DRAGOCENO GLASBILO

Ukradli stradivarko

Objavljeno 30. januar 2014 13.13 | Posodobljeno 30. januar 2014 13.13 | Piše: U. S.

Neznanci napadli koncertnega mojstra in ukradli stradivarko.

Ena od redkih in dragocenih stradivark

MILWAUKEE – Kaj je staro skoraj tristo let, vredno okoli šest milijonov dolarjev in pogrešano? Odgovor: stradivarka, violina, ki so jo za zdaj še neznanci ukradli Franku Almondu, koncertnemu mojstru simfoničnega orkestra iz Milwaukeeja (največjega mesta v ameriški državi Wisconsin).

Po večernem ponedeljkovem koncertu je hodil proti svojemu avtu, ko ga je napadel neznanec, pri čemer mu je glasbilo padlo iz rok. Napadalec je violino pobral in stekel proti avtu, v katerem ga je v bližini čakal partner v zločinu, je povedala policija iz Milwaukeeja in še: »Zdi se, da so hoteli ukrasti violino, in uspelo jim je.«

Ocenjena na šest milijonov dolarjev

Ukradena stradivarka ni nekaj, kar bi bilo zlahka prodati, resnično vrednost glasbila pozna le malo ljudi na svetu, še pravijo policisti. Almond je igral na glasbilo, ki ga je slavni Antonio Stradivari izdelal davnega leta 1715, znana je kot eks lipinski. Prvi znani lastnik violine je bil italijanski violinist in skladatelj Giuseppe Tartini, ki jo je pozneje podaril svojemu učencu Salviniju. Ko je ta slišal igrati poljskega violinista Karola Lipińskega, ga je prosil, naj mu pokaže violino, in jo razbil na koščke, osuplemu Lipinskemu pa nato dal stradivarko, ki jo je dobil od Tartinija. Violina je ocenjena na šest milijonov dolarjev, so poročali ameriški mediji, policijski predstavnik o ceni ni hotel govoriti, povedal je le, da gre za milijone.

V iskanje dragocenega glasbila se je vključil tudi ameriški zvezni preiskovalni urad, natančneje oddelek za umetnine, specializiran za podobne kraje. Ta sodeluje z Interpolom, ki bo stopil v stik s prodajalci umetnin z vsega sveta, ki pomagajo odkrivati ukradeno.

Najslavnejši izdelovalec violin na svetu Antonio Stradivari se je rodil leta 1644. V italijanski Cremoni je izdeloval violine, harfe, kitare, viole in čele. Do smrti leta 1737 naj bi naredil več kot tisoč glasbil, še vedno jih je kakšnih 650.

Deli s prijatelji