FESTIVAL

V našem Clevelandu spet pele harmonike

Objavljeno 21. december 2013 18.18 | Posodobljeno 21. december 2013 18.18 | Piše: Drago Vovk

Polka je še vedno kraljica najbolj slovenskega ameriškega mesta.

Vsakoletno srečanje harmonikarjev v Clevelandu in podelitev priznanj za glasbene dosežke na tem področju sta konec prejšnjega meseca potekala pod okriljem znamenite Dvorane slavnih – polke na slovenski način in glasbenega muzeja v najbolj slovenskem ameriškem mestu. Hišo, posvečeno polki, in z njo povezan muzej so leta 1987 zgradili in za javnost odprli glasbeniki in voditelji slovenskih pa tudi drugih združenj priseljencev z različnih koncev Evrope, da bi ohranili in obiskovalcem nazorneje predstavili glasbeni utrip svojega mesta. V muzeju je danes poleg glasbene prodajalne še razstava starih glasbil, nosilcev zvoka in slik ter fotografij glasbenih junakov, povezanih pretežno s Slovenijo in polko. V njihovem bogatem arhivu je shranjenih več kot šest tisoč tonskih posnetkov, tudi takšnih, ki so nastali že pred stoletjem. Obiskovalcem pa so na ogled tudi harmonike, na katere so nekdaj igrali največji junaki polk, kot sta, recimo, Frank Yankovic in Johnny Vadnal.

Tudi letos je bil festival polk konec novembra, več kot tisoč obiskovalcev se je zbralo v hotelu v središču mesta, poleg plesa in drugih oblik prazničnega veseljačenja pa so posebno pozornost pritegnile podelitve, 26. po vrsti, kar lepega števila priznanj najboljšim glasbenikom. Najbolje se je tokrat odrezal harmonikar in vodja ansambla Frank Stanger, ki je posnel tudi najboljši letošnji album All Keyed Up in skladbo leta z naslovom The Punxsutawney Phil Polka. Vodje ansamblov, vsi slovenskih korenin, Eddie Adamic, Jim Kozel in Frankie Zeitz, so bili prejemniki letošnjih priznanj za življenjsko ustvarjalnost in delo na področju glasbe za polko. Radijski voditelj Tony Petkovsek pa je nekdanjemu senatorju Georgu V. Voinovichu podelil priznanje za dolgoletno podporo pri uveljavljanju clevelandske polke.

Tri dni trajajoč festival so obiskali ljubitelji glasbe za harmoniko iz šestih tujih in 27 ameriških zveznih držav. Igrali in peli so sočasno v treh dvoranah, ljubitelji igranja na harmonike pa so seveda našli tudi prostore in kotičke za medsebojno glasbeno spoznavanje in za poučevanje. Odmeven dogodek je bila tudi maša s polko, ki sta jo vodila clevelandski škof A. Edward Pevec in pater Frank Perkovich iz Minnesote, ki je pred poldrugim ducatom let v svoji cerkvi s pevci in glasbeniki posnel glasbo za dokaj nevsakdanjo zgoščenko in LP-ploščo z naslovom Pesmi in hvalnice z maše s polkami. Med najbolj znanimi nastopajočimi v treh večerih je bila Mollie Busta, voditeljica priljubljene tamkajšnje tedenske TV-oddaje Molly B Polka Party, v katerih gosti najuspešnejše ameriške in kanadske ansamble polk ter tudi godce, ki imajo drugačne glasbene korenine. Seveda ni manjkal kanadski kralj polke Walter Ostanek, v preteklosti prejemnik treh najvišjih priznanj ameriške glasbene industrije, imenovanih grammy, pa Hank Thunander, ansambla Chardon Polka Band in Polka Revolution ter zasedbe, ki jih vodijo znani glasbeniki Eddie Rodick, Joey Tomsick, Wayne Tomsic, Fred Ziwich, Jeff Pecon, George Staiduhar, Ed Klimczak, Don Wojtila, Dan Peters in Anthony Culkar. Skoraj sama slovensko zveneča imena!

Festival je postregel z naslovi dveh velikih uspešnic te glasbe, ki sta se zapisali kot »večni« v tamkajšnjem Muzeju slavnih polk. To sta tudi pri nas zelo priljubljena Kamniška polka Andreja Blumauerja, jo je na prireditvi predstavil clevelandski ansambel Veseli godci. Druga viža pa je Hambone Polka, ki jo je v svet polke pred več kot pol stoletja popeljal Eddie Habat s svojim ansamblom.

»Po Ameriki piha sveži veter s polkami in tudi naša hiša slavnih polk je razpela svoja jadra. Povabili smo tako mlade nadarjene glasbenike kot tudi tiste, ki ljudi uspešno zabavajo že dolga desetletja,« je po uspešni prireditvi povedal predsednik te hiše in vodja podelitve priznanj zaslužnim glasbenikom Joe Valencic. Med gosti prireditve sta bila tudi slovenski veleposlanik dr. Božo Cerar in generalni konzul Jure Žmauc.

Deli s prijatelji