki se sprašujejo, ali je egiptovski sodni sistem neodvisen. Amal trdi, da ni, in se boji, da sojenje ne bo pravično. Zaradi žalitve pa bi jo lahko celo zaprli. 

Deli s prijatelji