PO DOMAČE

Razigrana Graška Gora tudi letos navdušila

Objavljeno 25. avgust 2012 17.29 | Posodobljeno 25. avgust 2012 17.30 | Piše: D. V.
Ključne besede: Graška Gora

Odvil se je 37. mednarodni festival narodno-zabavne glasbe.

Skupni zmagovalec letošnjega festivala, ansambel Zaka‘ pa ne (foto: Marko Novak).

Kulturno društvo Graška Gora je prejšnjo nedeljo pod šotorom na tamkajšnjem športnem igrišču v sodelovanju s kulturnimi društvi in občinami Slovenj Gradec, Velenje in Mislinja organiziralo vse bolj priljubljen letos že kar 37. mednarodni festival narodnozabavne glasbe.

Na stičišču treh mejnih občin se vsako leto zbere več tisoč pravih ljubiteljev domače glasbe s Koroškega, iz Savinjske in Šaleške doline pa tudi iz drugih krajev Slovenije, zamejstva in tujine, ki si želijo naužiti te glasbe v prijetnem in naravnem okolju. Vse skupaj se je začelo leta 1976, ko je Alojz Klančnik s podporo domačega kulturnega društva organiziral prvo srečanje narodnozabavnih skupin. Po njegovi smrti je pripravo prireditve prevzelo Kulturno društvo Graška Gora, srečanje ansamblov je kmalu preraslo v tekmovanje in tako je po dvajseti prireditvi festival na Graški Gori dobil novo ime – Graška Gora poje in igra. Prireditev se od takrat razvija in izboljšuje, vse niti pa drži v rokah vodja festivala Drago Plazl. Na njegovo pobudo je srečanje ansamblov z leti postalo celo mednarodno, saj na njem že nekaj let poleg slovenskih skupin nastopajo tudi ansambli iz Avstrije, Italije, Hrvaške, Nemčije in Madžarske.

V tekmovalnem delu je na letošnjem festivalu nastopilo šestnajst glasbenih skupin. Strokovna komisija – Dušan Krajnc, Robert Zupan in Avgust Skaza – se je po poslušanju vseh nastopajočih odločila, da bronastega pastirčka prejmejo Navihani muzikanti, Mladi godci in ansambel Galop. Srebrnega pastirčka so prejeli ansambli Vrtiljak, Pogled, Spomini, De Žur, Tik-Tak, Topliška pomlad in Trubadurji. V skupino najboljših pa so se uvrstili skupina Zaka’ pa ne in ansambli Zagorje, Poskočni muzikanti, Murtal Express, Prleški kvintet in Toplar in tako prejeli zlatega pastirčka.

Nagrado za najboljšo melodijo je prejel Franc Šegovc, ki je napisal napev za pesem Pismo brez naslova, predstavil pa jo je ansambel Spomini. Nagrado za najboljše besedilo je prejel Bogdan Marolt, avtor skladbe Blizu si, ki jo je zaigral in zapel ansambel Mladi godci. Drugo najboljše besedilo po mnenju komisije za oceno besedil je napisala Mateja Mohar za skladbo Do poroke …, predstavil pa jo je ansambel Zaka’ pa ne, tretje pa Igor Pirkovič za ansambel Trubadurji, naslov skladbe je Ti si nekaj posebnega. Pri priredbah se je najbolj izkazal Igor Podpečan za skladbo Prva solza v izvedbi ansambla Prleški kvintet. Nagrada občinstva je šla v roke ansamblu Poskočni muzikanti, nagrado za ansambel, ki prvič nastopi na prireditvi, pa je prejel hrvaški ansambel Zagorje.

Ob koncu, v skoraj popolni tišini, pa so razglasili tudi skupnega zmagovalca festivala in to je leta 2012 na Graški Gori postal ansambel Zaka’ pa ne. S tekmovanjem pa se veselje na gori še ni končalo – za zabavo in za ples ter dobro voljo sta poskrbela ansambla Štajerskih 7 in Malibu. Kot že prejšnja leta sta tudi letos za scenografijo poskrbela izkušena Jože in Milica Napotnik, za ozvočenje in luči velik ljubitelj domače glasbe Jože Pirman s Turjaka, program pa je povezoval priljubljeni Andrej Hofer. Prireditev so posneli in dve oddaji si bo v septembru mogoče ogledati tako na TV Slovenija kot tudi na nekaterih lokalnih TV-postajah.

Deli s prijatelji