REŠITELJ

Affleckova kampanja za rešitev Konga

Objavljeno 28. marec 2015 22.22 | Posodobljeno 28. marec 2015 22.22 | Piše: E. B.

Igralec Ben Affleck si prizadeva za pomoč Afriki, nagovoril je celo senat.

Očka je pred pomembno misijo opogumila tudi prvorojenka Violet. Foto: Reuters

Je več kot le hollywoodski zvezdnik in oskarjevec, Ben Affleck je tudi velik humanitarec, ki svoje plemenito poslanstvo opravlja skrajno resno.

Če je treba, svoja prizadevanja predstavi tudi najvišjim politikom, tako je pred dnevi v Washingtonu nagovoril celo ameriški senat in poudaril pomen denarne pomoči državam v razvoju. Pri tem sta mu ob strani zvesto stali žena Jennifer Garner in devetletna hči Violet, pri pomembnem podvigu pa ga je podpiral tudi najpremožnejši zemljan Bill Gates. 
Affleck, ki je leta 2010 ustanovil neprofitno Iniciativo za vzhodni Kongo, je zgrožen zaradi predloga nekaterih senatorjev, da bi kar polovico proračuna za Afriko, ki znaša kar 50 milijard dolarjev, po novem namenili za ameriško obrambo.

Dvainštiridesetletnemu filmarju se zdi naravno absurdno, da bi denar odtegovali od dežel, ki se nikakor ne zmorejo rešiti iz vrtinca lakote, vojne in nasilja. Z iniciativo si želi vzpostaviti sistem pomoči žrtvam spolnega nasilja, vsem omogočiti ustrezno zdravstveno oskrbo, preprečiti vojaško udejstvovanje mladoletnim, spodbuditi izobrazbo in pomagati do gospodarskih priložnosti, denimo, treba je obuditi industrijo kave, ki bi lahko vzhodnemu Kongu tlakovala pot iz krize.

Affleck je menda že sklenil dogovor tudi z znamenito verigo Starbucks, ki je pripravljena odkupiti ves pridelek prve letine, njegova organizacija pa državi pomaga s kmetijsko mehanizacijo in zagotavljanjem ustreznih delovnih razmer. A če jim bo ameriški politični vrh odtegnil takšen del, bo to absolutno prevelik udarec za državo, ki je tako odvisna od ZDA in drugih narodov.

»Pred sedmimi leti sem prvič obiskal Kongo, potem ko sem prebral o grozotah, ki jih tam povzroča vojna,« je nedavno zapisal Affleck tudi na spletu. »Prepričan sem bil, da bom naletel na obup in žalost, a ljudje, ki sem jih spoznal, so neverjetno polni upanja, pogumni in vztrajni.«

Zvezdnik je v zadnjih letih spisal številne javne pobude za pomoč državam v stiski, njegova prepričanja so objavili najuglednejši mediji, posnel je tudi nekaj dokumentarcev o Kongu, ki se že toliko let vrti v začaranem krogu. Njegova Iniciativa za vzhodni Kongo je pritegnila številne premožne vlagatelje, kot so Howard Graham Buffett, vdova Applovega pionirja Laurene Powell Jobs in Google, uspešno pa sodeluje tudi z drugimi dobrodelnimi organizacijami, kot sta Clinton Foundation in Water.org, na čelu katere je Affleckov dobri prijatelj Matt Damon.

Da bi bil odvzem humanitarnih sredstev poguben za afriško državo, je potrdil tudi ustanovitelj Microsofta, ki je sedel ob hollywoodskem zvezdniku in z odobravanjem pozorno poslušal njegov nagovor. Gates, ki je z ženo Melindo že pred leti ustanovil poseben dobrodelni sklad, je poudaril, da bi bilo zmanjšanje proračuna za Afriko povsem nesmiselno, saj bi jo tako pahnili v vnovično bedo, z nadaljnjo pomočjo pa bi ji lahko zagotovili neodvisnost od zahodnih držav v prihodnjih 15 letih. Ameriška pomoč je preprosto preveč dragocena, da bi jim jo odrekli, ko pa tako uspešno zmanjšujejo lakoto in revščino na podeželju in spodbujajo poljedelstvo.

Affleck, ki sta ga v občinstvu ves čas ponosno spremljali Jennifer in prvorojenka Violet, pa seveda ni mogel iz svoje kože in je v dvorano skrajno resnih obrazov vnesel tudi kanček humorja: poklonil se je senatorju iz Vermonta, 76-letnemu Patricku Leahyju, ki je velik oboževalec Batmana in je kot stranski igralec že večkrat nastopil v franšizi.

Deli s prijatelji