FESTIVAL

Pod Reško planino so pele harmonike

Objavljeno 06. julij 2014 15.07 | Posodobljeno 06. julij 2014 15.11 | Piše: Mojca Marot

Na 12. festivalu domačih ansamblov so veliko nagrado Savinjske doline osvojili Klapovuhi, za njimi so se uvrstili še Labodi in Žarek.

Koroški ansambel Labodi skupaj z gonilno silo festivala Cito Galič. Foto: Marko Novak

Začetek letošnjega poletja je dodobra zaznamovan z glasbenimi festivali vseh vrst. In tisti, na katerih odmeva harmonika, niso prav nobena izjema. Po večeru viž v narečju v italijanskem Zgoniku in po vurberškem festivalu so harmonike pele tudi v Mariji Reki nad Preboldom, kjer je tamkajšnje kulturno društvo pripravilo že 18. prireditev pod skupnim imenom Pod Reško planino veselo živimo. V okviru dogodka so letos pripravili osmi predizbor harmonikarjev za udeležbo na Zlati harmoniki Ljubečne in tekmovanje za naj reškega godca 2014.

Nekaj manj harmonikarjev

»Letos se je sicer na predizbor prijavilo nekaj manj harmonikarjev, kar pa je mogoče pripisati dejstvu, da sta ob istem času v bližini potekali še dve podobni tekmovanji,« je povedala predsednica odbora za prireditve pri Kulturnem društvu Marija Reka Cita Galič, ki jo mnogi poznajo tudi kot odlično citrarko. Letos so v Mariji Reki meh harmonike raztegnili Franc Županc s Senovega, Sven Pušnik iz Ribnice na Pohorju, Neža Lesar iz Trbovelj, Alen Gojkošek s Hajdine pri Ptuju, Ivan Zavrl iz Cerkelj na Gorenjskem, Luka Bolte iz Kisovca in Rok Arnšek iz Žalca.

Selektor za zlato harmoniko Ljubečne, profesor Zmago Štih, je bil s slišanim izjemno zadovoljen, zato je kar vse omenjene harmonikarje izbral tudi za nadaljnje tekmovanje. Obiskovalci pa so, kot vsa leta doslej, tudi letos izbrali svojega zmagovalca, reškega godca za 2014. Že drugo leto zapored so se odločili za godko Nežo Lesar iz Trbovelj, medtem ko so večer z veselimi vižami sklenili člani ansambla Reški trio.

Najbolj inovativni Klapovuhi

Drugi dan prireditve je zaznamoval 12. festival domačih ansamblov za veliko nagrado Savinjske doline, na katerega se je letos prijavilo 15 zasedb, a so zadnjih hip zaradi bolezni in igranja v tujini sodelovanje odpovedali kar trije. S skladbami so se zbranemu občinstvu in strokovni komisiji predstavili ansambli Štrajk iz Poljčan, Event iz Velenja, Vžig iz Radeč, Smer iz okolice Ljubljane, Jug iz Podčetrtka, Maj iz Logatca, Žarek iz Velenja, Rožnik iz Spodnje Besnice pri Kranju, Ponos z Iga, Mix band iz Zreč, Klapovuhi iz Benedikta v Slovenskih goricah in Labodi iz Slovenj Gradca.

Prav zaradi načina ocenjevanja slišanih skladb je festival poseben, saj eno polovico vseh glasov prispeva občinstvo, drugo pa strokovna komisija, v kateri so bili letos profesorica glasbe, pianistka, saksofonistka, pevka in pesnica Katarina Skok, multiinštrumentalist, avtor glasbe, tonski mojster in producent Jani Lipičnik ter profesor klarineta, saksofonist, avtor glasbe in producent Bojan Zeme. Z ocenjevanjem so prispevali polovico vseh točk za nagrajene ansamble ter podelili posebno strokovno nagrado za inovativnost in svež pristop. Letos si jo je priigral ansambel Klapovuhi. Drugo mesto so si prigodli Labodi, tretje pa ansambel Žarek.

Kakor poudarja Cita Galič, v teh časih ni mačji kašelj pripraviti kakovostnega festivala, zato je hvaležna številnim, ki so vsak po svoje prispevali svoj delček k temu, da so ga uspešno izvedli. Ne nazadnje je bilo treba za to trdo delati že nekaj mesecev pred prireditvijo, ki dokazuje, da pod Reško planino živijo veseli in složni ljudje. 

Deli s prijatelji