POTRATNO

Carla Bruni (43) razsipna s humanitarnim denarjem

Objavljeno 13. januar 2012 16.53 | Posodobljeno 13. januar 2012 16.53 | Piše: A. G.

Žena francoskega predsednika je ambasadorka sklada Rojeni brez HIV.

Carla Bruni in Nicolas Sarkozy. (Foto: S. N.)

Sedanje francoske prve dame, Italijanke Carle Bruni Sarkozy, Francozi na začetku niso prav marali, a jih je znala pridobiti kljub spodrsljajem s petjem in z gospodovalnim nastopom v Elizejski palači, kjer je udaril po mizi Mali Napoleon, kot radi imenujejo njenega moža. Nikakršna skrivnost ni, da zdaj ne kaže prav dobro predsedniku Nicolasu Sarkozyju, ki mu najbolj zamerijo nespodobno politično avanturo v tandemu Merkozy, saj so ga baje omrežili vodstveni čari nemške kanclerke Angele Merkel, ko ne skrivata, da vodita Unijo namesto medlih birokratov iz Bruslja. V predvolilni tekmi za nov predsedniški mandat pa tudi še niso potihnili komentarji po nedavni pravnomočni obsodbi predhodnika Jacquesa Chiraca. Te dni pa je znova na očeh javnosti še srečna mamica Carla, ki jo je tokrat v godljo spravila ameriška administracija. Francoska javnost si brusi jezike ob porajajoči se aferi Carlagate, ki naj bi spodnesla njenega moža na volitvah. Carla je zvedava in nemirna ženska, torej ne sedi križemrok: malo poje, igra kitaro, pozirati seveda ne sme, zato pa sprejema visoke goste in je dejavna kot ambasadorka v mednarodnem boju proti aidsu.

Dolgčas je lahko tudi nevaren

Zdaj ji očitajo, da ima prste vmes pri nepravilnem razdeljevanju finančne pomoči za globalno akcijo Rojeni brez HIV (Born HIV free). Carla je osebno obremenjena, saj je za imunsko boleznijo umrl njen brat, zato so jo imeli za motivirano in prizadevno borko zoper kugo 20. stoletja. Kot ambasadorka ima velik vpliv na dodeljevanje sredstev globalnega sklada, v njega prispevajo največ denarja ZDA. Milijonske zneske, namenjene programu preprečevanja prenosa aidsa z okuženih mater na otroke, naj bi velikodušno posredovala svojemu prijatelju z glasbene scene, ki ji je pomagal pri izdaji zgoščenke. Nekateri mediji že navajajo, da naj bi šlo za okoli dva milijončka, ki ju je brez razpisa in neposredno prejelo podjetje pevca Juliena Civangea. Znano je, da je žena francoskega predsednika zapleteno in samosvoje bitje s poetično dušo, ki ravna čustveno in obenem preudarno. Mož ji je zelo nerad dovolil še skok k filmu. Na velikih platnih smo jo videli tudi pri nas v filmu Polnoč v Parizu iz cikla evropskih prestolnic Woodyja Allena. Mojster jedkih satir o žensko-moških katastrofah sprva ni bil navdušen nad njenim prispevkom, majhen prizor je moral v nočnem Parizu ponoviti kar desetkrat, bentil je in preklinjal in dal nekaj manj vljudnih izjav o njenih igralskih vrlinah.

Čez noč spremenil mnenje

Po obisku v vladni palači je očitno spremenil mnenje, v javnosti je oznanjal, da sta Nicolas in Carla zanimiv in prijeten par in da je z njo rad delal. V spremstvu dveh varnostnikov je nočno snemanje, ko Carla osvaja mladega Američana, živčno spremljal z roba prizorišča.

Komaj je bil film pod streho, že Carla sanja o novem albumu. A prav njeni nedolžni in milozvočni šansoni bi lahko vrgli veliko in zelo neprijetno senco na Elizejsko palačo. Glasbenik in producent ter podjetnik Civange je bil namreč tudi njena poročna priča, svoj urad ima družinski (?) prijatelj kar v predsedniški palači, od tam koordinira pomoč nesrečnim materam ob pomoči svojih promocijskih podjetij. Očitajo mu skrajno nepregledno in samovoljno razporejanje teh sredstev, precej denarja naj bi poniknilo neznano kam. Trenutno sta s prijateljico Carlo še varna, po volitvah pa bo moral zaradi preslabega bedenja nad dogajanjem oditi šef globalnega sklada v Ženevi.

Zgolj neprijetno?

Očitno je, da bodo afero poskušali uporabiti Sarkozyjevi nasprotniki v predvolilnem boju. Živimo v času, ko vsakdo sumi vsakogar in ga poskuša odstraniti z vsemi sredstvi, to ne nazadnje potrjujeta tudi primera nekdanjega prvega svetovnega bančnika Strauss-Kahna in nevihta, ki se tačas kuha nad nemškim predsednikom Wüllfom, ki si je nekoč davno izposodil denar pri mlajši prijateljici, ženi uglednega nemškega poslovneža. In ker svet ni Slovenija, se morajo tam akterji tovrstnih zgodb pogosto tudi umakniti. Carla Bruni je na svoji spletni strani odločno demantirala kakršne koli nepravilnosti pri razporejanju denarja nadvse občutljivega humanitarnega sklada. V bran se ji je postavil tudi svetovni sklad, ki zagotavlja, da gre za umazano francosko predvolilno kampanjo, a kaj ko za obtožbami stoji zelo vplivna oseba, ameriška državna sekretarka oziroma zunanja ministrica Hillary Clinton

Deli s prijatelji