VZPON

Vera in Originali so se povzpeli med zvezde

Objavljeno 02. februar 2014 17.50 | Posodobljeno 02. februar 2014 17.51 | Piše: Mojca Marot

Vera Šolinc, ki je pred dvema letoma okoli sebe zbrala izvrstne glasbenike, za Nedeljske novice razkriva, zakaj se kakovostni ansambli s kilometrino na festivale ne prijavljajo.

Zmagovalni ansambel tekmovanja Zvezde Planeta Tuš Vera & Originali. Foto: Mojca Marot

Vera & Originali je razmeroma mlad ansambel. Pred dvema letoma ga je ustanovila Vera Šolinc, pevka, glasbenica, odlična tekstopiska, tudi mentorica številnih mladih pevcev in skupin, ki se ne želijo izgubiti v povprečju. »Ime izvira iz znanega reka: vsi se rodimo kot originali, ne umrimo kot kopije!« pravi Šolinčeva. Ob sebi ji je uspelo zbrati ljudi z glasbenim znanjem, ki ga znajo na odru združiti v zven in tako zadovoljiti najzahtevnejša ušesa občinstva in tudi strokovnjakov. Njeni originali so Klemen Kladnik, Damir Fajfar, Andrej Plut, Aljoša Černelč, Robert Zorec in Samo Volasko.

Na festivalih znanih ni

»To so glasbeniki, ki znajo z velikim spoštovanjem in odgovornostjo zaigrati legendarne skladbe, hkrati pa novim, lastnim dodati svoj pečat in jih narediti prepoznavne,« pravi Šolinčeva, ki je s svojimi originali zmagala na tekmovanju za zvezde Planeta Tuš. »Festivalov se sicer izogibamo, saj ni v navadi, da bi se nanje prijavljali glasbeniki z zavidljivo kilometrino. Poleg tega sem velikokrat avtorica besedil drugih ansamblov in bi zato, če bi se prijavili, tekmovala sama s seboj,« pravi Vera, ki igra saksofon in klarinet, poprime pa tudi za harmoniko. A za zadnjo bolj za svojo dušo. »Nekoč so se festivalov na Ptuju in Vurberku ter Slovenske polke in valčka udeleževali le najboljši, danes pa se prijavljajo mladi, manj znani ansambli, katerih skladbe pa vedno ne ustrezajo osnovnim kriterijem stroke. In ker je glasovanje večinoma prepuščeno občinstvu, bi se lahko kakovostnemu, že priznanemu ansamblu zgodilo, da bi kljub odlični skladbi pristal kje na repu. Tako bi že uveljavljen glasbenik več izgubil kot pridobil,« vzroke, čemu znanih zasedb ne vidimo in ne slišimo na festivalih, razkriva Šolinčeva.

Zaupali so komisiji

Na tekmovanje za zvezde pa so se prijavili, ker je bilo že na začetku jasno, da bo o večini nagrad odločala stroka. »Všeč nam je bilo, da se ansambla ni ocenjevalo po skladbi ali dveh, temveč je vsak pripravil polurni program, v katerem je lahko pokazal vse svoje znanje. Ne nazadnje je bila to odlična priložnost za promocijo. In čeprav o nagradah sprva nismo razmišljali, priznam, da nam godijo in da so bile lepe,« še pove Šolinčeva. Kot pravi, je to zanje velika spodbuda za nadaljnje delo in ustvarjanje novih skladb. Za zdaj so izdali le eno zgoščenko z naslovom Za prave Slovence, a se bo pesmi morda kmalu nabralo še za drugo.

Deli s prijatelji