OKROGLA OBLETNICA

Bush je 70. rojstni dan praznoval na biciklu

Objavljeno 09. julij 2016 20.42 | Posodobljeno 09. julij 2016 20.43 | Piše: E. B.

Medtem ko se Blair spopada z očitki glede vojne v Iraku, Bush kolesari po Teksasu.

Rojstni dan je proslavil v družbi vojnih veteranov.

Medtem ko na Otoku vre zaradi objavljene korespondence med Tonyjem Blairom in Georgeem W. Bushem pred invazijo na Irak, se nekdanji predsednik ZDA predaja gorskemu kolesarjenju v domačem Texasu.

Eden najrazvpitejših politikov v ameriški zgodovini je športno in v naravi proslavil tudi 70. rojstni dan, in to v družbi prijateljev ter vojnih veteranov, je zaupal tiskovni predstavnik 43. ameriškega predsednika in prek instagrama objavil fotografije prijetnega druženja. Ali bo Bush končno javno izrazil podporo svojemu nekdanjemu velikemu zavezniku z Otoka, se nestrpno sprašujejo ameriški in britanski mediji. Blair je v največjih škripcih doslej: po sedmih letih temeljitih preiskav je namreč sir John Chilcot objavil izjemno obsežno poročilo o upravičenosti vojaškega posredovanja v Iraku 2003., sklep pa se glasi, da vojaška akcija ni bila zadnja možnost, ocene glede iraškega orožja za množično uničevanje so predstavili z neupravičeno gotovostjo, posledice invazije pa podcenjevali. Velika Britanija da je stopila v vojno v Iraku, preden so izčrpali vse miroljubne možnosti za razorožitev bližnjevzhodne države, posledice te naglice in nepremišljenosti pa da je čutiti še danes. Blair je naznanil, da bo sprejel vso odgovornost za dokazano neustrezne poteze, a potrdil, da je ravnal v interesu svojega naroda in da je bil Sadam Husein v vsakem primeru velika grožnja svetu, ki jo je bilo treba odstraniti. Potrdil je, da so bili številni obveščevalni podatki v tistem obdobju pomanjkljivi ali celo napačni, ki so morda vodili do nepotrebnih akcij, nikakor pa da ni zavajal parlamenta. Podobno je potrdil tudi takratni zunanji minister Jack Straw, ki bi danes ravnal drugače.

V obsežnem poročilu bode v oči predvsem 28 dopisov med takratnima voditeljema svetovnih velesil, v katerih je Blair obljubil Bushu »neomajno podporo, ne glede na vse«, prav takšno stališče pa je nekdanjemu britanskemu premieru zapravilo vse zaupanje domače javnosti, ki meni, da jih je vodja prodal, da bi se priljubil Američanom. Bush, kot rečeno, obsežnega poročila še ni komentiral, njegov tiskovni predstavnik je pojasnil, da nekdanji predsednik preprosto še ni imel časa za to. Ne glede na vsebino ostaja neomajen, da je svet brez Sadama boljši in da vojaška akcija ni kriva za terorizem, ki nas zdaj preplavlja z vso silo. Znova je izrazil hvaležnost takratni koaliciji voljnih, predvsem pa Združenemu kraljestvu, ki da je bilo največji zaveznik ZDA prav pod vodstvom Tonyja Blaira.

Deli s prijatelji