GLASBENI SPEKTAKEL

Rdečearmejci zapojejo s tržaškimi partizani

Objavljeno 10. september 2015 16.09 | Posodobljeno 10. september 2015 16.09 | Piše: A. P.

V petek, 25. septembra, bo v ljubljanskih Stožicah nastopil zbor Rdeče armade.

Le dva zbora se lahko pohvalita z imenom zbor Rdeče armade. Foto: facebook

Konec meseca bodo ljubljanske Stožice gostile glasbeno-plesni spektakel The Red Army Choir, Orchestra in Ballet. V petek, 25. septembra, se bo ob 20. uri na odru zvrstilo 150 pevcev, glasbenikov in plesalcev, predstavili pa se bodo tudi ugledni gosti, kot so Oto Pestner, Lado Leskovar in Tržaški partizanski pevski zbor Pinko Tomažič.

Zbor Rdeče armade slovi po svojih veličastnih in močnih izvedbah ruskih domoljubnih pesmi, narodnih skladb in uspešnic klasične glasbe skladateljev, kot so Bizet, Wagner in Mozart, ter seveda pop uspešnic.

Čeprav je zasedba v imenu in izboru obarvana rdeče, so danes njeni nastopi zelo obiskani predvsem zaradi odlične izvedbe in zaščitnega in neponovljivega zvoka. Ne preseneča, da je ruskim pevcem z navdušenjem prisluhnil tudi papež Janez Pavel II., ko so mu zapeli v Rimu. Seveda so nepogrešljivi pri zaprisegah ruskih predsednikov, lani so nastopili na slovesnosti ob odprtju zimskih olimpijskih iger v Sočiju, kjer so peli skladbo Get Lucky skupine Daft Punk.

Statistike razkrivajo, da je zbor v preteklih treh desetletjih nastopil pred več kot 20 milijoni gledalcev na več kot 7000 koncertih v več kot 50 državah. Pod taktirko dirigenta generala Viktorja Elisejeva je zbor združil več kot 400 ustvarjalcev, od glasbenikov do plesalcev (nekateri prihajajo tudi iz vrst Bolšoj teatra), ter jih izuril v všečen in dostopen odrski spektakel, ki potuje po vsem svetu.

V osnovi je bil zbor Rdeče armade moški pevski zbor, ki so ga sestavljali vojaki. S petjem so med borci dvigovali moralo in seveda poveličevali revolucionarni duh takratne politične ureditve. Od ustanovitve sta si ime zbor Rdeče armade lastila le dva zbora, in sicer ansambel Aleksandrov in ansambel MDV, ki bo nastopil v Ljubljani. Čeprav se obe postavi lahko pohvalita z nazivom zbor Rdeče armade in uradnega državnega pokroviteljstva, pri desetletje starejšem Aleksandrovem zbora MDV ne priznavajo kot pravega dediča tradicije prepevanja vojakom, ker tega pač niso nikoli počeli. MDV je deležen kritik zaradi komercialnega koketiranja z zahodom. A sta se v resnici že oba spogledovala z zahodom – spomnimo se odmevnega sodelovanja ansambla Aleksandrov s finskimi rockenrolerji Lenningrad Cowboys ter seveda pri spektaklu The Wall Rogerja Watersa v Berlinu.

Deli s prijatelji