NADARJENI KLAVITURIST

Prej s Plestenjakom, zdaj pa z Jelenom

Objavljeno 04. maj 2015 00.25 | Posodobljeno 04. maj 2015 00.27 | Piše: Ajda Janovsky

Legendarna skupina Šank Rock je že leto dni bogatejša za novega člana Saša Gačnika, nadarjenega klaviaturista, ki je v Rusiji uspešen kot pevec.

Poznamo ga tudi kot vodjo spremljevalne skupine Nuše Derenda. Foto: osebni arhiv

Še malo, pa se bodo na velikem koncertu 5. maja spet postavili skupaj na oder: legendarna skupina Šank Rock, znana po hitu Pravljica o mavričnih ljudeh in še številnih drugih, je že pred časom medse vzela 32-letnega glasbenika Saša Gačnika – slovenskega klaviaturista in pevca, ki je na ruskem trgu, kjer ustvarja pod imenom Svarogov, velika zvezda.

Ob slavnem kitaristu

Gačnikovo sodelovanje s šankrockovci se je začelo lani, čisto po naključju. »Cveto (Polak op. a.) me je lani približno takle čas poklical, češ da sestavlja bend, ki bi spremljal Steva Stevensa v Laškem. Na vaji sem nato ugotovil, da se je praktično zbrala glavnina skupine Šank Rock – Bor (Zuljan op. a.), Matjaž (Jelen op. a.), Cveto (Polak op. a.), pa Roman (Ratej op. a.) in – jaz,« pripoveduje glasbenik. Koncert je bil za ekipo usoden. Po nastopu s slavnim kitaristom, vodjo skupine Billyja Idola, in sodelavcem številnih superslavnih imen, tudi Michaela Jacksona, so se odločili obuditi skupino, katere zvezda je najmočneje žarela v osemdesetih letih prejšnjega stoletja. »Po koncertu, ki je res zelo lepo uspel, je padla odločitev, da bomo delali skupaj še naprej.«

Ni poslušal njihove glasbe

Dokler ni postal eden od članov skupine, glasbenik ni poslušal pesmi Šank Rocka. Niti članov, ki so od njega večinoma najmanj dve deseteletji starejši, ni preveč dobro poznal. »Poznali smo se tako, na živijo živijo, ker smo se pogosto srečevali, ko sem nastopal z drugimi bendi. Nikoli pa jih nisem prav poslušal. Verjetno zato, ker sem se kot najstnik bolj navduševal nad metalom in preprosto ni bilo časa za vse, pozneje, ko pa sem nekoliko dozorel in začel poslušati čim več različne glasbe, saj človek le tako lahko dobi glasbeno širino, sem šel študirat na akademijo v Avstrijo in spet mi nekako ni uspelo priti v stik s pesmimi skupine Šank Rock,« pojasni. Pravi tudi, da sicer nikoli ni bil stilsko obremenjen. »Glasbo sem vedno ocenjeval po tem, ali mi nekaj pusti ali ne, ne glede na to, ali je to narodno-zabavna glasba, jazz, metal ali klasika,« zatrjuje.

Nušin spremljevalec

Preden se je pridružil šankrockovcem, je Sašo Gačnik - Svarogov igral s številnimi znanimi slovenskimi izvajalci. Že 11 let in pol vodi spremljevalno skupino Nuše Derenda, približno tri leta pa je sodeloval z Janom Plestenjakom. Pri Šank Rock kot najmlajši, tako se šalijo v skupini, skrbi za žuriranje. »Vedno sem imel starejšo družbo, vedno sem bil najmlajši, tako da očitno ostajam zvest temu ubranemu sistemu. Menim pa, da se leta v glasbi izenačijo, najbrž zato, ker glasbeniki večinoma gledajo na življenje drugače in si ne govorijo, da so stari,« meni. »Moj dedek je nekoč dal dobro izjavo. Za svoj 80. rojstni dan je rekel: 'Ljudje moji dragi, jaz sploh nisem star. Samo že dolgo sem na svetu.'«

Navdušil bogatega Rusa

Nadarjeni Slovenec je s svojim glasbenim talentom navdušil slavnega ruskega glasbenika Jurija Antonova. Prav bogataš, ki živi v 14 milijonov evrov vredni hiši v bližini Moskve (poleg svoje vile je postavil še hišo za svojih 45 mačk, 20 psov in petelina), mu je svetoval, naj nastopi na festivalu Slovanski bazar. Tam so ga sprejeli in tako je julija 2013 prvič nastopil kot solist, prvič v vlogi pevca in avtorja svoje glasbe, prepeval pa je kar v ruščini, ki se je je pred tem popolnoma sam naučil.

»Letos pripravljam kar nekaj svojih solo koncertov, na katerih kot mož iz ozadja stopam v ospredje in me bo tudi slovenski glasbeni prostor končno lahko spoznal tudi po drugi plati. Sicer sem zelo ponosen, da sem lani postal del šankrockovske pravljice, in že komaj čakam, da stopimo na oder Križank in zatresemo Ljubljano,« še doda.

Deli s prijatelji