PRLEŠKI KVINTET

Prleki nič več v gorenjski noši

Objavljeno 06. april 2014 14.12 | Posodobljeno 06. april 2014 14.12 | Piše: Mojca Marot
Ključne besede: Prleški kvintet

S sinočnjim jubilejnim koncertom v Ljutomeru so zaznamovali prvih deset let delovanja.

Lani se je Prleški kvintet s skladbo Mursko polje predstavil tudi v oddaji Na zdravje – razglednica Slovenije in se uvrstil v finale. Foto: Mojca Marot

»Navpično, vodoravno in naokrog se je zavrtelo. Ne le glasba, tudi podoba glasbenika na odru je pomembna! Ker so se ob nakupu oblačil vedno pojavljali problemi s premajhnimi, pretesnimi ali prekratkimi hlačami, fantom ni preostalo drugega, kot da se odpravijo k šivilji. Premerila jih je vse naokrog in nastala so nova oblačila, v novih barvnih kombinacijah, v katerih smo se predstavili tudi na velikem koncertu ob 10-letnici ansambla. Nova moška oblačila so bila izgovor, da sem si nov videz privoščila tudi sama,« je zaupala pevka Prleškega kvinteta Zdenka Šafarič. Glasbeniki zatrjujejo, da se v novih oblekah počutijo izvrstno, in upajo, da bo drugačna podoba motivacija za odlične nastope, tudi na festivalih, ki jih čakajo v tem letu.

Razšli so se le 
za nekaj mesecev

Seveda to ne pomeni, da so gorenjske narodne noše, ki so nekakšen zaščitni znak večine narodno-zabavnih ansamblov, še posebno kvintetov, ki radi preigravajo Avsenikove viže, za vse večne čase pospravili v zadnji kot omare. Nikakor. A saj veste, kako je z udobjem in vzdrževanjem. Takšne noše so dragocene in škoda jih je za večurne nastope, na katerih se pošteno preznojijo, da o morebitnih madežih ne izgubljamo besed. In kdo so pravzaprav Prleški kvintet? Šestčlanska zasedba iz Prlekije, v kateri pojejo in igrajo Sandi in Zdenka Šafarič (zasebno tudi mož in žena), Lovro Turin, Aleš Kolmanič, Darko Novak in Uroš Kosi.

Začetki ansambla segajo v leto 2003, ko so se na prvi vaji v Bučečovcih zbrali v nekoliko drugačni postavi kot danes. Takrat še niso imeli pevke, ob Urošu, Alešu in Sandiju pa sta bila še Aleš Dolamič in Dušan Fekonja. Večinoma so preigravali Avsenikove viže in tudi zabavne skladbe. Po nekaj letih igranja na veselicah, koncertih in raznih praznovanjih je napočil čas za odmor, ki pa je trajal le nekaj mesecev. Potem so se znova zbrali, v sedanji sestavi, in se odločili, da bodo glasbeno ustvarjanje nadgradili z lastnimi polkami in valčki ter še naprej razvajali zveste poslušalce.

Na enem festivalu 
kar štiri nagrade

Tako so prišli na vrsto tudi prvi festivalski nastopi. Leta 2009 so se udeležili festivala mladih talentov v Prepolju in prejeli nagrado za naj ansambel. Julija 2011 pa so na prvem festivalu kvintetov Prepih pod kostanjem pri Svetem Tomažu osvojili kar štiri nagrade. Prvo je prejel takratni začasni klarinetist Bojan Zelenjak, drugo je odnesla pevka Zdenka, za besedilo valčka z naslovom Nekoč nekje, ki so ga izvedli, je bila nagrajena tudi zdaj že pokojna tekstopiska Majda Rebernik, polaskalo pa jim je še občinstvo, saj so postali najbolj všečni kvintet na dogodku. Istega leta so nastopili še na festivalu Graška Gora poje in igra ter na števerjanskem, od koder so se prav tako vrnili z nagradami. S tem pa se je nabralo tudi dovolj skladb, da so izdali prvo zgoščenko z naslovom Ko zvezda se utrne.

Deli s prijatelji