FESTIVAL

Viže so plavale po Vrbskem jezeru

Objavljeno 15. junij 2012 22.02 | Posodobljeno 15. junij 2012 22.09 | Piše: D. V.

Že 12. večer slovenskih viž v narečju s 13 ansambli.

Pokal vandrovček si je po mnenju občinstva prislužil ansambel Paulič iz Železne Kaple.

Zamisel o festivalu narodnozabavnih viž v gorenjskem narečju je leta 2001 uresničil radio Sora in po uspešni prireditvi v Škofji Loki že naslednje leto gostil avtorje besedil iz vse Slovenije. Narečja so naše bogastvo in jih moramo ohranjati, so si bili enotni prireditelji festivala, ki je danes med najbolj priljubljenimi slovenskimi festivali narodnozabavne glasbe. Slikovito Vrbsko jezero pri Celovcu pa je bilo prizorišče letošnjega 12. večera slovenskih viž v narečju, ki se je ob precejšnjem zanimanju slovenskih in tudi domačih ljubiteljev glasbe odvijal prejšnji petek zvečer. V tekmovalnem delu se je predstavilo 13 ansamblov – Vasovalci, Veseli Begunjčani, Kolovrat, Tapravi faloti, Orion, Podkrajski fantje, Domen z Vižarji in ansambli Jerneja Kolarja, Bitenc, Paulič, Prosen, Wankmüller in Aufbiks, za zabavo je skrbel Ansambel Saša Avsenika, zaplesala pa je tudi akademska folklorna skupina Ozara Kranj - Primskovo.

»Narečna beseda je naša prva domača beseda, ki izvorno povezuje Slovence doma in po svetu, zato smo se odločili, da ne bomo zamejskih ansamblov, ki gojijo narečno besedo, gostili samo v Škofji Loki, temveč želimo slovensko narečno pesem približali tudi Slovencem zunaj matične domovine. Prireditvi bomo s tem dali novo širino in prispevali k utrjevanju in ohranjanju narodne, jezikovne in kulturne istovetnosti Slovencev ter krepili povezovanje med občinami in državama. To bo tudi priložnost za predstavitev slovenskega in koroškega turizma ter gospodarstva. Želim verjeti, da bo festival tudi srečanje in krepitev sodelovanja med Slovenci in nemško govorečimi prijatelji narodnozabavne glasbe,« je odločitev o letošnji selitvi festivala iz Škofje Loke v Celovec v imenu prireditelja obrazložil direktor radia Sora Marjan Potočnik, ki je večer slovenskih viž v narečju izpeljal skupaj s slovensko redakcijo ORF iz Celovca in dvema agencijama. Topel petkov večer pod zvezdnatim nebom na Vrbskem jezeru je obljubljal dobro glasbo in domače vzdušje, ki ga lahko pripravijo le resnični ljubitelji narodnozabavne glasbe. In zbralo se jih je veliko, tako slovenskih kot avstrijskih.

Nagrado Škofje Loke in dežele Koroške je za najboljši in najbolj všečen nastop v celoti po mnenju strokovne komisije prejel ansambel Veseli Begunjčani. »To je lepo priznanje in veliko presenečenje, še posebno ker se skoraj ne udeležujemo nastopov na festivalih. Zato smo srčno veseli in se vsem zahvaljujemo za to odločitev,« so ob prejemu nagrade v en mah povedali člani zasedbe. Tudi poslušalci so med nastopajočimi izbrali svojega najljubšega in plaketo ter prehodni pokal vandrovček je prejel ansambel Paulič iz Železne Kaple. »Odkrito rečeno, nagrade občinstva nismo pričakovali, zato smo toliko veselejši. Na nastop smo se pripravljali kratko, toda temeljito,« je po prejemu nagrade izjavil član zasedbe Folti Paulič. Nagrado za najboljšo melodijo je po izboru strokovne komisije prejel Matej Bizjak za skladbo Katarinčice, ki jo je zaigral in zapel ansambel Orion z Rake pri Krškem. Tudi nagrada za najboljše novo narečno besedilo je po mnenju komisije za oceno besedil povezana z isto skladbo. Prislužila si jo je Fanika Požek, pesem Katarinčice pa je napisana v belokranjskem narečju. Za dolgoletno uspešno pisanje besedil za slovensko glasbo, med katerimi je bilo veliko tudi nagrajenih na različnih festivalih, je bila letos četrtič na festivalu podeljena Vodovnikova nagrada.

Na predlog Društva pesnikov slovenske glasbe je postal letošnji dobitnik Franci Smrekar iz okolice Kapel pri Brežicah, že dolga leta živeči v Švici. »Nagrade sem še kako vesel, saj sem jo prejel za 35 let ustvarjanja na področju narodnozabavne glasbe v Sloveniji, in v tem času je nastalo približno dvesto besedil. Moje načelo je bilo vedno pisati kar se da dobro in ne količina napisanega,« je vidno vznesen povedal Franci Smrekar. Anton Gričnik, predsednik DPSG, pa je ob podelitvi priznanja med drugim povedal: »Franci Smrekar že 30 let živi in dela v Švici, a se rad vrača domov, kjer ansamblom podarja besedila za skladbe. Prav na Francijevo pobudo je bilo po evropskem vzoru ustanovljeno Društvo pesnikov slovenske glasbe in pozneje plaketa Jožeta Šifrarja, ki jo podeljujejo za najboljše večglasno petje na festivalu na Vurberku. Franci je zelo dejaven in še vedno išče nove izzive, zato menimo, da mu pripada ta čast, da se zapiše med prejemnike Vodovnikove nagrade.« Prihodnje leto bo festival spet v Škofji Loki, nato pa naj bi spet na vsaki dve leti gostoval pri naših zamejcih.

Deli s prijatelji