LEGENDE

Vzponi in padci Pop Designa

Objavljeno 08. avgust 2015 19.54 | Posodobljeno 08. avgust 2015 19.54 | Piše: Ajda Janovsky

Vzponi in padci Pop Designa

Nekdanji vodja Tone Košmrlj se z nekdanjimi člani tožari na sodišču. Foto: mediaspeed.net

Konec julija je bil na tradicionalni kranjski noči napovedan poseben spektakel: skupina Pop Design naj bi skupaj s Crvenimi jabukami – ti so se, prevzeti nad popevko Reci, da si moja, nedavno s slovenskim bendom dogovorili, da bodo pesem v svojem jeziku uvrstili na svoj glasbeni repertoar – pripravila nekajurni koncert. A kar bi moral biti nepozaben glasbeni posladek, je nazadnje postalo kisla juha, s katero si po noči, polni alkohola, postreže mačkast žurer: že res, da prija, a kljub vsemu ne more biti kulinarični vrhunec. Da je bilo res tako, pa je bilo krivo zgolj in samo slabo vreme: kot na dveh okroglih obletnicah prej je tudi 25. julija, ko so slavili tridesetko, koncert skazil naliv. Takšna kot vreme na njihovih jubilejnih koncertih je tudi zgodovina razvpitega benda: burna, spremenljiva in vse prej kot idilična – tudi zaradi velikih uspehov, ki so s seboj prinesli slavo, ženske in denar.

Koncerti popdesignovcev so od nekdaj privabljali gruče poslušalcev, njihove pesmi so poslušale in še poslušajo vrste mladih generacij. Za album Ne bom ti lagal je skupina leta 1993 prejela zlato kaseto in priznanje za pesem leta. Istega leta je izšla knjiga s preprostim naslovom Pop Design. Pop Design je bila prva glasbena skupina, ki je prejela viktorja – kipec so dobili na prvi podelitvi nagrad v takrat priljubljeni domžalski diskoteki Life. Člani so živeli zvezdniško. Služili so plače, primerljive s tistimi sodobnih menedžerjev. Njihove podobe so krasile torbe in zvezke najstnic. Oboževalke so se jim metale pod noge – za intimna srečanja z njimi naj bi imeli celo posebno stanovanje.

Rošade članov

Glede na to, da se je v skupini obračalo veliko denarja, če zanemarimo prednosti, ki jih je prinašala slava, ni nič čudnega, da je bil odnos med člani skozi leta pogosto precej napet. Težko bi našli slovenski bend, v katerem so se člani tako pogosto menjavali. Odhode in prihode so pogosto začinili z javnim pranjem umazanega perila. Ustanovni člani so bili Tone Košmrlj, Marko Derlink, Jani Marinšek in Damjan Tomažin – v današnjem Pop Designu sodelujeta le še zadnja dva. Med posebno odmevnimi je bil odhod Mirana Rudana leta 1991, zamenjal ga je takrat neznani pevec Vili Resnik. »Razšli smo se na hecen način,« se spominja Rudan, ki je poleg Matjaža Vlašiča danes osrednji član prenovljenega legendarnega benda. »Bližal se je izbor za pesem Evrovizije (leta 1998, op. a.) in takrat je Tone nekako za hrbtom povedal, da na izbor ne gre Miran, ampak nekdo drug. Ta drugi je bil Vili Resnik,« se spominja Rudan.

Vojna, ki še traja

Odnosi med takrat aktualnim pevcem Resnikom in prejšnjim, Rudanom, so vse do danes precej napeti. Rudan pravi, da je bil ključen njun spor na nogometni tekmi, njega samega pa da je še posebno pretreslo Vilijevo zatrjevanje prijateljem, da je Rudan po hudi prometni nesreči pred 15 leti umrl. »Vili je edini glasbenik, s katerim se ne pozdravljam,« je oster Rudan, ki pa ne taji, da je skupina z Vilijem kot pevcem nekaj let delala zelo dobro. Resnik je Pop Design zapustil po šestih uspešnih letih, ki so prinesla dve platinasti zgoščenki, pet zlatih plošč, dve kompaktni srebrni plošči in tri srebrne kasete. Nekaj časa so se pevci menjavali, v skupini je takrat pel celo partner Saše Lendero Miha Hercog, nato pa se je vrnil Rudan. »Isti bend, ki me je takrat odslovil, me je nato kaki dve leti dobesedno fehtal, naj se vrnem,« komentira pevec.

Letom uspehov so sledila leta suše in pretresov. Leta 2010 se je razvedelo, da je pesem Božična noč v resnici plagiat. Original sta ustvarila nemška avtorja Micki Meuser in Grant Stevens, s katerima je bend, potem ko so jih zalotili, uredil avtorske pravice.

Zadnji pretres se je zgodil pred dobrima dvema letoma, ko jih je zapustil dotedanjih vodja Tone Košmrlj. Odhod je pojasnil z goljufijo kolegov, ki so ga, pravi, prinesli okrog in si zvito prisvojili blagovno znamko Pop Design. Košmrlj je dogajanje označil za tajkunski prevzem, pravico pa išče tudi na sodišču. »V tridesetih letih se marsikaj zgodi. Tako bendu kot človeku. Bil sem pevec Rendez-Vous, igral sem z boljšimi bendi, zmagal sem s Totom Cotugnom, ko me je Pepel in kri povabila v svojo ekipo. S Pop Designom smo napolnili ogromno športnih dvoran, bili pa so tudi koncerti, ko smo imeli komaj deset poslušalcev. Mislim, da smo današnji popdesignovci res dober tim. Vse deluje tako, kot mora,« poudarja Rudan. Skupina septembra načrtuje izdajo tretjega singla, pred koncem leta pa namerava izdati album.

Deli s prijatelji