FESTIVAL

Zrela Druga godba od Argentine do Nigerije

Objavljeno 21. maj 2014 11.40 | Posodobljeno 21. maj 2014 11.44 | Piše: Andrej Predin

S koncertom Juane Molina se bo v Ljubljani začel že 30. mednarodni festival.

Na Metelkovi bo nastopil magični Wang Li.

Mednarodni festival Druga godba bo letos dočakal že svojo 30. ponovitev. Dolga leta se je festival spreminjal, zorel, včasih stopil korak nazaj, se znašel na novih prizoriščih, ves čas pa bil tista glasbena prireditev, ki je prestolnici dokončno razkrila, da prihaja poletna koncertna sezona. Sočasno je ves čas zapolnjeval glasbene vrzeli med ljudskim in tradicionalnim, globalnim in sodobno urbanim.

Festival, ki deluje pod mentorstvom Bojana Benigarja, se je v desetletjih srečeval z najrazličnejšimi ovirami, poleg občasnih vremenskih nevšečnosti, predvsem s finančnimi omejitvami. Rešitve so pri zavodu Druga godba iskali prav v spreminjanju oblike festivala in v izvirnem pristopu. V tem duhu so lanski 29. zaporedni festival pripravili tako, da je brez premora potekal 29 ur za enotno ceno vstopnice 29 evrov.

Festival se je prav tako preselil na različna prizorišča po glavnem mestu, kjer se je približal bolj alternativnim urbanim odjemalcem glasbe, nastal je bolj kot ne utrjen štirikotnik Klub Cankarjevega doma–Metelkova–Kino Šiška–Križanke. To naj bi dolgoročno imelo učinek mešanja prvotnih odjemalcev ljudskih godb in gostov urbanih središč, hkrati pa naj bi interesne skupine navajalo na nova prizorišča. Ta koncept seveda ni nič novega, saj ga je Benigar uveljavil že pri Ljubljanskem jazz festivalu. Še danes je ta poteza za marsikoga nepremišljena, saj pogreša čase, ko se je festival odvijal izključno v Križankah. Nasprotniki selitev trdijo, da od tega največ pridobijo prav alternativna prizorišča. Kakor koli že, dejstvo je, da Druga godba še vedno obstaja in da njeni snovalci vanjo vlagajo veliko napora in večino časa celo presegajo zmožnosti okolja in financ. V tem duhu je tudi izjemen program letošnje jubilejne izvedbe, ki bo 30. in 31. maja Ljubljano spremenil v svetovno prestolnico glasbe.

Za uverturo v letošnji glasbeni vrvež bo poskrbela argentinska pevka Juana Molina, ki bo, sicer zunaj okvirov Druge godbe, nastopila v četrtek 29. maja v Klubu CD. Prvih sto obiskovalcev, ki bo na koncert prišlo z vstopnicami za celoten festival, bo imelo prost vstop. Vsi, ki so imeli priložnost prisluhniti njenemu albumu Wed 21, nam bodo potrdili, da gre za izjemno multiinštrumentalistko in prodorno izvajalko, ki jo lahko mirne vesti postavimo ob bok Anni Calvi. Uradni del festivala bo afriško obarvan z nastopom legendarnega Mulatuja Astatkeja iz Etiopije, ki je povratnik v Kino Šiška. Njegova glasba je slovenskemu občinstvu več kot pisana na kožo. Očitno nam je pri srcu posrečena mešanica jazza in tradicionalne etiopske glasbe. Predstavil nam bo svoj novi album Sketches of Ethiopia, ki ga bo izvajal z vrhunskimi londonskimi jazzerji.

Eden izmed vrhuncev letošnjega festivala bo nastop nigerijskega kitarista Goumourja Almoctarja - Bombina. Lani je z albumom Nomad dobesedno pretresel svetovno glasbeno sceno in postal ljubljenček vseh največjih svetovnih koncertnih prizorišč. Zgovorno je že dejstvo, da se je pod njegov album podpisal veliki Dan Auerbach iz skupine The Black Keys, ki je kot producent pomagal ustvariti že marsikatero zvezdo, na primer Valerie June. Bombino velja za novo tuareško svetovno senzacijo, za nov glas Sahare. Obisk koncerta toplo priporočamo!

Istega dne bo veselo tudi na Metelkovi, kjer se bo odvijala azijsko začinjena glasbena noč. V Menzi pri Koritu se bo ob 23.30 začel izviren glasbeni nastop v Parizu živečega Kitajca Wanga Lija, ki velja za mojstra drumljic in drugih tradicionalnih kitajskih glasbil, ki jih igra tako na tradicionalen kot na avantgarden način. Njegov nastop pogosto označijo z eno samo besedo – magičen.

Ob pol enih bomo v Gala Hali lahko prisluhnili aktivistki Ahui Naru, ki svoja svetovljanska stališča posreduje s posrečeno mešanico hiphopa, jazza in soula. Ob 1.30 bo v klubu Channel Zero nastopil južnokorejski glasbeni kolektiv Jambinai, ki nas bo navdušil z zanimivim prepletom tradicionalnih glasbil in neukročene električne kitare. Skupina velja za protagoniste seulske neodvisne glasbene scene. Za druženje do jutranjih ur pa bo v Klubu Gromka poskrbel DJ-program.

Sobota bo prvi koncert gostila že ob 13. uri v Klubu CD z nastopom turške skupine Rubato. Gre za kvartet izkušenih ustvarjalcev, ki izvajajo avtorsko glasbo in tradicionalno glasbo Anatolije. Ob 15. uri bodo oder odstopili razburljivi makedonsko-slovensko-nizozemski navezi Foltin & Guests, ki se bo na Drugi godbi premierno predstavila. Na odru se bosta eni največjih makedonskih skupin pridružila saksofonista Vasko Atanasovski in Natalio Sued.

Veliki finale letošnjega druženja pa bo potekal v ljubljanskih Križankah, kjer bo nastopil Magnifico ob spremljavi skupine Serbian Army Orchestra. Predstavil nam bo pester nabor balkanskih popevk iz tridesetih let prejšnjega stoletja. Gre za glasbeno navezo, ki je nastala pod okriljem filma Montevideo, bog te video, v kratkem pa bo sledilo še nadaljevanje Montevideo, vidimo se! Film, ki je premiero dočakal marca in navdušil z Magnificovo interpretacijo šlagerjev in narodnih napevov. Prav zato bo Magnifico tudi prvi slovenski glasbenik v vlogi osrednjega izvajalca v zgodovini Druge godbe. Ob tej priložnosti bo pripravil poseben nastop in na oder povabil zanimive glasbene goste. Zaključek letošnjega festivala bo ponovno na Metelkovi, kjer nas bodo v pozne nočne ure zabavali Jimmy Barka Experience in DJ Borka.

Tudi letos bo festival Druga godba postregel z zanimivim spremljevalnim programom, ki bo vključeval različne delavnice in literarno-glasbena druženja. Več o programu in nastopajočih najdemo na www.drugagodba.si

Deli s prijatelji