VALENTINOVO

Za dan zaljubljencev bosta godla Danca

Objavljeno 05. februar 2013 14.15 | Posodobljeno 05. februar 2013 14.15 | Piše: Andrej Predin

Kino Šiška bo na dan zaljubljenih gostil rock ‘n‘ roll melanholijo iz Danske.

Sune Rose Wagner in Sharin Foo (foto: S.N.).

Četrtek, 14. februarja, bo prav poseben dan, ne zgolj zaradi praznika zaljubljenih, temveč tudi zaradi obiska razburljivega danskega glasbenega tandema The Raveonettes. Pevec in kitarist Sune Rose Wagner ter basistka in pevka Sharin Foo sta trenutno še posebno vroča, saj promovirata pravkar pečeni album Observator. Ta je zgolj utrdil njuno pozicijo med vodilnimi skupinami, ki združujejo korenine rock 'n' rolla, popularne glasbe in pronicljiva besedila.

Predstavila bosta svoj aktualni album Observator, ki je izšel lansko jesen

Na svojstven način je poslanstvo zasedbe šifrirano že v imenu Raveonettes, kot je naslov skladbe legendarnega Buddyja Hollyja. To je tisti izjemni rock 'n' roller, ki je nam je podaril zimzelenčke, kot so Oh, Boy!, Peggy Sue ali Maybe baby. Njegov vpliv je najbolj prepoznaven na njunem prvencu – EP Whip It On iz leta 2003, ki so ga na Danskem razglasili za album leta. Takrat sta imela že jasno začrtan zvok, ki je temeljil na posrečeni mešanici melanholije, ki jo najdemo v šestdesetih letih, nekoliko všečne, otožne, na basih temelječe glasbe, ki se še posebno odlično obnese ob poslušanju med vožnjo z avtomobilom, ter prvotnim rock 'n' rollom. Ta se izrazi med njihovimi hitrejšimi skladbami, ki se pogosto poslužujejo surfrockerskih rifov. Potem je tukaj še vsa ta elektronika, ki se pojavlja v obliki številnih efektov, produkcijskih prijemov ali kot glasbena podlaga.

Albumi:

Chain Gang of Love (Columbia Records, 2003)
Pretty in Black (Columbia, 2005)
Lust Lust Lust (Fierce Panda, 2007)
In and Out of Control (FP, 2009)
Raven in the Grave (Miami Vice, 2011)
Observator (Vice, 2012)

Kar se tiče njune desetletne kariere, ju je opuščanje rockerskega ozadja in spogledovanje z všečnimi modernimi produkcijami na prelomu tisočletja potisnilo nekoliko v ozadje. Izgubila sta se v množici podobnih skupin. No, potem pa sta spet začela sodelovati s producentom Richardom Gotteherjem, ki se je podpisal pod plošče velikanov, kot so Blondie, Go-Go's ali Richard Hella, ki je ponovno obudil njun prvotnejši pristop do ustvarjanja in album Obseravtor je na dobri poti, da ju spet dvigne na mesto, ki si ga zaslužita.

V resnici sta The Raveonettes trenutno v obdobju, ki je za obiskovalce najbolj vznemirljivo, saj združujeta izkušnje in izvedbeno brezhibnost z vznemirjenostjo ponovnega vzpona. Glede na izrazno raznobarvnost je koncert primeren tako za rock 'n' rollerje, rockerje, otožneže in ljubitelje undergrounda. V preprodaji je za vstopnico treba odšteti sprejemljivih 18 evrov.

Deli s prijatelji