31 ZLATIH PLOŠČ

Slavko Avsenik: »Hvala moji usodi«

Objavljeno 03. julij 2015 09.26 | Posodobljeno 03. julij 2015 09.27 | Piše: Mojca Marot

Poslovil se je v letu, ko njegova skladba Na Golici slavi 60 let.

Avseniki se lahko pohvalijo s 150 klubi ljubiteljev Avsenikove glasbe po vsem svetu.

BEGUNJE NA GORENJSKEM – V 86. letu je po kratki in hudi bolezni umrl velikan slovenske narodnozabavne glasbe Slavko Avsenik. Poslovil se je natanko 60 let potem, ko je v tekstilni tovarni Tonos na robu Ljubljane, kjer je delal v nočni izmeni, ustvaril znamenito, eno največkrat predvajanih inštrumentalnih polk na svetu Na Golici, ki je doživela kar 600 predelav. Slavku se je melodija zapisala v uho ob ropotu pletilnega stroja, takoj zatem pa jo je zaupal bratu Vilku Ovseniku, ki jo je zapisal v note in ji dodal aranžma. Po njej brata Avsenik poznajo domala po vsem svetu. Je skladba, ki zveni tako na veselicah kot tudi največjih športnih dogodkih in ljudi povsod po svetu dvigne na noge. Brata Avsenik, Slavko in Vilko, veljata nasploh za največkrat izvajana in najbolj prodajana avtorja narodnozabavne glasbe v Evropi. Ustvarila sta več kot 1000 melodij, ki jih izvajajo desettisoči posnemovalcev doma in po svetu. Avseniki pa so gorenjsko glasbo ponesli v najprestižnejše in največje koncertne dvorane, vse do berlinske filharmonije. V 40 letih ustvarjanja so za milijone prodanih vinilnih plošč prejeli tudi 31 zlatih plošč.

Legenda

Slavko Avsenik je postal legenda že v času svojega življenja. Predsednik države Borut Pahor ga je odlikoval z redom za zasluge, bil je priča postavitvi največje skulpture harmonike, ki stoji v krožišču na poti proti Begunjam, kjer se je pred 85 leti začela njegova življenjska pot.

Po letu, ko je razpustil Ansambel bratov Avsenik in se poslovil od aktivnega igranja harmonike, se je v javnosti nerad pojavljal, čeprav so ga mnogi vabili na dogodke doma in tudi v tujini. Sploh v nemško govorečih deželah Avstriji, Nemčiji in Švici so ga častili in mu namenili tudi nekaj častitljivih nagrad.

Slavko Avsenik se je poslovil v letu, ko je tudi Avstrija izgubila legendo narodnozabavne glasbe, znamenitega televizijskega voditelja Karla Moika. Prav Moik je bil tisti, ki je Avsenika, s katerim je tudi osebno prijateljeval, velikokrat gostil v svojih oddajah Musikantenstadl, skladba Na Golici pa je bila kar četrt stoletja tudi uvodna skladba te najbolj gledane televizijske oddaje.

Slavko Avsenik je o svoji glasbeni karieri dejal: »Vse, kar se je dogajalo, se je zgodilo slučajno, in če danes to analiziram, lahko samo rečem: hvala moji usodi.«

Deli s prijatelji