OBLETNICA

V 24 urah prodali 1,1 milijona vstopnic

Objavljeno 02. februar 2017 12.04 | Posodobljeno 02. februar 2017 12.06 | Piše: Andrej Predin

Irski megarockerji U2 se pripravljajo na turnejo ob 30-letnici albuma Joshua Tree.

Energični pevec Bono Vox

Daleč najbolj odmevna glasbena novica letos je, da se bodo maja irski megarokerji U2 podali na obsežno ameriško in evropsko turnejo, ki bo posvečena 30. obletnici njihovega kultnega albuma The Joshua Tree. Njihova odločitev, da obudijo skladbe z albuma, ki je leta 1987 udaril kot meteorit, pretresel Združene države in Evropo, predvsem pa predramil v popu in kiču utapljajočo se glasbeno industrijo osemdesetih, spomnil na kitare in vrnil uporništvo v rock'n'roll. To je bilo v obdobju, ko je bil Ronald Reagan sredi drugega mandata in v tesni navezi z Margaret Thatcher pri polaganju temeljev neoliberalizma, ki je trenutno največja grožnja človeštvu. Več kot očitno smo se zavrteli za cel krog, v ZDA se je nedavno predstavila nova politična naveza Brexit-Trump, spet se povečujejo napetosti z Rusijo, v umetnosti pa prevladujejo za tehnologijo skriti bleferji.

Album Joshua Tree se je najbolj dotaknil generacije, ki je trenutno v svojih štiridesetih. Zanimanje za prihajajočo turnejo je izjemno, zgolj v 24 urah je bilo prodanih 1,1 milijona vstopnic ameriškega dela turneje. V Evropi je prodaja prav tako bliskovita in že dodajajo nove datume v Londonu, Rimu in Parizu, večina oboževalcev pa še vedno čaka na dodatne koncertne termine in lokacije. Vsak, ki je kdaj obiskal njihov koncert, dobro ve, da so U2 mojstri spektakla (tudi tokrat se jim bo pri postavljanju turneje pridružil Willie Williams, ki že 35 let kreira njihovo odrsko scenografijo), vendar je turneja v poklon izdaji iz konca osemdesetih vendarle nekoliko presenetljiva, saj skupina ni nikoli obvisela v preteklosti oziroma se predajala nostalgiji. Seveda so na vseh velikih turnejah igrali skladbe s starejših albumov, vendar je bil njihov fokus ves čas usmerjen naprej. Albumu Joshua Tree je leto pozneje sledil Rattle and Hum, ki je njihovo humanitarno in politično sporočilo prvič dvignil na globalno raven. Šlo je za odmev Live Aida, tisto leto je bil na Wembleyju koncert v podporo Nelsonu Mandeli, spet so se prebujala človekoljubna gibanja, dvignili so se naravovarstveniki, zagovorniki zdrave prehrane, pripravljal se je poligon za devetdeseta in tehnologija je dozorela za globalizacijo.

Kot bi se vrnil v času

U2 so bili ves čas zasedba, ki je odločno izražala svoje vrednote, še posebno njihov vodja Bono Vox (Paul Hewson), ki je s človekoljubjem dosegel veliko dobrega, hkrati pa si priboril številne sovražnike in s tem obremenil skupino, ki se ni nikoli kitila z eltizmom ali samooklicano slavo (teh očitkov se je ves čas otepal Bono, ki je status zvezdnika vztrajno izkoriščal za človekoljubne projekte). 
Pomemben del uspeha skupine U2 je prav v dostopnosti njene glasbe, v univerzalnosti vrednot, inovativnosti in v priseganju na vrhunskost. Spomnimo se, kako so bili pretreseni ljubitelji skupine, ko so leta 1990 izdali priredbo skladbe Night and Day, ki je že nakazovala močan obrat v njihovi glasbi in prihod albuma Achtung Baby, ki je ob pomoči producentov Briana Ena in Daniela Lanoisa oblikoval zvok devetdesetih. Spomnimo se multimedijskega spektakla Zoo TV Tour, ki še danes, po četrt stoletja, velja za inovativnega, morda celo nepreseženega. Tudi naslednje turneje Pop Mart (97-98), Elevation (2001), Vertigo (2005/06), 360° (2009) in Innocence + Experience (2015) so rasle, se predrugačile in navduševale. Že res, da je bila njihova zadnja plošča Songs of Innocence (2014) sprejeta rezervirano in z zamero nove generacije, ker je bila brezplačno dostopna na iTunesih (turneja je bila kljub temu zelo uspešna), vendar vse kaže, da bodo z jubilejno turnejo utrdili svoje poslušalstvo in znova pritegnili tiste, ki so jih skozi desetletja dolgo kariero izgubili. Obenem je zasedba konec prejšnjega leta v glavnem končala svoj novi album Songs of Experience, ki je bil zasnovan in napovedan že pred letom 2016. 
The Edge, kitarist skupine, pravi, da se je po Brexitu in izvolitvi Trumpa svet korenito spremenil. »Album Joshua Tree je nastal v obdobju, ko je bilo veliko nemira. Thatcherjeva je poskušala uničiti rudarje, najrazličnejše nečednosti so se dogajale v Srednji Ameriki, počutim se, kot bi se vrnil v času,« je v nekem intervjuju povedal The Edge.

Vznemirjenje nad prihajajočo turnejo je veliko tudi zaradi tega, ker so ljudje prepotrebni resetiranja, vnovič se moramo spomniti temeljnih vrednot in poenotiti vizijo sveta. Skupina U2 si ni nikoli postavljala spomenikov, nasedala lastnim utvaram ali se razglašala za vodnika generacij. Njihovi albumi so bili vedno nekaj novega, ker so bili odsev časa, prav zaradi tega bo zanimivo doživeti Joshua Tree na odru, bojda bodo prvič v živo zaigrali tudi skladbo One Tree Hill. Turneja se bo začela 12. maja v ZDA, v Evropo pridejo 8. julija.

Deli s prijatelji