ZAPOSLENI Z IGRANJEM

Veselice so kraljice

Objavljeno 02. september 2015 23.33 | Posodobljeno 02. september 2015 23.33 | Piše: Mojca Marot

Muzikantje so od junija in še globoko v oktober skoraj vsak vikend zaposleni z igranjem. Največ veselic je na Dolenjskem, Gorenjskem in Štajerskem, najmanj v Prekmurju.

Ognjeni muzikanti so našli čas za festival v Števerjanu in zmagali. Foto: osebni arhiv

poroke, veselice, tudi različni pikniki in praznovanja so dogodki, na katerih brez glasbe ne gre. Daleč največ veselic je poleti, a niti poroke letos niso redke, mnogi glasbeniki pa ta letni čas izkoristijo tudi za snemanje videospotov, festivale in podobno. Letošnje poletje je bilo veselicam in dogodkom na prostem nasploh zelo naklonjeno zaradi vremena, saj jih je le redko zmotil dež. Tako muzikantje kot tudi organizatorji pa upajo, da bo takšno vreme vztrajalo še septembra in oktobra. Čeprav so bili pestri kar vsi vikendi, je bil zadnji avgustovski še posebno, po različnih krajih po Sloveniji smo našteli več kot trideset veselic. Na portalu narodnjak sicer obstaja seznam veselic, in to po regijah, a evidenca še zdaleč ni popolna in zato tudi ne odraža realnega stanja. Je pa menda tradicionalno največ veselic na Štajerskem in Dolenjskem, tudi na Gorenjskem ter v savinjsko-šaleški regiji, najmanj pa na Primorskem in v Prekmurju. Zanimivo je tudi, da na Dolenjskem nastopa več ansamblov v trio zasedbi s frajtonarico in večglasnim petjem, pač po vzoru Lojzeta Slaka, medtem ko na Gorenjskem raje prisluhnejo kvintetom, saj je Gorenjska zibelka Avsenikove oberkrainer glasbe.

Trije tisočaki

Zanimivo je tudi, da muzikantje o tem, kje in koliko nastopov je za njimi, neradi govorijo. Še manj o tem, koliko jim za to, da nekaj ur zabavajo ljudi, kane v žep. V povprečju menda računajo okoli tri tisočake pa tudi več, kar je odvisno od imena ansambla in tudi od tega, ali pogodbo z organizatorji podpišejo le za eno leto ali več let vnaprej. Brez dvoma pa so med najbolj zaželenimi in tudi zasedenimi ansambli Modrijani, ki nastopajo v domala vseh regijah, in to že od aprila, tako pa bo še vse do konca oktobra. »Na vikend odigramo največ dve veselici, saj bi sicer naše glasilke preveč trpele,« pravi Blaž Švab. Zanimivo je, da Modrijanov ne boste prepričali, da bi vam prišli igrat na poroko, so pa pogosto kot presenečenje na zasebnih zabavah, pogosto jih najemajo tudi podjetja ob odprtju katere pridobitve ali proslavljanju katere nagrade. »Velikokrat pa igramo tudi na dobrodelnih koncertih,« pove Švab. Čeprav Modrijani do nedavnega niso nastopali v tujini, pa je zdaj pred njimi nekaj nastopov tudi v Avstriji.

Med bolj zasedenimi in priljubljenimi, zlasti v tujini, so tudi Okrogli muzikanti iz Laškega. »Največ igramo v Avstriji, nekaj tudi v Nemčiji, na Nizozemskem in v severni Italiji,« pove Marko Mastnak in doda, da imajo že od maja vsak mesec od 10 do 14 nastopov, po večini v vseh regijah, kar štirikrat pa so igrali tudi v okolici Ljubljane in trikrat na Gorenjskem.

Med mlajšimi Nemir

Podobno zasedeni so Poskočni muzikanti. Kot pravi njihov član Lovro Sadek, so v juniju, juliju in avgustu igrali na več kot 20 veselicah. »Vseh nastopov pa je bilo še veliko, veliko več. Da ne govorim o vajah, ki jih imamo vsak teden. Nastopamo po vsej Sloveniji, najpogosteje pa smo na Ptuju in okolici pa tudi v Šaleški dolini,« pravi Sadek. Odkar so zmagali na nekaj festivalih, nazadnje v Števerjanu, je povpraševanje po njihovih nastopih zraslo tudi Ognjenim muzikantom. »Več igramo na porokah kot na veselicah, a je tudi slednjih na našem koledarčku vsako leto več. Tako da nam, ker vmes snemamo še nove skladbe, dela res ne manjka,« pravijo fantje, med katerimi je tudi Samo Kališnik, ki nastopa še s Kvartopirci. Med mlajšimi zasedbami so zelo zaželeni člani ansambla Nemir, ki so letošnje poletje igrali na okoli 35 veselicah, večinoma na Dolenjskem, od koder so doma, vse bolj popularni so Veseli Dolenjci, za katerimi je okoli 12 veselic po različnih krajih, a tudi njih najraje najamejo kar doma, na Dolenjskem, bili pa so še v Zasavju, na Notranjskem, v Pomurju in na Štajerskem. Tudi ansambel Donačka ima za seboj okoli 20 veselic, največkrat pa so bili, zanimivo, na severnem Primorskem, Notranjskem, v okolici Logatca in Idrije. Ljudje imajo radi tudi Gade, Vesele svate, Vikend, Spev, Pogum, Atomik harmonik, Navezo, Navihanke, Vesele Štajerke, Mlade Dolenjce, pa seveda Čuke, Akorde ter Mlade gamse, med imeni se pojavlja tudi manj znana skupina Ku Adn, da o Dejanu Vunjaku in njegovih Barabah, Mambo Kingsih in Pop Designu ne govorimo.

 

Deli s prijatelji