KRONANE GLAVE

Britanska kraljica nima nobenih šol

Objavljeno 04. avgust 2017 13.04 | Posodobljeno 04. avgust 2017 13.06 | Piše: A. J.

Člani kraljeve družine ne slovijo po guljenju šolskih klopi.

Elizabeta II. si ni pridobila formalne izobrazbe.

Ob skorajšnjem začetku šolanja štiriletnega princa Georga septembra se mnogi mediji ukvarjajo s formalno izobrazbo članov kraljeve družine. In kako izšolani so?

Britanska kraljica Elizabeta II. je znana kot zelo ukaželjna, kljub temu pa sploh nima formalne izobrazbe. V otroških letih jo je osnov pisanja in računanja ter francoščine, ki jo danes tako bleščeče obvlada, učila guvernanta, s katero sta imeli ure vsak dan od devetih do pol dvanajstih dopoldne. Kraljičini starši formalni izobrazbi niso pripisovali pretiranega pomena – oče šole odkrito ni maral, mati pa je menila, da je najpomembneje, da se otrok zabava –, o vpisu hčere v kako zasebno šolo nista niti razmišljala. Ker pa je bila mlada Elizabeta radoveden otrok in je znanje kar vsrkavala pa tudi zaradi nalog, ki so jo čakale, sta ji omogočila domače šolanje: učil jo je sam podpredsednik slovite zasebne srednje šole Eaton Henry Marten. Morda bi se sama odločila za univerzitetno izobraževanje, vendar si po odstopu strica Edvarda VIII. s prestola tega ni mogla privoščiti.

Kraljica izobraževalne politike staršev ni nadaljevala pri svojem naraščaju. Princ Charles je obiskoval srednjo šolo Gordonstoun na Škotskem, kjer je blestel pri zgodovini in francoskem jeziku. Na Cambridgeu je leta 1971 študiral arheologijo, antropologijo in zgodovino, iz zadnje je tudi diplomiral. Med šolanjem naj bi bil ves čas ob njem varnostnik, ki je tako kot princ tudi sam opravljal izpite, v znanju pa naj bi princa celo prekašal. Charlesova sestra, princesa Anna, je obiskovala dekliško srednjo šolo Benenden v Kentu. Na maturi je na višji ravni opravljala izpite iz angleščine, zgodovine in politike. Tretji kraljičin otrok, princ Andrew, je tako kot Charles obiskoval srednjo šolo Gordonstoun. Na maturi je na višji ravni opravljal izpite iz angleščine, zgodovine in politike. Najmlajši Elizabethin sin, princ Edward, je sledil stopinjam starejših bratov. Po srednji šoli Gordonstoun se je vpisal na Cambridge in diplomiral iz zgodovine.

Charlesova sinova, princa William in Harry, sta oba obiskovala zasebno šolo Eton. William je na višji ravni opravljal izpite iz geografije, umetnostne zgodovine in biologije. Po Etonu je odšel v vojsko, nato pa se je vpisal na univerzo St. Andrews, kjer je diplomiral iz geografije. Njegova žena Kate Middleton je na tej univerzi diplomirala iz umetnostne zgodovine. Harry se je po srednji šoli odpravil v vojsko in šolanja ni nadaljeval. Za najbolj bistroumno članico kraljeve družine velja princesa Eugenie. Po koncu srednje šole, maturirala je iz gledališča, zgodovine in filmskih študij, se je vpisala na študij angleške literature, umetnosti in politike v Newcastlu ter po treh letih tudi diplomirala.
 

Kraljeve težave

Člani kraljeve družine imajo poleg običajnih težav, s katerimi se spopadajo šolarji, še druge: ob vpisu princa Williama na univerzo St. Andrews so se tja množično začela vpisovati dekleta, ki so upala, da bodo omrežila bodočega kralja.

 

Deli s prijatelji