JOC HAMMOND BAND

V bendu igra z vnukoma

Objavljeno 10. avgust 2015 00.25 | Posodobljeno 10. avgust 2015 00.27 | Piše: Darko Naraglav

Upokojeni glasbenik Jože Škorjanc je verjetno edini dedek, ki ima svoj band, v katerem igrata tudi njegova vnuka.

Jože je zelo ponosen na največjo zbirko orgel znamke Hammond v Sloveniji. Foto: Darko Naraglav

V Dolenji vasi pri Preboldu živita družini glasbenika Jožeta Škorjanca in njegove hčerke Karmen, ki je prav tako kot on že vse življenje vpeta v glasbeno delovanje. V stari rojstni hiši, ki jo je že pred časom nadomestila nova, se je pelo in igralo že pred sto leti in več. Vsekakor gre za najmanj štiri generacije, ki so se ukvarjale z glasbo oziroma se še. Poleg očeta in hčerke so to še sin Jože, ki ga vsi kličejo Joco, ter trije vnuki in nečak.

Petletnik za klavirjem

Na Jožetovem domu v Dolenji vasi, kjer je imel sedež vrsto let tudi lokalni Radio Prebold, pozneje Radio Goldi, imata glasba in pesem res globoke korenine. Jože je tudi zbiralec orgel znamke Hammond in ljubitelj vožnje z motorjem. O motociklizmu tokrat nisva veliko govorila, ampak sva se posvetila predvsem njegovemu glasbenemu življenju.

»Že kot petletnega me je oče kot šolan organist posadil na klavirski stolček in sva prvo knjigo za klavir predelala kar doma, po nižji glasbeni šoli v Celju sem končal srednjo in se vpisal na glasbeno akademijo, a je nisem dokončal, ker sem odšel v tujino kot poklicni glasbenik. Kar 40 let sem v Glasbeni šoli Žalec poučeval klavir in flavto, zdaj pa sem že štiri leta v pokoju,« nam pove Jože.

Vmes se je veliko dogajalo. Kot otroci so imeli ansambel Škrjančki, njihov mentor je bil Jožetov oče, v njem pa je bila tudi sestra Martina. »Po vrnitvi iz tujine sem imel svoj ansambel Vokali, ki je bil znan v celjski regiji. V glavnem smo igrali tedanje jugoslovanske in slovenske hite pa tudi angleške uspešnice, saj je bila članica tudi Majda Petan, ki zdaj uspešno nastopa v duetu z možem Marjanom (članom nekdanje popularne vokalne skupine New Swing Quartet).«

Glasbena družina

Hčerka Karmen in sin Joco sta prav tako začela zelo mlada v ansamblu Mali vokali, ki ga je ustanovil njihov Jože. Hčerka je končala glasbeno akademijo in je profesorica klavirja in glasbene teorije na žalski glasbeni šoli Rista Savina, Joco pa je navdušen nad bobni in glasbeno tehniko. V glasbenih vodah so tudi hčerkini sinovi: Tim igra kitaro, Tjaš tolkala, 12-letni Naj pa violončelo, tako da glasbe pri hiši ne manjka.

Jože Škorjanc še sodeluje pri različnih ansamblih, na prireditvah je tonski tehnik, glasbeni spremljevalec na klavirju in podobno. Z veseljem zaigra tudi na harmoniko in je pevovodja pri savinjskem oktetu Zven. Že kakšno leto deluje tudi njegov ansambel Joc Hammond band, v katerem so poleg njega še Gašper Smisl, Rihard Kolar, Mitja Telić ter vnuka Tim in Tjaš. V Žalcu so se predstavili z uspešnicami iz 70. in 80. let.

Strastni zbiralec orgel

Jože je strastni zbiralec orgel Hammond, ki v glasbenem svetu veljajo za kraljevski inštrument. Nekatere so stare tudi več kot 60 let, vsekakor pa je njegova zbirka največja v Sloveniji. Vsa glasbila delujejo brezhibno, saj je Jože strokovnjak za popravilo tega inštrumenta, ki je največjo razširjenost dosegel v 60. in 70. letih. Prav iz tega obdobja je tudi največ njegovih glasbil. Ko se odprejo vrata, kjer je njegova zbirka, se vključi glasba orgel in obiskovalca popelje v ta čarobni svet.

»V zbirki imam zdaj že devet tovrstnih legendarnih orgel, ki so jih uporabljali v 70. letih, od največjega koncertnega RT-3 do spineta in novejših modelov. Obvezni del opreme so tudi vrtljivi zvočniki leslie, ki dajejo poseben vibracijski efekt. Teh imam pet. Starejši hammondi imajo še elektronke, a vse deluje brezhibno,« s ponosom pove.

»Laurence Hammond je umrl 1973., podjetje pa je leta 1985 propadlo. Blagovno znamko in pravice Hammond so najprej pridobili Avstralci, blagovno znamko pa je 1989. kupilo Suzuki Musical Instrument Corporation in podjetje poimenovalo Hammond Suzuki. Leta 2003 so obnovili model B-3, nastala je popolna kopija. Tudi moj RT-3 ima enako srce kot B-3, na to sem še posebno ponosen,« z nasmehom poudari sogovornik.

 

Namesto cerkvenih orgel

Orgle so dobile ime po izumitelju Laurenceu Hammondu, rojenemu 1895. leta v Ameriki. Župnijski organist je 1933. prišel k Hammondu z idejo za izdelavo glasbila, ki bi nadomestilo cerkvene orgle. Sledili so številni poskusi s klavirjem, in že naslednje leto je Hammond zaprosil za registracijo patenta za svoj inštrument, ki je bil v Washingtonu patentiran 24. aprila istega leta. Njegove orgle je v prvih treh letih proizvodnje kupilo 1750 cerkva, leta 1966 pa so na njih igrali v več kot 50.000 cerkvah. Do leta 1975 jih je bilo izdelanih okrog dva milijona. Obstaja 130 modelov. Kmalu so postale nadvse priljubljene tudi pri jazzovskih glasbenikih.

 

Deli s prijatelji