ČASTLJIVO

100 let med 
oskarji in milijoni

Objavljeno 21. maj 2012 00.10 | Posodobljeno 21. maj 2012 00.08 | Piše: Vane D. Fortič

Hollywoodski velikan filmske industrije Universal Studios Hollywood praznuje stoletnico.

Lovec na jelene, prejemnik enega od sedmih Universalovih oskarjev za najboljši film (foto: youtube).

Filmski studio Universal je ustanovil Carl Laemmle in je drugi najstarejši v Hollywoodu, takoj za Paramount Pictures. Sedež ima v Universal Cityju v Kaliforniji. V stoletni zgodovini je zamenjal veliko lastnikov. Leta 1915, ko so je imenoval še International Moving Pictures, so studie odprli za javnost in obiskovalci so si lahko ogledali, kako nastajajo filmi. Danes vas popeljejo na 16 filmskih tematskih ogledov, med njimi sta tudi Maščevanje mumije in Jurski park.

Grozljivi začetki

Obdobje med letoma 1923 in 1941 so zaznamovale grozljivke, žanr, o katerem Zoran Smiljanić, avtor stripov in filmofil, meni: »Ljudje smo radi prestrašeni, dokler je še vse varno in smo prepričani, da se nam ne more zgoditi nič. Poleg tega so bile grozljivke že od nekdaj preverjena pot do ženskega srca, bolj kot romantične komedije. S punco si šel v kino, prišel je grozljiv prizor, punca se je privila k tebi in ... Drugo je samo stvar tehnike.«

Universal Pictures je v tem času posnel Notredamskega zvonarja, Fantoma iz opere, Drakulo, Frankensteina, Mumijo, Nevidnega moža in Volkodlaka.

Ita Rina je zavrnila Hollywood

V Universalovih studiih so ustvarjali številni znameniti producenti, režiserji in zvezdniki. Po uspehu edine slovenske planetarne filmske zvezde Ite Rine, ki je leta 1929 igrala v filmu Erotikon, jo je Universal povabil v Hollywood. Ponudbo je zavrnila, kljub temu da jo je k sodelovanju osebno povabila direktorjeva žena.

Eden najuspešnejših Universalovih producentov Ross Hunter je uveljavil romantične komedije in leta 1959 posnel Šepetanja na blazini z Doris Day in Rockom Hudsonom v glavnih vlogah. Nedavno je Dayeva dobila nagrado z neverjetnim nazivom Mejdun, oprostite, tu je vaš oskar. Podeljujejo jo umetnikom, ki oskarja še niso prejeli. Pa bi ga morali.

Leta 1973 se je Universal dokopal do oskarja za film Želo s Paulom Newmanom in Robertom Redfordom v glavnih vlogah. Ko je Newman 1954. zaigral v svojem prvem filmu, je bil z debijem tako nezadovoljen, da je v časopisu objavil oglas, v katerem se je gledalcem opravičil za slabo igro. Za vlogo igralca biljarda v filmu Barva denarja je 1986. prejel prvega oskarja, drugega leta 1993 za humanitarno dejavnost (doniral je približno 200 milijonov dolarjev), tretjega pa 1985. za življenjsko delo. V vseh filmih šofira sam, leta 1979 je celo osvojil drugo mesto na sloviti dirki 24 ur Le Mansa.

Skupaj z ženo Joanne Woodward, ki je 1957. dobila oskarja za vlogo v filmu Trije Evini obrazi, je igral v 10 filmih, njun zakon pa je bil eden najdaljših in najbolj slavnih. Umrl je leta 2008.

100 let, sedem oskarjev za najboljši film

Pri vsej množici filmov je Universal v 100 letih le za sedem filmov dobil oskarja za najboljši film. To so: Vse mirno na zahodni fronti, Želo, Lovec na jelene, Afrika, Schindlerjev seznam, Hamlet in Zaljubljeni Shakespeare; pri zadnjih dveh je bil le distributer filma.

V njihovo blagajno je kapnilo precej denarja. Med najdobičkonosnejšimi filmi vseh časov je na sedmem mestu Universalova največja uspešnica E. T. ter na 19. mestu Jurski park. E. T. jim je prinesel 359 milijonov dolarjev, Jurski park le dva milijona manj. Ni presenetljivo, da bodo naslednje leto posneli Jurski park 4.

Deli s prijatelji