VIOLONČELIST

Prihaja švedski profesor našega Luke iz 2Cellos

Objavljeno 21. oktober 2017 16.22 | Posodobljeno 21. oktober 2017 16.19 | Piše: Roman Turnšek

V Ljubljani na Cellofestu tudi slavni violončelist Lidström.

Mats Lidström je nastopal s svetovno znanimi orkestri pod taktirko mojstrskih dirigentov. Foto: Osebni arhiv

Slovenska prestolnica zadnja leta gosti vrsto znanih svetovnih glasbenih imen. Danes bo nastopil Mats Lidström, mednarodno uveljavljeni solist in komorni glasbenik, znan po virtuoznih interpretacijah.

Rojeni Šved že vrsto let živi in dela v Angliji. Od leta 1993 poučuje na Kraljevi akademiji za glasbo v Londonu, 1998. je postal tudi njen častni član. Mojstrske tečaje je vodil v San Franciscu in Clevelandu v ZDA, Avstraliji, Braziliji, Kolumbiji, Španiji, na Portugalskem, Poljskem, v Bolgariji, na Danskem, v Veliki Britaniji in na Švedskem. Pred letom 1993 je poučeval na univerzi za glasbo v Göteborgu.
Lidström je tudi idejni vodja tradicionalnih poletnih seminarjev Expansion, ki študentom ponujajo tehnično predznanje za izražanje glasbenih idej. Zagovarja namreč moto, da je domišljija prvi pogoj za umetniški izraz, vendar tega brez ustrezne tehnike ni.

Kot solist nastopa in snema z vodilnimi svetovnimi orkestri, kot so Londonski simfonični orkester, Kraljevi filharmonični orkester, Simfonični orkester BBC, Nemški simfonični orkester Berlin, Češka filharmonija, Dallaški simfonični orkester, in to pod taktirko znanih dirigentov, kot so André Previn, Vladimir Ashkenazy, Andrew Litton, Maxim Shostakovitch, Leif Segerstam in Marios Papadopoulos. Kot komorni glasbenik je gostoval v prestižnih dvoranah Alice Tully Hall v Lincoln Centru v New Yorku, Théâtre du Châtelet in Cité de la Musique v Parizu, Musikverein na Dunaju, palači Gulbenkian v Lizboni, Berwald Hall v Stockholmu, University Hall v Oslu (dvorana Nobelove nagrade) ter Barbican Centre, Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall in Royal Festival Halls v Londonu.

Navdih iz stripov

Skladatelji in tekstopisci ideje in navdih za svoje delo črpajo iz najrazličnejših virov, Lidströmovo črpališče pa je res nenavadno. Eden njegovih navdihov za ustvarjanje so namreč stripi. »Moja velika ljubezen do serije stripov, ki jih je ustvaril belgijski karikaturist Georges Remi, ki je pisal pod imenom Herge, je tudi eden mojih navdihov. Ko sem bil star deset let, sem jih začel brati, in od takrat sem oboževalec v pravem pomenu besede. Tudi zbiram jih in jih imam v več jezikih, celo v latinščini. Vedno imam katerega pri roki. To je bila med drugim motivacija za mojo Tintin Suite,« hvali avtorja tudi pri nas priljubljenega stripovskega junaka Tintina.

Kot profesorja ga je spoznal tudi Luka Šulić, nadarjen glasbenik takrat še na pragu kariere, danes pa član svetovno znanega violončelo dvojca 2Cellos. Lidström je bil zadnji Šulićev profesor, pri njem je zvezdnik leta 2011 tudi diplomiral. Šved našega glasbenika pozna od 17. leta in je od blizu spremljal njegov prehod od študenta do svetovne slave.

Deli s prijatelji