KANTAVTOR

Tom Waits je star 65 let

Objavljeno 11. december 2014 13.29 | Posodobljeno 11. december 2014 13.30 | Piše: K. C.
Ključne besede: Tom Waits

Kantavtor je preizkušal različne glasbene zvrsti in posnel 18 studijskih albumov.

Z značilnim raskavim glasom, inovativnimi besedili in neprimerljivo ekscentričnostjo je Tom Waits postal glasbena legenda. Minulo nedeljo, 7. decembra, je dopolnil 65 let. Rojstni dan je že v četrtek praznoval s koncertom v Detroitu, na katerem so v njegovo čast zaigrali tudi glasbeniki iz Detroita in Chicaga. »Surovost glasbe Toma Waitsa je vplivala name,« je dejala pevka Jennifer Westwood. »Zdi se res neomejena, vendar se ustvari samo z velikim talentom.« Kitarist skupine Handsome Devils pa je pohvalil njegov rustikalni zvok: »Spominja me na depresivno obdobje bluesa. Ohranil sem njegovo vibracijo in prostor v glasbi, ki jo igramo in ustvarjamo.«

Tom Waits je kantavtor in tudi igralec, na njegovo glasbo pa so med odraščanjem vplivali različni glasbeniki upora od beatnikov do bluesovskih trubadurjev. Svoj slog je izoblikoval tudi okrog scene v losangeleškem Echo Parku sredi 70. let, ko je izšel njegov prvi album Closing Time. V naslednjih desetletjih je dokazal, da zna povezovati različne žanre, poglobil se je v vse od kavarniške folk glasbe do klavirskega barovskega bluesa, jazza in countryja. Uporabljal je veliko različnih inštrumentov, pogosto jih je naredil kar doma ali jih pobral s smetišča.

V karieri je do zdaj izdal 18 studijskih albumov, njegove najbolj znane uspešnice pa so Blue Valentine, Martha, Red Shoes by the Drugstore, In the Neighborhood in Downtown Train. Albuma Bone Machine in Mule Variations sta mu prinesla grammyja, prvega je prejel leta 1993 za najboljši alternativni album, drugega pa leta 2000 za najboljši album sodobne ljudske glasbe.

Leta 2011 je bil sprejet v Dvorano slavnih rock'n'rolla. Čeprav v ZDA ni bil prodajno uspešen, pa je navdihoval mnogo glasbenikov, ki so priredili njegove pesmi. Rod Stewart je pel Downtown Train, Bruce Springsteen Jersey Girl, The Eagles so prevzeli pesem OI'55, pri nas je njegova besedila prevedel v slovenščino in jih leta 1998 tudi zapel Jani Kovačič, lani pa je KUD France Prešeren izdal nekatera njegova besedila v knjigi Slaba jetra in strto srce.

Prav glasba pa je Toma Waitsa pripeljala tudi do filma. Poskrbel je za glasbeno podlago za številne filme in predstave, kot igralec pa je nastopil v filmih Drakula v režiji Francisa Forda Coppole, Paradise Alley, ki ga je režiral Sylvester Stallone, in v filmu Jima Jarmuscha Na udaru zakona.

Leta 1983 je bil Tom Waits nominiran za oskarja za glasbo v filmu One from the Heart Francisa Forda Coppole. Živi v Kaliforniji z ženo, tudi glasbenico, Kathleen Brennan, s katero ima tri otroke. 

Deli s prijatelji