LEGENDA

VIDEO: Na odru z dalajlamo, pela je tudi papežu

Objavljeno 24. julij 2015 18.36 | Posodobljeno 24. julij 2015 18.36 | Piše: Andrej Predin

Prvo avgustovsko nedeljo bo v Križankah nastopila legendarna Patti Smith. Na letošnjem koncertu v Glastonburyju se ji je na odru pridružil dalajlama.

V nedeljo, 2. avgusta, bodo ljubljanske Križanke gostile eno najvplivnejših glasbenic in umetnic punk rocka, Patricio Lee Patti Smith. Rojena Newyorčanka je glasbeni svet pretresla leta 1975 s svojim izjemnim prvencem Horses. To je eden tistih albumov, ki si zaslužijo prav posebno mesto v zgodovini popularne glasbe, glasbeniki vseh vetrov so ga preigravali, posnemali, poveličevali in Patti nadeli vzdevek botra punka.

Marsikoga je pretreslo dejstvo, da je minilo že dolgih 40 let, odkar se je pojavil na prodajnih policah. Ob tej priložnosti se je Patti podala na svetovno turnejo, v okviru katere preigrava skladbe z njega in tako svojim oboževalcem omogoča, da ta kultni album doživijo v živo. Doslej je bila njena turneja deležna le hvale, najvišjih možnih ocen in sploh navdušenja. Čeprav je stara že 68 let, je njena odrska prezenca še vedno silovita, skupina je uigrana in prepričljiva, skladbe pa so se z leti zgolj oplemenitile.

Patti Smith velja tudi za veliko borko za človekove pravice z neuklonljivimi stališči. Zgovoren je podatek, da se ji je letos na odru slovitega festivala v Glastonburyju na odru pridružil dalajlama, ki je takrat slavil rojstni dan in so mu zapeli Happy Birthday. Kritiki so njen koncert izbrali kot najboljši na vsem festivalu. Potem je tukaj še zgodba s papežem Frančiškom, ki jo je povabil v Vatikan, čeprav je Patti Smith najbolj znana po kitici: »Jezus je umrl za grehe nekoga drugega, ne za moje.« Seveda so tudi besedila njenih drugih skladb udarna, pronicljiva in revolucionarna. Ne nazadnje je odraščala v šestdesetih in sedemdesetih, ko je po Združenih država vihrala svojevrstna kulturna revolucija, ki je v veliki meri slonela na umetnikih, kot je Patti Smith, ki so znali ubesediti zeitgeist oziroma ga preliti in komunicirati s svojim ustvarjalnim izrazom. Glasbo je začela prepletati s poezijo in tako je ustvarila most med popularno glasbo in literaturo. Ko se je snemal album Horses, je bila s svojo skupino že uveljavljena na newyorški punk sceni skupaj z The Ramones in Blondie. Po izidu pa se je katapultirala na sam prestol ter postavila nove standarde in združila svetova popularnega in visoke umetnosti. Pozneje je njen vpliv priznavala vrsta glasbenikov, kot so Bruce Springsteen, PJ Harvey, R.E.M., Courtney Love in Pretenders.

V Križankah bomo slišali celoten album Horses ter, seveda, tudi druge vidnejše skladbe iz njenega več desetletij trajajočega ustvarjalnega pohoda.

Deli s prijatelji