FESTIVAL

Poskočni muzikantje
 so si priigrali orfeja

Objavljeno 07. september 2013 19.10 | Posodobljeno 07. september 2013 19.12 | Piše: D. V.

Festival je bil spet na dvorišču minoritskega samostana.

Ansambel Štrajk in njegov prvi javni nastop. Foto: Črtomir Goznik

Pred 44 leti so se na Radiu Ptuj odločili, da bodo organizirali festival narodnozabavne glasbe. Prva prireditev je bila na dvorišču minoritskega samostana na Ptuju, in ker je bila uspešna, je postala tradicionalna. Po nekaj letih je zaradi velikega zanimanja ansamblov in gledalcev trajala kar tri dni. Zadnjih dvajset let je festival spet enodnevna prireditev, saj deset finalistov med prijavljenimi ansambli določijo na predizboru v Preddvoru. Romantično samostansko dvorišče je bilo vedno najprimernejši kraj za izvedbo festivala, le nekajkrat so ga zaradi dežja preselili v dvorano šolskega centra. Minoritski samostan je bil lani zaradi prireditev v okviru Evropske prestolnice kulture zaseden, zato je bil večer z domačo glasbo prestavljen na ptujski grad, letos pa se je spet vrnil pod oboke.

Z novimi skladbami

Tokrat se je prijavilo 20 ansamblov, a nekateri niso ustrezali razpisnim pogojem, zato so jih na koncu 15 povabili na predizbor, ki je bil 26. maja v Preddvoru. Na ptujski festival prijavljeni ansambli so prišli z vseh koncev Slovenije, v veliki večini zadovoljive kakovosti, bili so tudi precej izenačeni in hkrati tekmovalni. A razlika med njihovim igranjem in petjem je bila vendarle kar precejšnja, kot je menila ocenjevalna komisija. Zaradi radijskih in televizijskih prenosov, snemanja festivala (TV Slovenija, Televizija Maribor, Radio Maribor in Radio Ptuj) ter nastopanja v živo je glasbena stroka postavila precej visoke prage ocenjevanja, in na koncu so sprejeli deset ansamblov, ki so se na festivalu predstavili s po dvema novima skladbama. Izvedbo, skladbe in besedila so ocenjevali člani dveh strokovnih komisij, ki ju imenuje prireditelj, ter občinstvo na festivalskem prostoru in doma pred TV- in radijskimi sprejemniki. Izvedbo in skladbe so ocenjevali Urška Čop Šmajgert (RTV Slovenija - Regionalni center Maribor), Štefan Petek (ravnatelj Glasbene šole Karol Pahor Ptuj), Fredi Simonič (dirigent orkestra Slovenske vojske in pihalnega orkestra Ptuj), Tomaž Guček (predstavnik ZKP RTV Slovenija) in Janez Per (skladatelj in vodja ansambla Alpski kvintet). Njim, občinstvu pod odrom, radijskim poslušalcem in televizijskim gledalcem so se predstavili ansambli Erazem, Štrajk, Zlatih 6, Mladika, Veseli Dolenjci, Tapravi faloti, Vikend, Poskočni muzikanti, Vihar in Nemir. Gre za pretežno mlade ansamble, med njimi so bili takšni, ki so se že večkrat dobro odrezali na podobnih dogodkih.

Izšla tudi zgoščenka

Strokovna komisija je tehtala in izbrala: najboljši ansambel med kvinteti so postali Poskočni muzikanti iz Slovenske Bistrice. Prejeli so nagrado, kipec orfeja in 850 evrov. Najboljši ansambel med preostalimi zasedbami je ansambel Štrajk iz Poljčan, ki je prejel enako nagrado. Gre za povsem svežo zasedbo, saj je uradno začela delovati šele maja letos. »V ansamblu smo štirje člani. Pevka Darja Gajšek je bila včasih članica zasedbe Atomik Harmonik, zatem pa sta bila s kitaristom Renatom Korezom člana ansambla Polet. Oba živita v okolici Poljčan. Iz dolenjskega konca sta basovski kitarist Tadej Hočevar in harmonikar Dejan Bojanec, ki je bil ustanovni član ansambla Novi spomini, nazadnje pa je nastopal v zasedbi Turbo Angels. To je bil sploh naš prvi javni nastop, zato nas je zmaga, ki nam jo je podelila strokovna komisija, zelo presenetila, saj smo od ptujskega festivala pričakovali predvsem lepo izkušnjo, za katero smo upali, da nam bo odprla vrata v srca ljudi, obenem pa smo se veselili celodnevnega druženja s prijatelji, saj to vedno prinese katero dogodivščino in zagotovo veliko smeha. Bilo nam je v čast, da smo bili lahko kot ansambel z najkrajšim stažem delovanja v zaodrju in na odru z ansambli, ki so na tem festivalu ali podobnih že zmagovali,« so povedali po nepričakovanem, a velikem uspehu.

Za najboljšo pevsko izvedbo si je Korenovo plaketo prislužil ansambel Nemir iz Mokronoga, nagrado za najboljše besedilo pa je prejela Majda Rebernik, skladbo Na sončni strani ulice je predstavil ansambel Vihar. Obiskovalci na prireditvenem prostoru, gledalci pred televizijskimi in poslušalci pred radijskimi sprejemniki so z glasovanjem po telefonu največ glasov namenili skladbi Da bi nekdo, ki jo je zapel in zaigral ansambel Nemir, zložila sta jo Franc Šegovc in Vera Šolinc, za priredbo pa je poskrbel Marjan Turk; vsi skupaj so si razdelili nagrado, evrskega tisočaka.

Na dan prireditve je izšla tudi festivalska zgoščenka z vsemi 20 tekmovalnimi skladbami. 

Deli s prijatelji